Albánie

Tirana: průvodce

17°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tirana

Tirana nebo také Tiranë či Tirona je největší a zároveň hlavní město Albánie. Oblast, která má velikost 1 110 kilometrů čtvereční je domovem pro více jak půl milionu obyvatel. Jde o jedno z nejslunnějších měst Evropy nacházející se ve vzdálenosti asi 25 kilometrů od moře.

Nejstarší dochovaný nález ve městě Tirana pochází ze 3. století. Je však patrné, že osídlování tohoto území začalo už v době paleolitu. Město se objevilo v benátských dokumentech, a to v roce 1418. Od roku 1889 je v Tiraně na školách vyučován albánský jazyk. Hlavním městem Albánie se Tirana stala v roce 1920, do té doby mělo tento statut město Drač.

Z geografického hlediska patří mezi důležité součásti města řeka Ishm a také horský masiv zvaný Dajtit s výškou 1 611 metrů nad mořem. Z druhé strany pohoří navazuje Tirana na absolutní rovinu. Město představuje v zemi velice důležitý hospodářský, politický, obchodní a finanční bod. Je také významnou dopravní spojnicí.

Jaké nabízí Tirana památky a zajímavosti?

Co navštívit v Tiraně

Kosmopolitní město s divokým nočním životem si během velice krátkého okamžiku zamiluje naprosto každý. Tirana nabízí turistům několik tváří a dokáže spojit historickou podobu s tou moderní. Výjimkou nejsou ani přírodní skvosty v okolí.

S městem se pojí několik překrásných míst. Jedním z nich je například Skadebergovo náměstí, které je pojmenováno po tamním hrdinovi. Pokud byste chtěli vidět toto upravené náměstí v celé jeho kráse, pak neváhejte a navštivte hodinovou věž, odkud je překrásný výhled. Tato stavba byla zhotovena v roce 1822 a dosahuje výšky 35 metrů. Svého času byla nejvyšší budovou ve města, a ještě do této doby je symbolem Tirany.

Mezi unikátní stavby lze rozhodně zahrnout Mauzoleum Envera Hoxhy. To bylo vytvořeno v roce 1987 a má tvar pyramidy. Je ale pravdou, že úlohu mauzolea nikdy neplnilo. Slouží spíše pro výstavy. Z náboženských objektů je velice originální stavbou mešita Ethem Bey postavená v 19. století. Zajímavý je především její netradiční exteriér a interiér. Vyhledávanou je v Tiraně pěší zóna Rruga Murat Toptani. Promenáda, kde lze obdivovat místní opevnění, skrýt se můžete pod vzrostlými stromy a vaši pozornost jistě upoutá shon probíhající kolem vás. Procházku si naplánujte také kolem mostu ze 17. století, kterým je Tanner´s Bridge.

Ve městě je situováno Národní historické muzeum pocházející z roku 1981. Zde můžete obdivovat spoustu vzácných artefaktů souvisejících s historií tohoto města, včetně slavného Skandebergova meče. Relaxovat a vzdělávat se pochopitelně nemusíte pouze v muzeu. Výlet si udělejte i do místního parku označovaného Grand Park. Jeho plocha je 230 hektarů a jeho nedílnou součástí je velké jezero. Když do Tirany přijedete v ten správný čas, což je začátek července, můžete zažít krásný kulturní zážitek v podobě Dokumentárního filmového festivalu Tirana. Nakonec si nechte třeba jízdu nejdelší lanovkou Balkánu na horu ve východní části města, která bude trvat 15 minut a bude zárukou dokonalých scenérií.

Vyrazit samozřejmě můžete za hranice Tirany, kde je toho k vidění více než dost. Na prahu města je situován například Národní park Dajti Mountain, jehož název prozrazuje, že vás kroky zavedou do pohoří. Místo proslulé mezi turisty skrývá například oblíbenou stezku z Mount Dajti do Mount Tujani. V prostorách národního parku se ukrývá i jeskyně Pellumbas, která vás nasměruje až 350 metrů pod zemský povrch.

Mezi další zajímavosti lze zařadit třeba podzemní bunkr Bunk´Art, kde se nachází řada místností. Severozápadně od města navštivte zámek Preza pocházející z 15. století. Vzhledem k blízkosti moře byste neměli vynechat ani prohlídku přístavního města Durrës. Jižně od tohoto města je situována jedna z velice populárních pláží, kterou je pláž Spille Beach. To je to správné místo pro pohodlnou relaxaci a zakončení krásné dovolené v Tiraně.

