Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Kolín: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kolín

Rychlé informace
Rozloha 34,97 km²
Počet obyvatel 31 973
Hustota zalidnění 123 obyv./km²
Nadmořská výška 220 m. n. m.
Stáří města 1261

Kolín se nachází v Polabské nížině, a to na obou březích řeky Labe. Město zároveň zasahuje do Českomoravské vrchoviny a Středolabské tabule, včetně Východolabské tabule. Kromě řeky Labe patří k významným vodním tokům Pekelský a Polepský potok. V okolí se nachází lužní lesy neboli chráněná oblast zvaná Veltrubský luh. Nejvyšším místem je vrch Vinice s výškou 237 metrů nad mořem.

Kolem Kolína dobře funguje zemědělství i živočišná výroba. Daleko větší zastoupení zde má však průmysl. Primárně jde o průmysl automobilový, chemický, strojírenský, potravinářský, hutnický a polygrafický.

Jaké nabízí Kolín památky a zajímavosti?

Co lze ve městě dělat?

Kolín je krásným českým městem, které má turistům hodně co nabídnout. Velkým lákadlem oproti jiným metropolím je středověký půdorys s řadou původních staveb ve velice zachovalém stavu. Historické jádro Kolína okouzlí naprosto každého. Od roku 1989 je prohlášeno za městskou památkovou rezervaci.

Jestliže při návštěvě Kolína nechcete minout žádnou z velkých dominant města, pak začněte na Karlově náměstí, kde na vás čeká například morový sloup, jedinečná kašna a novorenesanční radnice. Centrum města obklopují částečně zachovalé hradby a nahlédnout lze také do židovského ghetta, kde se tyčí synagoga pocházející ze 17. století. Významnou národní kulturní památkou Kolína je bezpochyby chrám sv. Bartoloměje, který vznikl už v druhé polovině 13. století. Toto gotické stavební dílo vás ohromí ve všech směrech. V jeho útrobách je spousta starých náhrobků.

Mezi další zajímavé budovy Kolína patří například budova arciděkanství nebo nejstarší kolínská škola, v jejíž prostorách se nachází Regionální muzeum. Z pohledu kostelů jsou to například kostel Nejsvětější trojice, kostel sv. Víta v barokním stylu, kostel církve československá a známý kostel sv. Jana Křtitele. V relativní blízkosti centra Kolína leží i druhý největší židovský kostel v České republice. Jeho původ je z roku 1418 a umístěno je v něm více jak 2 600 náhrobků. Kolín vás naláká na takové unikátnosti, jakými jsou Bauerova vila v moderním kubistickém stylu, věž Práchovna z 15. století nebo Podskalský mlýn, jehož historie sahá do 13. století.

Kolín, to je město mnohých industriálních památek, mezi něž se řadí továrna na cukrovinky a továrna na cukr. Významný je Formánkův mlýn, jehož součástí je strojírna a slévárna. Originální budovou je zámecký pivovar pocházející z roku 1531 či akciová továrna na výrobu umělých hnojiv. Obdobnými stavbami je Masarykův most, Wienerova strojírna, elektrárna ESSO a lávka na Kmochův ostrov. V případě zábavy se můžete vydat do místního vodního světa nebo zavítáte za město ke Kolínské řepařské drážce.

Turistických atrakcí je ve městě a okolí více než dost. Zmínit bychom měli zajímavé místo v podobě Pensionu Vigvam, přírodní rezervaci Libický luh, Veltrubský luh a naučnou stezku vodníka. Mezi ohromující historické památky patří nedaleká Nebovidská tvrz a zámek Kačina. Když se budete chtít rozhlédnout po okolí, bude vám nápomocna Bedřichova rozhledna a rozhledna Vysoká.

Místní zvyky a kultura

V Kolíně se budete moci oddávat především židovským zvyklostem a tradicím, které připomínají nejrůznější akce a výstavy v muzeích. Město se snaží udržet i staročeské zvyky v podání tanců, zpěvu a řemesel. Například na pravidelném festivalu Kmochův Kolín ožívají dobové tradice, včetně tehdejších pokrmů, blešího trhu a podobných věcí.

Kolín z pohledu místního nářečí spadá do středočeské skupiny, kde nejsou příliš výrazné jazykové jevy. To znamená, že se můžete setkat s koncovkami -ou a -eji, se záměnou -stř za -tř a se záměnou -í za -ej. Zde je několik typických příkladů – cejtit, vozejk, tříbrnej, třecha, modleji a pivaji.

Ceny

Ceny za služby a zboží se v Kolíně příliš nevymykají běžnému standardu. Z globálního hlediska jde o průměrné ceny v ČR. Třeba v případě ubytování záleží na tom, jak blízko chcete být k centru. Nocleh v kvalitním penzionu lze sehnat od 800 Kč za noc. Pokud se vaším cílem stane tříhvězdičkový nebo dokonce čtyřhvězdičkový hotel poblíž centra, zaplatíte za noc 1 300 Kč až 2 000 Kč.

Ještě zmíníme i některé další ceny. Tříchodové menu pro dva od 550 Kč, základní vstupné do regionálního muzea 50 Kč, kostnice u kostela sv. Bartoloměje 40 Kč a vstup do tamního aquaparku od 75 Kč za hodinu.

Doprava

Kolín leží z pohledu dopravy na vynikajícím místě. Vede přes něj třeba silnice první třídy do Prahy. Pohodlně se sem však dostanete také z Havlíčkova Brodu, Přelouče, Libice nad Doubravou, Mladé Boleslavy, Jičíněvsi a jiných vzdálených cílů. Dobře zde funguje i dálková autobusová doprava, třeba z Liberce, Žďáru nad Sázavou, Tábora a jiných měst.

Město Kolín představuje významný železniční spoj Středočeského kraje. Kromě hlavního nádraží jsou zde čtyři vlakové zastávky. O městskou hromadnou dopravu se tu stará jedenáct autobusových linek.

 • Jízdenka uhrazená v hotovosti stojí 14 Kč.
 • Jízdenka placená čipovou kartou vychází na 11 Kč.
 • V rámci Kolína lze využít taxi služby s jednotnou cenou od 65 Kč po městě do vzdálenosti 4 kilometrů. Jinak průměrná cena za ujetý kilometr je 20 Kč.
 • V Kolíně se nachází plavební komora a říční přístav.

Hlavní centrum Kolína přejdete za pár minut. Z Karlova náměstí se například k židovské synagoze dostanete za 5 minut chůze. Oblíbené jsou také místní cyklostezky vedoucí k zajímavostem v okolí.


Oblíbené hotely: Česko

 • od 599 Kč
  Advent na Karlštejně
  Česká republika - Středočeský kraj
 • od 399 Kč
  Karlštejn, Koněpruské jeskyně a Velká Amerika
  Česká republika - Středočeský kraj