Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Rakousko

Rakouské Alpy: průvodce

6°C
Aktuálně
11.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Rakouské Alpy

Vrcholků rakouských Alp dosahují v létě turisté a v zimě lyžaři. Tyto hory ožívají v obou sezónách a mění se na dvě rozdílná místa. Zimní Alpy nabízejí široké sjezdovky s desítkami kilometrů tratí. Prohánějí se tu snowboardisté i lyžaři na černých, červených i modrých sjezdovkách a v boudičkách kolem sjezdovek popíjejí Aperol Spritz nebo Bombardino. V létě Alpy zelenají a zelená se mísí se surovostí kamenných hor. Najdete zde mnoho turistických stezek a můžete si užít výšlapy a nekončící výhledy, nebo koupání v horských jezerech.

Rakouské Alpy se rozkládají na 60 tisících km2. Zabírají téměř celou západní polovinu Rakouska. V rámci Alp jsou to ale Východní Alpy. Dále pak pokračují do Švýcarka a Francie. Skrze tento horský masiv protéká v Rakousku několik řek. Jednou z nich je například řeka Inn. Z velkých měst je Alpami nejvíce obležen Insbruck. Nejvyšší hora rakouských Alp je Grossglockner s výškou 3798 m. n. m. Což je v porovnání s nejvyšší horou Alp a zároveň Evropy Mount Blanc ještě o tisíc metrů méně. Nejde tedy o nejvyšší část tohoto pohoří. Nenajdete tu velké množství stále zamrzlých ledovců.

Jaké nabízí Rakouské Alpy památky a zajímavosti?

Co navštívit v rakouských Alpách

Pokud se vydáte do Alp v zimě, hlavním cílem vaší cesty bude nejspíše lyžování nebo jízda na snowboardu. Místní lyžařská střediska většinou nabízejí mnoho tratí, abyste si užili jízdu o trochu více než na českých horách. Největší lyžařské středisko v Rakousku se jmenuje Ski Arlberg. Je zde 305 km sjezdovek a jsou tu desítky vleků. Terén vyhovuje spíše náročnějším lyžařům. Toto středisko se také pyšní velkým přídělem sněhu.

Druhé největší středisko je Wilder Kaiser. Leží v oblasti Brixental, kde se shromažďuje mnoho lyžařů. Nabízí 279 km sjezdovek. Tato oblast je vhodná i pro lyžaře začátečníky, mají tu také velké množství lyžařských školiček pro děti.

Trochu blíže k českým hranicím pak leží například středisko Zell am See v Kaprunu. Jeho okolí nabízí mnoho km běžkařských tratí. Jediné středisko, kde se v Rakousku dá lyžovat i v létě, je Hintertux. I v letních měsících si tu zajezdíte na 18 km tratí. Je známý svými prudkými svahy.

V létě se Alpy mění na rozkvetlé horské louky a otevírají se tu rozsáhlé turistické stezky. Ty vás dovedou k nekonečným výhledům na vrcholky hor, které střídají všechny možné barvy, nebo vám ukáží cestu k jednomu z horských jezer, kterých je v Rakousku požehnaně. V některých je možné se vykoupat v průzračné vodě.

Mnoho turistických tras najdete například ve spolkové zemi Korutany. Je blízko k našim hranicím a jejím hlavním městem je Villach. Odtud mohou vaše výlety startovat. Najdete tu mnoho jezer, která nabízejí i sportovní vyžití. Oblíbené je například Wörthersee. Pokud toužíte po delším přechodu hor než jednodenních výletech, můžete vyzkoušet například trek Glocknerrunde, který vás povede při přechodu přes Vysoké Taury. Na hřebenových cestách stojí většinou horské chaty, kde můžete strávit noc, nebo ochutnat místní pochutiny.

Města a vesničky rakouských Alp skrývají spoustu zábavy i odpočinku. V sezóně se tu večer, co večer otevírají různé bary a noční kluby ať už u sjezdovek, nebo v údolích. Pro své divoké noci je známý například resort St. Anton. Pokud nebudete mít náladu na dlouhou noc, můžete zalézt do některého z místních wellness. Nabízí je mnoho hotelů.

Specifika místní kuchyně

V místních restauracích a hospůdkách dostanete vždy něco na zahřátí po prolyžovaném dni nebo na doplnění energie po dlouhé túře. Typické hlavní jídlo v této oblasti Rakouska jsou špecle se sýrem. Také tu samozřejmě dostanete vídeňský řízek, který vévodí kuchyni po celé zemi a získal si věhlas i ve světě. Rakušané jsou také šikovní ve vaření silných polévek. Časté jsou různé vývary.

Jako moučník tu dostanete teplý jablečný závin nebo čokoládový dort sachr. Další sladkou pochoutkou rakouské kuchyně je tzv. císařský trhanec. Je to zkaramelizovaná palačinka s cukrem.

K pití tu rádi pijí drink s příchutí grepu – Aperol Spritz. Z Itálie se do Rakouských hor dostává šlehačkové sladké Bombardino.

Počasí

V zimě se teploty v rakouských Alpách drží kolem nuly. Výjimečně klesají i k – 10 °C, jindy se vyšplhají v 5 °C. Rakouské Alpy se ale mohou pyšnit velkým počtem slunečních dní. Je tu velká pravděpodobnost, že budete lyžovat za sluníčka. V létě v horách nečekejte každý den tropická horka. Ve výších výškách se teploty drží kolem 20 °C. V teplejších údolích bývá počasí vhodné i na koupání.

Bezpečnost

Co se týká bezpečnosti, dávejte pozor hlavně na své zdraví při zimních sportech nebo vysokohorské turistice. Kriminality se tu bát příliš nemusíte. Na sjezdovkách užívejte ochranné pomůcky a předvídejte, odkud mohou vyjet ostatní lyžaři. Také je doporučeno nezdržovat se na úzkých nebo nepřehledných částech trati.

V létě se v horách držte vyznačených cest. Výjimečně se tu můžete setkat s medvědem. Ten se ale ve většině případů bojí a pokud slyší lidské hlasy, sám se klidí z cesty. Pokud budete přespávat v přírodě, nenechávejte ve své blízkosti jídlo. Před cestou si sjednejte kvalitní cestovní pojištění, které bude případně zahrnovat i zimní sporty.

Měna

Ceny v rakouských Alpách odpovídají většině západních zemí a vysokohorské přirážce. V zimě jsou jednou z největších investic skipasy. Za jednodenní skipas pro dospělého zaplatíte mezi 30–50 euro, což je v přepočtu 700–1300 Kč. Zde jsou průměrné ceny za ostatní služby a zbořží.

 • Chleba = 47 Kč
 • 1 kg kuřecího masa = 250 Kč
 • 1 l mléka = 25 Kč
 • Cena jídla v restauraci = 340 Kč
 • Káva = 75 Kč
 • Voda do 0,3 l = 55 Kč
 • Noc v hotelu v sezóně pro dva = 2 000 až 3 000 Kč

Doprava

Jednou z hlavních výhod rakouských Alp je jejich snadná dosažitelnost. Dostanete se sem autem za pár hodin. Cesta z Prahy do Kaprunu trvá 6 hodin. Do Innsbrucku je možné dostat se i letecky, ale letenky stojí 9 tisíc a přestupuje se ve Vídni.

Je možné také vyrazit autobusem, nejlépe se dostanete právě do velkého Innsbrucku asi za 500 Kč za jednu cestu. Dále už se musíte pohybovat místní dopravu, která ne vždy jede do všech středisek. Nejvýhodnější doprava do rakouských Alp je tedy vlastním autem.

 • Pro dopravu po zimních horách můžete využít skibusy. Jeden jede například z Rohrbachu na Hochficht. Jezdí každý den ráno tam a večer zpět. A pro majitele skipasu na Hochficht je zdarma.
 • Mezi horami se můžete snadno přesouvat autem. U lanovek bývají velká parkoviště.
 • Pokud v létě nechcete šlapat celý kopec po svých, ale toužíte zdolat vrcholky nebo se projít po hřebenovci, můžete jet některou z lanovek.
 • Hotely často nabízejí různé výhodné karty, se kterými jsou cesty lanovkou levnější nebo zcela zdarma.
 • Jízdenky nebo skipasy zakoupíte v přepážce pod lanovkou.

Zimní sezóna provozu lanovek běží většinou od prosince do dubna a ta letní od konce května do října. Každý rok se ale mění podle počasí.


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Rakousko

 • 9,3Výjimečné
  Das Feriendorf Ponyhof & Wellness
  Rakousko - Salcbursko
 • 8,8Skvělé
  Gasthof Seestrand
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 8,9Skvělé
  Penzion Lammertal Komfort
  Rakousko - Dachstein West
 • 9,1Výjimečné
  Penzion Sonnenhügel
  Rakousko - Štýrsko
 • 9,4Výjimečné
  Apartmány Gotthardt
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 8,1Skvělé
  Gasthof Limberghof - Zell Am See
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 9,1Výjimečné
  Embacher Sporthotel
  Rakousko - Salcbursko
 • 9,3Výjimečné
  Apartmány Versalerhof
  Rakousko - Ischgl / Kappl
 • 8,2Skvělé
  Penzion Hofweyer - Ramsau Am Dachstein
  Rakousko - Schladming / Dachstein
 • 8,8Skvělé
  Pension Alpenrose
  Rakousko - Hinterstoder
 • 8,7Skvělé
  Penzion Pinzgauerhof – Kaprun
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 9,8Výjimečné
  Alm Hotel Kärnten
  Rakousko - Nassfeld

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé