Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Francie

Paříž: průvodce

23°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Paříž

Kdybyste hledali nejromantičtější město Evropy, narazili byste nejspíš na Paříž. Přezdívá se jí tak, protože na Eiffelově věži i u břehu Seiny se už odehrálo mnoho vášnivých polibků, žádostí o ruku i svateb samotných. Mosty přes řeku jsou ověšeny zámečky slibujícími lásku a do Paříže se sjíždějí tisíce milenců ročně. Kovová dominanta města – Eiffelova věž byla dostavěna v roce 1930 a Pařížané ji nejdříve silně odmítali. Dnes se stala neodmyslitelným symbolem města, který je na všech pohlednicích i suvenýrech. Paříž ale není jen Eiffelovka. Je to také široká Champs-Élysées, kde najdete mnoho obchůdku se stylovou módou. Pařížanky bývají považované za nejlépe oblékané ženy světa. Jejich styl a vkus roste právě z věhlasu místních návrhářů a butiků. Široká hlavní třída pod vítězným obloukem ale není jen místem módy, je to také cílem sportovců. Každý rok se tudy prohání stovky cyklistů v závěru závodu Tour de France. Ke kouzlu tohoto města patří také slavná muzea s proslulými obrazy a umění jako takové. Když si zrovna nebudete prohlížet díla da Vinciho nebo van Gogha, narazíte na nadějné pouliční umělce nebo bujarý kabaret. Pařížskou pohodu tvoří příjemné parky, kde můžete relaxovat i když jste v centru dění. V neposlední řadě je Paříž město výborného vína. Francie je svou vinařskou tradicí proslulá a v Paříži se to silně projevuje. A nakonec k Paříži patří její historie. Slavná Francouzská revoluce se odehrávala v jejích ulicích, po jejích chodnících se procházel Napoleon Bonaparte nebo Ludvík XVI. se svou manželkou Marií Terezií.

Jaké nabízí Paříž památky a zajímavosti?

Co navštívit v Paříži

Zábava v Paříži má mnoho podob. Můžete navštívit jedno ze slavných muzeí a spojit ji i se vzděláváním. Louvre skrývá stovky exponátů a projít jej je na celý den. Obraz, který žádný návštěvník nevynechá je Mona Lisa Leonarda Da Vinciho. Jen přes řeku pak leží o něco menší Musée d‘Orsay, které vzniklo ze starého nádraží. Jeho hlavní hala využívá prvků nádražních hodin a zaujme vás jeho částečně prosklená střecha. Zde se oblibě těší například obrazy světových impresionistů. Moderní umění sídlí v Centru Pompidou, které je experimentální i architekturou a jmenuje se po jednom z francouzských prezidentů. Další pařížská zábava se skrývá s bohémské čtvrti Montmartre. Úzkými uličkami tu prokličkujete do jednoho z nejslavnějších kabaretů na světě Moulin Rouge. Pod červeným mlýnem se tu roztáčejí show každý večer. Završit to můžete nakupováním. Hlavně dámy se možná budou chtít podívat do luxusního butiku Christiana Louboutina, kde září desítky unikátních lodiček nebo k Louisi Vuittonovi a jeho legendárním kabelkám.

Až se vydáte za památkami, některé byste rozhodně neměli minout. Výčet pamětihodností začíná Eiffelovou věží, která se tyčí nad řekou Seinou a dovolí vám vystoupat až do jejího třetího patra. Můžete se svézt výtahem, nebo se vydat pěšky. Z vrchu se vám otevře široký výhled na celé město. Kousek od věže je vítězný oblouk a na něj navazuje široká hlavní třída Champs-Élysées. Po ní můžete projít až na Place de la Concorde, kde se tyčí slavný obelisk a v okolí stojí několik paláců. Odtud už to není daleko k muzeím nebo k řece. Další významnou památkou je gotická katedrála Notre Dame. Na Montmarteru vystoupejte na vrcholek s bílou katedrálou Sacré-Coeur nebo se projděte centrem k unikáním budovám jako je Invalidovna nebo univerzita s nekonečnou tradicí Sorbona.

Když budete hledat v Paříži klid, zajděte do místních zahrad nebo parků. V létě sedí hloučky lidí přímo pod Eiffeolovou věží v Parc du Champ de Mars. Právě zde vzniká většina legendárních fotek s věží. Unikátní zážitek z rozkvetlých záhonů a příjemných fontán slibují rozlehlé zahrady Jardin de la Luxemburk. Další zelené místo k procházce jsou zahrady Jadin de Tuileries. V její těsné blízkosti protéká Seina.

Spoustu krás můžete spatřit i v blízkosti Paříže. Důkazem toho je město Versailles nacházející se asi 17 kilometrů od Paříže. Právě zde si udělejte jednodenní výlet na stejnojmenný proslulý zámek s parkem. Ten je mimochodem zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V roce 2002 byl označen za nejkrásnější zámek v Evropě. Prohlédnout si zde můžete několik křídel, nádvoří a slavný Zrcadlový sál. Zámek Versailles vás pohltí i svými zahradami.

Dalším nezapomenutelným výletem do okolí Paříže se vám stane rekreační oblast označovaná jako Disneyland Paris. Ta se nachází asi 32 kilometrů od hlavního města v oblasti Marne-la-Vallée. Právě na tomto místě a ploše asi 1 943 hektarech budete moci navštívit zábavní park Disneyland Paris nebo jeho novější část Walt Disney Studios Park, jakožto zábavní centrum Disney Village. Chybět vám ostatně nebude ani golfové hřiště Golf Disneyland. Dokonalá zábava pro děti i dospělé.

Specifika místní kuchyně

Francouzi považují čas strávený u stolu za velmi důležitý. V Paříži si můžete pochutnat na mnoha pochoutkách, které patří právě tomuto místu. Místní to moc nepřehání se snídaněmi, ale mají vydatné obědy. Večeři si poté tako vychutnávají dlouho a doplňují ji nějakým aperitivem. Specificky pařížské jídlo je Le Hachir Parmentier z pečených brambor s omáčkou. Tímto jídlem lidé dokazovali panovníkovi, že brambora je rostlina vhodná ke konzumaci. Další hlavní chody, které v Paříži ochutnáte, se rozšířili i do dalších koutů Francie, je to například dušená pečeně s omáčkou nazývaná boeuf bourguignon nebo kohout na červeném víně coq au vin. Typicky pařížský dezert připomíná český věneček. Jmenuje se le paris-brest. Některé ale mohou mít i 30 cm v průměru. V ulicích narazíte na každém rohu na stánky s nápisem crêpes. Dostanete zde slané i sladké palačinky a Pařížané je opravdu milují. K jídlu si můžete vychutnat jedno z precizních francouzských vín. Vinařství je v Paříži velmi ceněné.

Počasí

Počasí v Paříži je velmi podobné tomu u nás. Když tam budete vyrážet z prosluněného Česka, dorazíte do tepla, když doma bude mrznout, je velmi pravděpodobné, že v Paříži také. Nejoblíbenější doba pro návštěvy Paříže je jaro. Teploty pomalu stoupají k 15–20 °C a vše kvete. Léto je potom o něco teplejší. Průměrné teploty jsou okolo 25 °C, což vám pořád umožní procházky po městě. Na podzim je Paříž o něco prázdnější ale konají se různé kulturní akce. Teploty se drží kolem 18 °C. V zimě pak teploty klesají k 0 °C. I přesto je ale Paříž město, které můžete navštívit po celý rok.

Bezpečnost

Paříž je obecně město s nízkou kriminalitou. Určitá rizika tu ale hrozí. V místech, kde se shromažďuje více turistů se objevují kapsáři. Dávejte si tedy pozor na své osobní věci, peníze i doklady. V Paříži od roku 2017 funguje zvýšená ochrana proti teroristickému útoku. Na některých místech tak narazíte na bezpečností kontroly u vchodu nebo ozbrojené vojáky v ulicích. Tam, kde je riziko útoku větší, jsou pověšeny červené trojúhelníky s nápisem „vigipirate“ (jde o název bezpečnostního systému). Kdyby se běžná situace nějak změnila a riziko by bylo větší, objeví se tam nápis Sécurité renforcée – Risque d'attentat, nebo ještě naléhavější Urgence attentat. Francouzi také často stávkují. Stávky běžně blokují dopravu. Dávejte si tedy pozor na dopravní zpravodajství.

Měna

Paříž je oproti Praze drahá. Patří k nejdražším městům v Evropské unii. Jídla v restauracích i některé potraviny jsou tu dražší, než na co jsme zvyklí. Za oběd v restauraci zaplatíte průměrně 375 Kč. Voda vás vyjde na 50 Kč. Chléb stojí průměrně 30 Kč a 1 kg kuřecího masa 300 Kč. Za alkohol tolik nepřiplatíte, láhev vína stojí průměrně 175 Kč ale její cena se mění podle kvality. Když se budete přesouvat autem, za litr benzínu zaplatíte 38 Kč. Za ubytování v centru města dáte 2000–3000 Kč za dvoulůžkový pokoj za noc. Hotely na předměstí mají nižší ceny, klesají i k 1000 Kč za dvoulůžkový pokoj za noc.

Doprava

Do Paříže můžete letět přímým letem z Prahy. Ceny zpátečních letenek začínají na 1500 Kč a v dražších měsících se tam i zpět dostanete za 3000 Kč. Let trvá necelé dvě hodiny. Další možností je vyrazit autobusem. Cesta trvá 14 hodin a jednosměrná jízdenka stojí 1000 Kč. Když vyrazíte do Paříže autem, z Prahy pojedete 10 hodin. Ve městě ale platí omezení pro osobní auta, která nemají francouzskou emisní známku. Takové automobily nesmí jezdit od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin. Toto omezení platí ve vnitřní zóně Paříže, neplatí pro městský okruh.

Po městě se můžete pohybovat různě. Velmi dobře tu funguje MHD a zvládnete i několik procházek.

 • Pařížské metro má velmi hustou a přehlednou síť. Mají 14 linek a dostanete se s ním do všech koutů města. Každá linka má své číslo a barvu, přestupy jsou podle těchto barev označeny.
 • Můžete využít i autobusy. Jezdí přesně a jejich linky jsou přehledné.
 • V noci jede poslední metro 15 minut před půlnocí a první vyráží před 5. ranní. Autobusy ráno vyrážejí v 5:45 a v noci končí v půl 1. V době, kdy nejezdí běžná doprava, jezdí noční linky 42 Noctiliens, které projíždějí hlavní pařížské silnice.
 • Informace o hromadné dopravě jsou v tomto městě snadno dostupné. U stánků na prodej jízdenek jsou zdarma orientační mapy dopravy a mnoho informací také najdete na webu dopravního podniku RATP.
 • Když si zakoupíte v Paříži běžnou jízdenku, můžete s ní po určenou dobu cestovat jedním dopravním prostředkem. Můžete tak tedy libovolně přestupovat v metru, ale nemůžete na jednu jízdenku přestoupit z metra na autobus.
 • Cena jednorázové jízdenky na hodinu a půl je 1,8-2 euro. Pokud v Paříži zůstanete delší dobu, celodenní jízdenka stojí 9,30 euro nebo si zakupte si několikadenní turistickou jízdenku. Jmenuje se Paris Visité a na 3 dny stojí 53 euro, pokud chcete i cestu na letiště, nebo 26 euro, když jezdíte jen po městě.
 • Pokud budete bydlet na předměstí Paříže, sem jezdí linky označené RER. Jsou to vlaky, které navazují na pařížské metro. Tyto linky jsou značeny písmeny namísto číslic.
 • Centrum Paříže je možné projít i pěšky, mnoho památek není dalek od břehu řeky Seiny.
 • Můžete se tu projet i po řece Seině. Na jejích březích kotví mnoho lodí, které pořádají turistické plavby městem, některé jsou i s průvodcem a komentářem.

Paříž je možné projet i na kole. Fungují tu různé bikesharingové služby, jejichž stojany najdete v ulicích. Město je k cyklistům celkem vlídné.

Letiště v Paříži

Při návštěvě Paříže se nemusíte obávat žádného časového posunu. K dispozici jsou tři velikostně odlišná letiště.

 • Charles de Gaulle International Airport
 • Paris-Le Bourget Airport
 • Paris-Orly Airport

Právě letiště Charles de Gaulle International Airport s kódem CDG patří k těm největším a nabízí tak nejrozsáhlejší zázemí v mnoha ohledech. Celkem se tu nachází tři terminály, mezi kterými můžete cestovat za pomoci speciálních vláčků. Doba přejezdu je 5 minut, popřípadě využijete spojovacích chodeb. Každý terminál je zároveň vybaven parkovištěm pro krátkodobé i dlouhodobé stání.

Letiště se od centra Paříže nachází asi 23 kilometrů. Takovou vzdálenost můžete překonat díky speciální železnici, prostřednictvím autobusových linek č. 350 a 351 nebo díky autobusům Le Bus Direct a RoissyBus. Přímo na letišti si lze půjčit vozidlo.

Pokud jde o nejbližší ubytování v rámci letiště Charles de Gaulle International Airport, zde jsou vybrané možnosti.

 • Sheraton Paris Roissy Airport
 • Novotel Paris Charles de Gaulle Airport
 • Pullman Paris Roissy Cdg Airport
 • ibis Styles Paris Charles de Gaulle Airport
 • ibis Paris CDG Airport
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

 • 8,6Skvělé
  Touraine Opera
  Francie - Paříž
 • 8,5Skvělé
  Art Hotel Lafayette
  Francie - Paříž
 • 7,5Dobré
  Art Hotel Eiffel
  Francie - Paříž
 • Classics Hotel Paris Bastille
  Francie - Paříž
 • Soft
  Francie - Paříž
 • od 16 528 Kč
  Best Western Marais Bastille
  Francie - Paříž
 • od 11 180 Kč
  Paris Louis Blanc
  Francie - Paříž
 • Le Cinq Codet Paris
  Francie - Paříž
 • od 15 121 Kč
  Les Theatres
  Francie - Paříž
 • Terrass Hotel
  Francie - Paříž
 • od 11 829 Kč
  Beaurepaire
  Francie - Paříž
 • od 16 163 Kč
  Meslay Republique
  Francie - Paříž

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé