Česko

Kokořínsko: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kokořínsko

Rychlé informace
Rozloha 410 km²
Nadmořská výška 176 – 614 m. n. m.
ZaloženÍ CHKO 1976

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko je velice často označována jako Kokořínsko – Máchův kraj. Právě toto pojmenování do jisté míry prozrazuje, kde se lokalita nachází. Je to v okolí Máchova jezera, konkrétně v severovýchodní oblasti. Předešlé názvy tohoto CHKO byly Polomené hory, Dubské skály nebo Dubské Švýcarsko. K vyhlášení chráněné krajinné oblasti došlo roce 1976. V roce 2014 se oblast rozrostla a nyní má celkovou plochu 410 km2.

CHKO Kokořínsko se vyznačuje svým kaňonovitým krajinným rázem ve spojení s nejrůznějšími skalními převisy, pískovcovými skalami a podobným reliéfem. Ne nadarmo je Kokořínsko označováno za nejkrásnější lokalitu Mladoboleslavska a Mělnicka, potažmo celých Čech. V současné době má CHKO na svém území šest národních přírodních rezervací, dvanáct národních přírodních památek, šest přírodních rezervací a osmnáct přírodních památek.

Jaké nabízí Kokořínsko památky a zajímavosti?

Co lze na Kokořínsku dělat?

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko je místem, které si vás podmaní nejenom svými skalními útvary, ale také zajímavými hrady, zámky, vodními plochami a v neposlední řadě vyhlídkami. Pojďte se s námi začíst do tipů vlastních právě pro oblast Kokořínska.

A začít můžeme právě u významných historických staveb, mezi kterými je dominantou hrad Kokořín. Jeho výstavba započala před rokem 1320 a poslední rekonstrukce se mu dostalo ve 20. století. Dalším cílem se může stát gotický hrad Houska, který v dřívějších dobách představoval renesanční zámek. 

Kromě hradů a zřícenin zde můžete obdivova i jiné stavby. Například rozhlednu na Vrátenské hoře u Mšena. Ne nadarmo je označována za jednu z nejkrásnějších rozhleden v Česku, a to především kvůli nezaměnitelnému výhledu. Krásná a romantická panoramata nabízí vyhlídka u Romanova. Jestliže tíhnete k lidovým stavbám, osloví vás Vísecká Rychta, což je skanzen vybudovaný v roce 1797. Malebné jsou chaloupky a lidová architektura u Máchova jezera. Zajímavým cílem je i historické koupaliště u brány do Kokořínska neboli městské lázně Mšeno.

CHKO Kokořínsko, to pochopitelně nejsou jenom stavby, ale hlavně jedinečné skalní útvary a krásná příroda. V tomto ohledu musíte rozhodně zavítat k jedné z největších zajímavostí Kokořínska v podobě skalního útvaru Pokličky. Dalším skalním bodem je Čapí palice v nadmořské výšce 343 metrů nad mořem nebo jeskyně Klemperka. Ta je situovaná kousek od hradu Kokořín a je volně přístupná. Na rozcestí u Hájovny byste měli zajít do skalního bludiště, kam se dostanete po vytesaných schůdkách. Krásný je také kamenný most u Mlýnského rybníka, kterému se přezdívá český ďáblův most. V tomto ohledu bychom mohli jistě pokračovat – Apatyka, Cinibulkova stezka, Čertovy hlavy, umělá jeskyně Klácelka, velký převis Krápník a zbytky skalního hradu Nedamy.

Při návštěvě Kokořínska si udělejte výlet také na tajemný vrchol u Provodína, kterým je Lysá skála ve výšce 419 metrů nad mořem. Výzvou se pochopitelně může stát i kopec Ronov nebo bývalá sopka Ralsko. Tím nejvyšším vrcholem Kokořínska je pak Vlhošť s výškou 614 metrů nad mořem. Když se budete nacházet pod Ralskem, zajděte si na tajemné místo označované jako Juliina vyhlídka. Menší pískovcovou vyhlídkovou plošinou je Malý Vlhošť ve výšce asi 440 metrů nad mořem. Odtud si dopřejete jedinečné výhledy a nedaleko je skalní průchod.

V žádném případě při návštěvě Kokořínska neopomínejte ani na vodní plochy, kam patří třeba Holanské rybníky. Ty jsou označovány, jako kokořínské Třeboňsko a nachází se u města Holany. Kapitolou samou o sobě je osmý největší rybník v České republice, jímž je Máchovo jezero. Zavítat můžete ale také k malebnému rybníku Lhotka poblíž Mělníka nebo dáte přednost Novozámeckému rybníku či Harachovu.

Ceny

Vzhledem k tomu, že je Chráněná krajinná oblast Kokořínsko spojena s přemírou nejrůznějších památek, musíte v rámci turistiky počítat s jistými poplatky. Cenově nejpřijatelnější je hrad Kokořín, kde vstupné vychází na 80 Kč a za vstup do věže zaplatíte 30 Kč. Hrad Houska a Bezděz stojí kolem 120 Kč až 140 Kč. Když se budete chtít podívat na rozhlednu Vrátenská hora, zaplatíte vstupné ve výši 20 Kč. Opakem toho budou nejrůznější skalní útvary a přírodní vyhlídky, které můžete navštěvovat zcela bezplatně. Takových míst je na Kokořínsku více než dost.

Doprava

Když se vydáte do CHKO Kokořínsko vlastním automobilem, můžete využít silničních komunikací vedoucích z Prahy směrem na Mělník, Dubou a Českou Lípu. Chráněná krajinná oblast má dvě části, mezi nimiž vede silnice Mladá Boleslav – Jestřebí. Dorazit sem pochopitelně můžete i z jiných směrů. Například od Mladé Boleslavi nebo z Ústí nad Labem. Velice často se výchozím bodem stává město Mšeno, které má dobré železniční i autobusové spojení. Železnice přímo středem Kokořínská nevede, můžete však využít okrajových tratí, ať je to z Mělníka do Mladé Boleslavi nebo z Lysé nad Labem do Ústí nad Labem. K dispozici jsou i menší traťové spoje kolem.

Z hlediska parkování je řada hradů a významných turistických cílů vybavena přilehlým parkovištěm. CHKO Kokořínsko je protnuto spoustou turistických tras a na své si přijdou i cyklisté. Přes chráněnou krajinnou oblast vede řada různých cyklostezek, které jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.


Oblíbené hotely: Česko

  • od 599 Kč
    Advent na Karlštejně
    Česká republika - Středočeský kraj
  • od 669 Kč
    Karlštejn, Koněpruské jeskyně a Velká Amerika
    Česká republika - Středočeský kraj