Česko

Průvodce pro Středočeský kraj

Středočeský kraj

Rychlé informace
Krajské město Praha
Rozloha 10 928,4 km²
Počet obyvatel 1 369 332

Středočeský kraj jako samosprávný celek České republiky vznikl v roce 2000, jako územně-správní jednotka funguje již od roku 1960. Na jeho území se nachází hlavní a největší město ČR, kterým je Praha. Jak už prozrazuje název tohoto kraje, leží uprostřed Česka. Mezi jeho významné vodní toky patří řeka Labe, Sázava, Berounka, Vltava a Jizera. Z pohledu Česka jde o nejlidnatější kraj, jenž jako jediný nemá hlavní sídlo na svém území. Hustota zalidnění je kolem 125,3 obyvatel na kilometr čtvereční. Ve Středočeském kraji je 12 okresů, z nichž tím největším je Příbram.

Kromě Prahy má Středočeský kraj nejpřetíženější dopravní síť v zemi, ať už jde o tu silniční nebo železniční. Právě v této oblasti se nachází i důležitá Labsko-vltavská vodní cesta. Z hlediska průmyslu zde jednoznačně vede chemie, strojírenství a potravinářství. Částečně i sklářství. Významný je například podnik Škoda Mladá Boleslav. Zemědělská výroba vyniká tou rostlinou, od pšenice, přes brambory až po řepku.

Rychlé informace
Krajské město Praha
Rozloha 10 928,4 km²
Počet obyvatel 1 369 332

Zajímavá místa a památky destinace Středočeský kraj

Co lze dělat ve Středočeském kraji?

Ne nadarmo je Středočeský kraj charakterizován jako královský region s jedinečnou atmosférou. Střední Čechy, to nejsou jen moderní městečka kolem Prahy, jak by si mohl, kdo myslet. Tento kraj láká turisty a cestovatele na spoustu přírodních krás v rámci chráněných krajinných oblastí a historických památek uvedených na seznamu UNESCO. Ve Středočeském kraji si rozhodně rozšíříte sbírku turistických známek, protože je co objevovat. Oblíbená je zde například venkovská turistika.

Mezi ty největší taháky kraje patří Hrad Karlštejn, který je situován v malebném srdci Českého krasu. Nejhustší koncentraci památek vám nabídne stříbrné město Kutná Hora. To je mimochodem na seznamu světového dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí Hrad Kokořín, Hrad Český Šternberk, zřícenina hradu Okoř a Valečov nebo některý z překrásných zámků – Berchtold, Dobříš a Mnichovo Hradiště. V poznávání historických míst lze pokračovat na hradě Křivoklát, na zámku Kačina a u katedrály sv. Barbory. 

V rámci Středočeského kraje nesmíte vynechat ani ty nejcennější biosférické rezervace, třeba v podání CHKO Křivoklátsko. Podobných přírodních oblastí je pochopitelně více, od Českého krasu, přes Český ráj, oblast zvanou Brdy, až po CHKO Kokořínsko. Středočeský kraj láká například na nejznámější vyhlídku v České republice, jíž je Vyhlídka Máj. Dále to může být nejkrásnější Lom Velká Amerika, vyhlídka na řece Vltavě s názvem Solenická podkova, nejdelší jeskynní systém Koněpruské jeskyně, legendami protnutá hora Velký Blaník v CHKO Blaník a skalní útvar Pokličky.

Místní zvyky a kultura

Se Středočeským krajem se pojí spousta řemeslných tradic. Je to například hornictví v podání kutnohorské těžby nebo v Březových Horách. Své zastoupení zde má i hrnčířství a těžba a lámání vápence, což dokazují pozůstatky lomů Malá a Velká Amerika. Ke Středočeskému kraji patří neodmyslitelně tramping a Posázavský Pacifik. Díky němu se můžete projet vlakem překrásnou krajinou v kaňonu řeky Sázavy.

Možná si to ani řada lidí neuvědomuje, ale s tímto krajem se pojí i určité nářečí. Lidé velice často zaměňují „ej“ za “ý“ – starej, dávají „v“ před slova začínající na „o“ – voheň a třeba „ý“ zaměňují za „é“ – kyselý mlíko.

Z pohledu gastronomie lze objevit řadu speciálních receptů, jakými jsou řepánky a perník s hruškami. Mezi typické polévky se řadí hovězí vývar s noky, oukrop a kaldoun. Hodně se objevuje koprová omáčka, ovocné knedlíky a jablečný křen.

Doprava

Středočeský kraj se vyznačuje nejhustší a nejpřetíženější dopravní sítí v České republice. K cestování zde můžete využívat více jak 1,4 tisíc kilometrů železničních tratí, které představují nejenom hlavní tahy do velkých měst České republiky, ale pohodlně se s nimi dopravíte do mnohých středočeských metropolí. Zhruba třikrát větší zastoupení tu má autobusová doprava. Ta vás dopraví k odlehlejším turistickým cílům. Ze Středočeského kraje vedou dálnice všemi směry. Je to například Dálnice D1 směřující do Brna, dálnice D5 přes Beroun do Plzně, dálnice D8 do Ústí nad Labem a dálnice D11 do Hradce Králové. Zastoupení tu má i vodní doprava v rámci Labsko-vltavské vodní cesty. V kraji se nachází zhruba ¾ její délky.

Ve Středočeském kraji lze využívat také druhou nejhustší a nejdelší síť cyklostezek na území České republiky. Celkem je tu asi 380 kilometrů tras. Spousta z nich je situována podél Berounky, v Brdech, na Rakovnicku a Kladensku. Mezi nejznámější cyhlotrasy patří tzv. Labská stezka, která vede od pramene Labe a pokračuje dál až do Německa. Část trasy protíná Střeodčeský kraj, a to konkrétně měst jako Mělník, Nymburk nebo Kolín.


Průvodce pro města

Další zajímavá města destinace Středočeský kraj

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé