Bezpečnost ve Francii - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Evropa

Bezpečnost ve Francii

Je Francie bezpečná?

Francie bývala kdysi docela bezpečnou zemí. S přívalem imigrantů se však bezpečnostní situace zhoršila. S rostoucím rizikem teroristických útoků zde byl vyhlášen nouzový stav, který skončil v roce 2017. Riziko bohužel přetrvává, i když spíše ve velkých městech, a hlavně v Paříži. Běžné jsou zde prohlídky na letištích a při vstupech na turisticky atraktivní místa, jako jsou nákupní centra nebo oblíbené památky. V odlehlejších částech a na Korsice, se této hrozby ani podobných prohlídek bát nemusíte.

Přestože má Francie všeobecně nízkou úroveň zločinnosti, s velkými městy a velkými davy je spojená vyšší míra krádeží a ve vzácných případech i přepadení. Pozor byste si měli dávat na kapsáře. Nechávejte si cennosti a drahé věci v hotelovém pokoji (ideálně v sejfu) a noste se sebou přiměřené množství hotovosti. Po setmění se vyhýbejte parkům a odlehlým místům, jako jsou odpočívadla na dálnici nebo parkoviště u benzinových pump. Ta jsou riziková hlavně na jihu Francie. Nedoporučuje se nocování v automobilech či na pláži. 

Dovolenou mohou ve Francii znepříjemnit stávky, které se zde konají podstatně častěji, než jsme zvyklí u nás. Často ovlivní veřejnou dopravu a celkovou dopravní situaci. 

Na co si dát ve Francii pozor?

Občané Francie jsou velice hrdý národ. Chcete-li se v komunikaci s nimi někam dostat, obecně se doporučuje naučit se aspoň pár základních francouzských slovíček. Pokud na rodilého Francouze spustíte anglicky, riskujete, že se s vámi nebude bavit, i kdyby vám rozuměl.

Budete-li cestovat motorovým vozidlem, dbejte na důsledné dodržování pravidel silničního provozu. Pokuty za přestupky jsou vysoké a musí se platit na místě v hotovosti. K povinné výbavě patří alkohol tester, který vyhovuje francouzským normám. Seženete jej na čerpacích stanicích, v lékárnách nebo v některých samoobsluhách. Přísně zakázáno je používání navigačních zařízení, které upozorňují na umístění radarů měřících rychlost. 

Pozor si dejte při projíždění Paříží. Jde o zónu s omezeným provozem, kam ve všední dny od 8:00 do 20:00 nesmějí vozy bez francouzské emisní známky. Do zóny nepatří pařížský městský okruh (Boulevard périphérique ), který vnitřní Paříž ohraničuje.

Přírodní katastrofy

Ve Francii nehrozí téměř žádné přírodní katastrofy. Pozor by si měli dát pouze návštěvníci zimních horských středisek, kde může dojít k sesuvům laviny.

Postoj k alkoholu

Francie je známá svým kladným postojem k vínu. Nejenže Francouzi vyrábí jedny z těch nejkvalitnějších vín, ale také je velice rádi konzumují. Sklenička vína se hodí snad ke každé příležitosti. Když jde o příležitost značně slavnostní, nevyhnete se ani skleničce koňaku. Jen si dejte pozor, ať to s alkoholem nepřeženete, povolený limit alkoholu v krvi u řidiče je 0,5 promile. Pít mohou osoby starší 18 let.

Podmínky vstupu do země a další opatření v souvislosti s šíření Covid-19

Od 16. ledna 2021 platí v celé Francii přísný zákaz vycházení od 18:00 do 6:00 hodin. Uzavřena jsou všechna stravovací, kulturní, hotelová a sportovní zařízení. Platí zákaz shromažďování a povinnost roušek, rozestupů a mytí rukou. 

Přicestujete-li do země letecky nebo lodí budete potřebovat negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Cestující ze zemí mimo EU musí navíc k testu vyplnit speciální atestaci, která je ke stažení na stránkách francouzkého ministerstva vnitra, a absolvovat další test na koronavirus po příjezdu. 

Důležité kontakty

České velvyslanectví v Paříži

Ambassade de la République tchèque

15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris

Tel.: +331/40651300

Nouzová linka: +33/607764394

Mail: paris@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Francie

 • 8,6Skvělé
  Bungalovy Marina D`oru
  Francie - Korsika
 • 8,6Skvělé
  Touraine Opera
  Francie - Paříž
 • 8,8Skvělé
  Rezidence Cime
  Francie - Val Thorens
 • 8,7Skvělé
  Rezidence Colombara – Cargese
  Francie - Korsika
 • 8,5Skvělé
  Art Hotel Lafayette
  Francie - Paříž
 • 8,2Skvělé
  Beau Soleil
  Francie - Languedoc - Roussillon
 • 8,1Skvělé
  Hotel Des Orangers
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 8Skvělé
  Rezidence Castell´ Verde
  Francie - Korsika
 • 7,5Dobré
  Rezidence Le Tanit
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 7,5Dobré
  Art Hotel Eiffel
  Francie - Paříž
 • Soleil Vacances Parc Hotel Residence
  Francie - Serre Chevalier
 • Résidence Pierre & Vacances La Daille
  Francie - Francouzské Alpy