Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Belgie

Brusel: průvodce

21°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Brusel

Sídlo mnoha Evropských institucí, organizace NATO a v neposlední řadě hlavní město Belgie. To je Brusel se svou rozlohou 32,61 kilometrů čtverečních a s 200 000 obyvateli. Hlavní město Valonsko-bruselské federace a Vlámského společenství. Velice často je město Brusel označováno za hlavní město Evropy.

Dějiny Bruselu jsou spojeny s rokem 580, kdy zde byla založena první osada. Postupem času docházelo k rozvoji a vzniku opevněného města v 11. století. O tři století později se Brusel stal obchodním centrem celé Evropy. S městem je spjat i nelíbivý pojem „bruselizace“, což byly nevhodné zásahy do historických objektů v druhé polovině 20. století.

Brusel je jednou z devatenácti obcí Bruselského regionu a setkat se zde můžete se dvěma úředními jazyky, kterými jsou nizozemština a francouzština. Město je kromě svých politických ambicí považováno za kulturní a turistické centrum.

Jaké nabízí Brusel památky a zajímavosti?

Co navštívit v Bruselu

S Bruselem se pojí poměrně dlouhá historie, která je zpozorovatelná na mnoha stavbách. Zároveň jde o město zábavy a silného kulturního zážitku, jež si budou moci dopřávat nejenom dospělí, ale také děti.

Při prozkoumávání Bruselu byste měli začít u památky, jež je součástí světového dědictví UNESCO. Je to Velké náměstí, kde se nachází spousta vznešených městských domů. Vaši pozornost si zaslouží nejenom radnice na náměstí Grand-Place, ale také královský palác. Velice originální stavbou je Bazilika Nejsvětějšího srdce, která je označována jako Bazilika Koekelberg. Díky její velikosti je zanesena na seznamu největších kostelů světa, a to konkrétně na pátém místě. I samotné okolí baziliky vybízí k romantickým procházkám. Dále byste neměli zapomínat ani na Katedrálu sv. Michala a Gudula vytvořenou v roce 1047. Právě v tomto objektu probíhají svatby a pohřby královské rodiny.

Brusel vám nabídne spoustu poznávání, a to prostřednictvím některého z jeho muzeí. Je to například Muzeum hudebních nástrojů, Královské muzeum armády a vojenské historie, Muzeum komiksu, nové Muzeum Fin-de-Siecle zaměřené na belgické umělce nebo Muzeum přírodních věd. Právě v něm se nachází jedna z největších dinosauřích galerií v Evropě.

Co dalšího vidět v Bruselu

Vynechat byste neměli ani symbol Bruselu, kterým je socha čůrajícího chlapečka Manneken-Pis. Krásnou podívanou vám nabídnou královské zahrady, kam jsou situovány skleníky Serres royales de Leeken. K návštěvě vybízí také Parc du Cinquantenaire z roku 1880, kde se nachází pověstný vítězný oblouk Palais du Cinquantenaire.

Město Brusel je i městem zábavy, což dokazuje například speciální atrakce v podobě miniaturních replik známých měst. Toto místo je označováno jako Mini-Europe. Z moderních staveb vás zaujme zvětšenina krystalické podoby železa zvaná Atomium. Nakonec si nesmíte nechat ujít ani Návštěvnické centrum Evropského parlamentu. Pro děti bude výzvou železniční muzeum Train World.

Brusel, to je také čokoládová turistika, vynikající kavárny, projížďky po umělém kanále Zenne, farmářské trhy a možnost pohlédnout na dominantu v podobě květinového koberce.

Specifika místní kuchyně

Brusel, to je hlavně jemné potěšení vašich chuťových pohárků. Z pohledu pokrmů jsou s tímto městem neodmyslitelně spjaty především pralinky a čokoláda. Užívat si budete sladkých orgií, ale také prvků klasické Bruselské kuchyně. Na ulici to mohou být například pravé belgické hranolky s vynikající omáčkou. Vedle mořských plodů lze vsadit na tradiční jídla, jakými jsou dušené s polévkovým základem zvané Waterzooi. Dále jsou to šťouchané brambory se zeleninou a opečenou klobásou Stoemp a jedlé slávky s hranolky. Těm se říká Moules-frites. K Bruselu neodmyslitelně patří také pivo, a to nejenom to klasické, ale i s mnoha příchutěmi – třeba třešňové pivo Krieg.

Město Brusel je svým způsobem gastronomickým rájem, což mimochodem dokazuje spousta tamních restaurací. Jsou to podniky Sea Grill, Bruneau by Maxime Maziers, Bon Bon a Le Rabassier. Vyznavači tradičních pokrmů jednoznačně vsadí na Le Bistro, Le Roy d'Espagne a Fin de Siècle.