Specifika místní kuchyně

V okamžiku, kdy zavítáte do některé z místních restaurací v Tiraně, počítejte s tím, že se setkáte především se středomořskou kuchyní. Velice často jsou používány ingredience jako olivový olej, saláty nejrůznějšího typu, olivy, papriky, rajčata a skopové maso. To je obvykle připravované formou grilování. Nechybí ani místní bylinky. Mezi oblíbené tradiční pokrmy patří určitě Fergesë, Turli, národní jídlo Tavë kosi a Pacë koke. V hlavním městě Albánie se mimo jiné vyrábí stejnojmenné pivo Tirana, takže jej musíte ochutnat.

Mezi místními restauracemi jednoznačně vedou Delicatezze Di Mare, Era Blloku, Tek Zgara Tinores a Mullixhiu. K těm luxusnějším podnikům naopak patří Otium, Melograno Restaurant, Il Gusto a Padam Boutique Hotel & Restaurant.

Počasí

V hlavním městě Albánie převládá vlhké subtropické klima, které je z velké míry ovlivňováno středomořským klimatem. Množství srážek je zde přiměřené vzhledem k celkovému podnebnému rázu. Ročně spadne asi 1 300 milimetrů srážek. Pokud do Tirany vyrazíte v letním období, je potřeba se připravit na teploty kolem 27 až 30 °C. Maximální teploty se však mohou šplhat výš. Zimy jsou zde velice mírné s průměrnými teplotami od 2 do 6 °C. Díky tomu, že zde svítí asi 2 500 hodin ročně, patří Tirana k těm nejslunnějším místům v celé Evropě.

Bezpečnost

Město Tirana lze označit za bezpečnou albánskou metropoli. Vlivem větší koncentrace lidí je třeba hlídat si osobní věci, doklady a peníze na více frekventovaných místech. Jsou to především památky nebo městská hromadná doprava. Když se budete chtít večer projít městem, zvolte raději hlavní tahy a turisticky oblíbená místa nežli okrajové oblasti.

V létě byste ve městě rozhodně neměli podceňovat vyšší teploty, to znamená dodržovat pitný režim a chránit se před ostrým sluncem. Pokud budete plánovat výlety do okolí Tirany, dávejte si pozor hlavně v přírodě a raději se držte vyznačených tras. Kvalita silnic zde není moc dobrá, takže se při jízdě plně věnujte řízení.

Měna

Návštěva Tirany bude spojena s velice přijatelnými cenami za zboží a služby. Cestovní náklady by šly přirovnat k českým cenám, jichž mnohdy ani nedosahují. O jejich výši si můžete udělat představu prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 150 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 32 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 105 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 850 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Jestliže se do hlavního města Albánie nechcete vláčet po silnici v délce trasy asi 1 200 kilometrů, využijte rychlejší a dostupnou leteckou dopravu. Asi 12 kilometrů od města se nachází letiště Tirana, kam můžete v létě vyrazit díky přímým letům rovnou z Prahy. Pokud poletíte přímo do Tirany, pak se doba letu pohybuje kolem 2 hodin. Když zvolíte let s přestupem, počítejte s dobou letu 5 až 8 hodin. Ceny letenek se nejčastěji pohybují mezi 4 000 Kč až 5 000 Kč. Přímo z letiště lze do Tirany vyrazit prostřednictvím autobusových linek Luna Express. Délka jízdy je cca 30 minut a náklady kolem 300 ALL.

 • Po Tiraně se budete přepravovat primárně s pomocí autobusových linek.
 • Autobusy jsou povětšinou zastaralejší a pochází ze všech koutů Evropy.
 • Náklady na místní dopravu se pohybují od 40 ALL.
 • V poslední době se spekulujete o návrhu tramvajové sítě, kterou by si Tirana rozhodně zasloužila.
 • Využívat můžete i místních taxi služeb. Patří mezi ně Tirana Taxi, Speed Taxi, City Taxi Albania, Merr Taxi nebo Green Taxi.
 • Průměrná nástupní taxa je 50 ALL. Cena za kilometr je kolem 120 ALL.
 • Služba Uber není v Tiraně dostupná.
 • Pokud do Tirany přiletíte letadlem a chcete procestovat i blízké okolí města, máte možnost pronájmu automobilu.
 • Ceny za půjčení vozu jsou od 1 150 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Albánie

 • Neobjevené krásy Albánie
  Albánie - Tirana
 • Putování po Albánii s návštěvou Makedonie
  Albánie - Tirana
 • Kouzlo Albánského severu s pobytem u moře
  Albánie - Tirana
 • Gastronomické zážitky v Albánii
  Albánie - Tirana

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé