Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Bulharsko

Varna: průvodce

26°C
Aktuálně
12°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Varna

Varna je největším bulharským přístavem. Třetí největší město v zemi má rozlohu 205 kilometrů čtverečních a je to taková mořská metropole Bulharska. Město je situováno na březích Černého moře a pojí se s ním poměrně dlouhá historie.

Z nálezů na tomto území je patrné, že už roku 4 200 před naším letopočtem se zde nacházel hřbitov. Takže známky starověku jsou tady patrné, což mimochodem dokazují i některé historické pozůstatky. Po době středového rozvoje, osmanské nadvlády a osvobození se z Varny stalo jedno z hlavních letních měst tohoto státu.

Město Varna je rozděleno na průmyslovou oblast nacházející v severní části a tu zbylou, která je z části historická, moderní a lemována městskou pláží. Jih města je spojen s průtokem do slavného Varenského jezera.

Jaké nabízí Varna památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Varně

Varna je určitě městem rozmanitým, jež spojuje krásný dovolenkový ráj s poznáváním a naukou. Kombinace historických staveb, památek a přírodních ploch je doplňována i možností realizace nejrůznějších pohybových aktivit.

Z historických památek by vašemu pohledu jistě neměla uniknout katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která ohromuje především svou církevní architekturou. Její výstavba probíhala v letech 1880 až 1886. Ve své podstatě jde o významný symbol celého města a zároveň o druhou největší katedrálu Bulharska.

Vzhledem k tomu, že město Varna je dominantním přístavem země, není se čemu divit, že se zde nachází i Národní námořnické muzeum. V jeho prostorách máte možnost spatřit spoustu historických válečných lodí a podívat se lze na zajímavé expozice z druhé poloviny 18. století. Mezi originálními exempláři nechybí ani zmenšené modely lodí nebo uniformy. Vaším cílem se ovšem stane i Muzeum dějin Varny, Muzeum historie medicíny a přírodovědecké muzeum. Poblíž náměstí Nezávislosti je to Archeologické muzeum, jehož dominantou jsou 6 500 let staré šperky. Zapomínat byste ovšem neměli ani na Etnografické muzeum situované v působivém dřevěném objektu. Za vidění stojí římské veřejné lázně, respektive jejich zachovalá část. Mimochodem jde o třetí největší lázně podobného typu v Evropě. Dále věnujte pozornost také památníku bitvy u Varny, která zde proběhla v roce 1444.

Ve Varně si budete užívat také mnohé z pestré fauny a flóry. Dokazují to například mořské zahrady označované jako Primorski Park. Vytvoření tohoto místa proběhlo v roce 1878 a jde asi o nejvyhledávanější část Varny. Podívat se můžete na mořské akvárium nebo dáte přednost menší zoologické zahradě. Velkou výzvou se stane i samotné delfinárium, kde na vás čeká velice zajímavá podívaná. Spoustu zábavy a pohybových aktivit můžete realizovat u vody. Ostatně, nacházet se budete na březích Černého moře, takže místní městská pláž by měla být naprostou samozřejmostí. Na Varnské pláži si užijete spoustu zábavy.

Zábava je vůbec neodmyslitelně spjata s Varnou. Pravidelně se zde konají nejrůznější festivaly a akce. Mezi ně patří například Týden moře, Varenské léto a Mezinárodní jazzový festival. Oblíbené je také nakupování, pestrý noční život, sporty libovolného typu a wellness služby. A pokud by vám to přišlo málo, můžete se vydat do asi osm kilometrů vzdáleného Paláce Euxinograd. Když vyjedete severně od Varny, dorazíte na toto překrásné historické místo pocházející z konce 19. století, jehož nedílnou součástí je i přírodní park.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie ve Varně vás nezaskočí asi žádnými místními zvláštnostmi. Setkávat se budete s tradiční bulharskou kuchyní. Snad jen situování na pobřeží je příslibem bohatého jídelníčku plného ryb a mořských plodů. Užívat si rozhodně budete lehčí předkrmy v podobě speciální polévky Tarator a známého šopského salátu. Mezi hlavními pokrmy spatříte Musaku, Bjurek a ingredience jako balkánský a kozí sýr. Lahodný oběd můžete zapít například likérem Mastika nebo dáte přednost silnější pálence zvané Rakije.

Za dobrým jídlem ve městě zkuste vyrazit do podniků, jakými jsou Red Canape, Villa Marciana Parmy Bar&Grill, Captain Cook Fish nad Beef Restaurant, Staria Chinar – Preslav a Parmy Family Restaurant.

Počasí

Bulharské město Varna je ideálním letním dovolenkovým rájem. Dokazuje to situování ve východní části země a tomu odpovídající příjemné klima. Teploty v měsících červenec a srpen stoupají ke 30 °C. Teplota moře je krásných 26 °C až 28 °C. Příjemné podnebí si užijete v jarních i podzimních měsících, kdy je teplota vzduchu 16 °C až 18 °C a něco podobného můžete čekat také od moře. Za nejchladnější jsou považovány měsíce leden a únor, kdy teploty klesají k 3 °C až 5 °C. Pokud jde o dešťové srážky, jejich měsíční konstantní průměr je kolem 40 – 50 milimetrů během celého roku bez ohledu na roční období.

Bezpečnost

Město Varna je určitě bezpečným cílem pro rodinnou dovolenou. Pocit bezpečí zde nabydete nejenom ve dne, ale také při nočních procházkách městem. To pochopitelně nic nemění na vaší celkové ostražitosti, která by měla být v jakékoliv destinaci světa. Snažte se hlídat především své osobní věci a cennosti. Ty nenechávejte na pláži bez dozoru a v přeplněných prostorách je mějte vždy pod kontrolou.

Měna

Bulharské město Varna se neřadí do nákladných destinací světa. Ceny za vybraný sortiment a služby zde odpovídající průměrným cenám v zemi. V porovnání s Českou republikou jsou náklady vesměs totožné, mnohdy mohou být i nižší. Můžete se o tom přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Domácí točení pivo 0,5 litru = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 160 kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 29 Kč

Doprava

Město Varna se nachází od Prahy asi 1 600 kilometrů. Tuto vzdálenost můžete urazit automobilem za cca 20 - 22 hodin. Vaše cesta povede z České republiky přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko až do Bulharska k Černému moři. Alternativou je bezstarostná autobusová doprava. Připravit se však musíte na cestu v délce trvání kolem 30 hodin. Náklady na jízdenku jsou od 1 800 Kč.

Vzhledem k tomu, že asi 10 kilometrů od Varny je menší letiště Varna, můžete pochopitelně využít i jeho služeb. Cena letenky z Prahy do Varny se odvíjí od toho, kdy ji pořídíte. Průměrné náklady jsou 6 000 Kč, výjimkou nejsou ani ceny poloviční. Délka letu bude přibližně dvě hodiny. Pro přepravu z letiště do města využijte autobusovou linku č. 409. Do samotného centra se dopravíte asi za 20 minut jízdy.

 • Po městě funguje městská hromadná doprava. Je to asi šedesát autobusů a čtyři trolejbusy.
 • Ve Varně se nachází nejenom hlavní autobusové nádraží, ale také soukromé autobusové nádraží Castna Mladost.
 • Využívat můžete autobusových linek do okolí, třeba do známého letoviska Zlaté písky.
 • Cena jízdného se pohybuje od 0,6 Lv.
 • Při cestování do okolních měst, především do Sofei lze zvolit i vlakových spojení.
 • Ve městě spolehlivě fungují místní taxi služby. Náklady jsou od 0,4 Lv za kilometr.
 • Přímo na letišti nebo ve městě můžete využít pronájem automobilu. Výjimkou není ani pronájem skútru.
 • Za půjčení auta zaplatíte od 600 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bulharsko

 • 8Skvělé
  Royal Bay
  Bulharsko - Varna
 • od 32 690 Kč
  Riviera Beach (Riviera Holiday Club)
  Bulharsko - Varna
 • Byala Beach Resort
  Bulharsko - Varna
 • Hotel Nymfa
  Bulharsko - Varna
 • Lotos - Riviera Holiday Club
  Bulharsko - Varna
 • Nympha (Riviera Holiday Club)
  Bulharsko - Varna
 • od 11 990 Kč
  Imperial (Riviera Holiday Club)
  Bulharsko - Varna
 • Bisser
  Bulharsko - Varna
 • od 11 590 Kč
  Golden Line
  Bulharsko - Varna
 • Hotel Havana
  Bulharsko - Varna
 • Marina Residence Boutique Hotel
  Bulharsko - Varna
 • Golden Tulip Varna
  Bulharsko - Varna

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.8Skvělé