Počasí v Bruselu

V Bruselu čekejte velice obdobné klima jako v Česká republika. To znamená, že můžete počítat s poměrně hřejivým létem a s průměrnými teplotami kolem 24 °C. Výjimkou nejsou ani dešťové srážky, avšak kratšího charakteru. Jen zimy jsou v Bruselu o něco méně chladivé, jak v Česku. Vliv na to má bližší vzdálenost k moři. V zimě jsou průměrné teploty nad bodem mrazu kolem 5 °C, takže ani se sněhem to není tak horké. Počítat však musíte s intenzivnějšími srážkami. Ideální klima pro procházky městem a přírodními parky se logicky nabízí hlavně na jaře, kdy všechno rozkvétá, nebo na podzim v období babího léta.

Bezpečnost

Vlivem teroristických útoků na Bruselském letišti došlo v poslední době k výraznému zpřísnění bezpečnostních opatření po celém městě. To znamená, že se zde budete cítit opravdu bezpečně, a to nejenom ve dne, ale také v noci.

Pozor byste si měli dávat snad jenom na pouliční zloděje, jež se soustředí hlavně na přeplněné dopravní prostředky nebo turistické cíle, kde je větší koncentrace lidí. Když nebudete po setmění navštěvovat okrajové části města, nehrozí vám žádné přepadení. Dbejte i na to, abyste vozidlo při odchodu důkladně zamknuli a nenechali nic cenného na sedadle, protože i to může být důvod ke krádeži.

Měna

Brusel lze označit za město s průměrnými cenami odpovídajícími evropskému standardu. Ten je pochopitelně trochu nad tím českým, takže výdaje zde budete mít určitě větší. A to především v centru. Pro představu uvádíme několik orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 45 Kč
 • Láhev vína střední kategorie 0,7 litru = od 180 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Domácí točení pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 105 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = od 400 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava v Bruselu

Do Bruselu se můžete dostat prostřednictvím několika dopravních cest. Jednu z nich představuje vlastní automobil. Cesta dlouhá asi 900 kilometrů po silnici vám zabere přes 8 hodin jízdy. Pokud byste zvolili autobusovou dopravu, počítejte s délkou cesty v trvání asi 12 hodin. Náklady na jízdné budou od 1 100 Kč. Výlet do Bruselu si můžete udělat také vlakem, kdy se připravte na to, že vás budou čekat nějaké ty přestupy. Půjde však o velice zajímavý cestovatelský zážitek.

Nejrychlejší variantou dopravy bude pochopitelně letadlo. Vybírat si můžete mezi větším letištěm Brusel nebo menším Brusel jih – Charleroi. Většina letů směřuje na hlavní letiště, a to prostřednictvím aerolinek Brussels Airlines a ČSA. Doba letu bude kolem 80 minut a náklady na letenku jsou od 2 000 Kč. Z letiště Brusel vzdáleného asi 13 kilometrů od centra můžete využít těchto dopravních spojů.

 • Vlak vás do centra dopraví asi za 20 minut a cena bude 9 EUR.
 • Rychlejší může být autobusová linka č. 12 s cenou od 4,5 EUR.
 • Alternativou je autobusová linka č. 272 od 3 EUR, která jezdí spíše k severní části centra Bruselu.
 • Noční autobusové spoje zajišťuje linka č. 620.

Po Bruselu se můžete přesouvat různými způsoby.

 • Ve městě funguje celkem propracovaný systém městské hromadné dopravy.
 • Tvoří jej čtyři linky metra.
 • Dále jsou to autobusy jezdící pod společností STIB. Lepší průjezdnost zajišťují tramvaje, které jezdí také všude po Bruselu.
 • Náklady na jízdné jsou od 2,1 EUR na jízdenku s hodinovou platností. Denní jízdné vyjde asi na 7,5 EUR. Jízdenky lze použít ve všech třech výše uvedených dopravních prostředcích.
 • Když využijete autobusy De Lijn, musíte si kupovat samostatné jízdné. Autobusy mají žlutošedou barvu.
 • Spolehnout se můžete i na dražší způsob přepravy v podobě taxíků. Cena je kolem 1 EUR za kilometr. Taxi je ideální volbou hlavně v noci, kdy jezdí méně spojů MHD. Pozor si dávejte na příplatek za noční jízdu v taxíku.
 • Využít lze pronájmu automobilu, jehož ceny se pohybují od 1 300 Kč za den.
 • Hodně oblíbený druh přepravy je jízda na kole. Využít můžete pronájmu kola od 1,6 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Belgie

 • Theater Hotel Brussels
  Belgie - Brusel
 • Siru
  Belgie - Brusel
 • Yadoaya
  Belgie - Brusel
 • Leopold Hotel Brussels Eu
  Belgie - Brusel
 • Le Chatelain Boutique
  Belgie - Brusel
 • Saint Nicolas
  Belgie - Brusel
 • Adagio Acces Brussels Europe
  Belgie - Brusel
 • od 12 990 Kč
  Ibis Brussels Centre Gare Midi
  Belgie - Brusel
 • Queen Anne
  Belgie - Brusel
 • Des Colonies
  Belgie - Brusel
 • od 10 749 Kč
  Floris Arlequin Grand Place
  Belgie - Brusel
 • od 7 599 Kč
  Belgie plná překvapení
  Belgie - Brusel

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
8.5Skvělé
8.8Skvělé