Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Křivoklátsko: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Křivoklátsko

Rychlé informace
Rozloha 628 km²
Nadmořská výška 217 – 616 m. n. m.
Založení CHKO 1978

Křivoklátsko je chráněnou krajinnou oblastí nacházející se ve Středočeském kraji. Konkrétně v jeho západní části asi 30 kilometrů od hlavního města Prahy. Pomyslným středobodem této lokality je údolí řeky Berounky. Křivoklátsko se v roce 1977 stalo biosférickou rezervací UNESCO, a to v rámci soustavy Natura 2000. O rok později došlo k vyhlášení CHKO pro území o celkové rozloze 628 km2.

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko se pyšní řadou zvláště chráněných lokalit. Právě zmiňovaná řeka Berounka odvodňuje většinu tohoto území. U této řeky se nachází nejnižší bod v nadmořské výšce 217 metrů nad mořem. Konkrétně u výtoku v Hýskově. Tím nejvyšším bodem Křivoklátska je vrchol Těchovín s výškou 616 metrů nad mořem. Většina území je součástí Křivoklátské vrchoviny dělící se na dva celky. Přes 60 % krajiny je tvořeno lesy. K vidění je více jak 1 800 druhů rostlin, přes 50 druhů dřevin, ale také 120 druhů ptáků a ostatní zvířata. 

Jaké nabízí Křivoklátsko památky a zajímavosti?

Co lze na Křivoklátsku dělat?

Oblast Křivoklátska je proslulá nejenom překrásnou krajinou, ale také středočeskými hrady, které k tomuto území neodmyslitelně patří. Typickým příkladem je jeden z nejvýznamnějších středočeských hradů Křivoklát. Ten se nachází na skále nad Rakovnickým potokem a od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Další oblíbený hrad nese název Točník a třetí v pořadí je hrad Žebrák zasazený do křivoklátských lesů. Ten se ale po požáru v roce 1532 proměnil spíše na zříceninu.

A v objevování populárních zřícenin můžete na Křivoklátsku pokračovat. Typickým příkladem je Krakovec. Zřícenina gotického hradu přestavěná na renesanční zámek. Tato zřícenina se velice často dostává do hledáčku nejrůznějších filmařů. Odtud se můžete vydat ke zřícenině hradu Týřov pocházejícího z 13. století. Je však pravdou, že dnes z této gotické stavby už moc nezbylo. V podobném duchu se tyčí zbytky zříceniny hradu Jenčov ležícího v nadmořské výšce 340 metrů nad mořem. Jeho historie sahá až do 14. stoletím. Zřícenina je v křivoklátských lesích asi šest kilometrů od Nižboru. Tím asi nejmenším pozůstatkem je zřícenina hradu Jivno. Najdete ji nad vodní nádrží Klíčava.

Křivoklátsko, to pochopitelně nejsou jenom hrady, ale také krásné zámky dělající čest této chráněné krajinné oblasti. Dokazuje to zámek Zbiroh nacházející se ve stejnojmenném městě. Založen byl ve 13. století jako opevněný hrad. Mezi zajímavosti patří například jeho 163 metrů hluboká studna. Mezi krásné zámky se řadí i ten s názvem Lány. Jde o novější stavbu pocházející ze 17. století. Situován je v severní části křivoklátských lesů. V jeho případě můžete obdivovat nejenom krásný anglický park, ale také palmový skleník a Lánskou oboru. Zámek je včetně přilehlého kostela považován za kulturní památku České republiky.

Jestliže chcete mít co největší přehled o tom, jaké dominanty nabízí chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, můžete využít některou z vyhlídek. Mezi ty zajímavé patří rozhledna Velká Buková, vyhlídka Čerchov a Na Hřebínku. Jedinečného výhledu se vám dostane z Vraní skály. Vydat se ostatně můžete k různým krásám Křivoklátska. Příjemné pocity ve vás zanechá výlet ke Skryjským jezírkům nebo k usedlosti Hamousův statek, kde se pravidelně pořádá řemeslnický jarmark.

Pokud tíhnete spíše k přírodě, má tato chráněná krajinná oblast rozhodně co nabídnout. Mezi národní přírodní rezervace patří Kohoutov, Týřov, Velká Pleš a Vůznice. Co se týče přírodních památek, směřujte na Trubínský vrch, k jeskyni Vlachov, ke Staré vsi a Zdické skalce u Kublova. V rámci přírodních rezervací budete mít ještě větší výběr – Čertova skála, Brdatka, Červený kříž, Dubensko, Jezírka, Kabečnice, Jouglovka, Nezabudické skály, Prameny Klíčavy, svah údolí Svatá Alžběta, nejvýznamnější křivoklátská pleš Na Babě, Vysoký tok, U Eremita a Stříbrný luh. 

Ceny

Když budete při návštěvě Křivoklátska směřovat k dominantním hradům a zámkům, placeným prohlídkám se nevyhnete. Například prohlídky na hradě Křivoklát se pohybují od 100 Kč do 300 Kč. Na zámku Zbiroh se platí vstup 180 Kč, za rodinu zaplatíte 410 Kč. O něco levnější bude hrad Točník, kde se ceny za vstupné šplhají maximálně ke 130 Kč. Kombinovat můžete i prohlídky více hradů najedou. Samotný Žebrák stojí 80 Kč a když k tomu navštívíte i Točník, budete platit jednotné vstupné 140 Kč.

Zbytky zřícenin hradů nacházejících se v lesích jsou přístupné zdarma stejně, jako velká spousta přírodních zajímavostí, popřípadě vyhlídek. Pokud by vás zajímal oblíbený Hamousův statek, připravte si částku 80 Kč.

Doprava

Doprava do chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko není ničím obtížným. Velice snadno se dostanete do středobodu této lokality v podobě města Křivoklát. A to po silnici druhé třídy směr Rakovník – Křivoklát – Beroun. Využít lze i železniční trati z Rakovníka do Berouna. Směrem do ostatních částí chráněné krajinné oblasti vedou silnice druhé a třetí třídy. K dispozici jsou místní autobusové spoje.

Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko můžete poznávat ze sedla jízdního kola. Cyklostezky se mísí s turistickými trasami, jichž je více než dost. Jestliže nechcete kombinovat jízdu na kole po silnici s terénními vložkami, můžete se spolehnout na Křivoklátské okruhy, které se týkají silnic E48 a E50. Když na Křivoklátsko vyrazíte v zimě, konkrétně k obci Nový Jáchymov, můžete využít i několik desítek kilometrů upravených běžeckých tratí.


Oblíbené hotely: Česko

  • od 599 Kč
    Advent na Karlštejně
    Česká republika - Středočeský kraj
  • od 669 Kč
    Karlštejn, Koněpruské jeskyně a Velká Amerika
    Česká republika - Středočeský kraj