Evropa

Francie: průvodce

8°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
FR flag

Francie

Hodnocení průvodce: 9.6

Francie je hotovým rájem všech cestovatelů. Nabízí nespočet krásných a zajímavých míst, výborné víno a lahodné sýry. Francie byla již v minulosti významným uměleckým a kulturním centrem. Svojí rozmanitostí inspirovala mnoho slavných spisovatelů a umělců. Úchvatné architektonické stavby, významná umělecká díla, čistá alpská příroda i azurově modré moře. Francie umí být nejen krásná, ale i zábavná a chutná. Chcete-li zažít neopakovatelný gastronomický zážitek, nemůžete vybrat lepší místo. Ačkoliv se Francouzi zprvu zdají chladní, když je poznáte blíže, najdete v nich zábavné elegantní společníky.

Francouzská republika se nenachází pouze na Evropské pevnině, ale patří k ní také území v Karibiku, Severní a Jižní Americe, v Indickém oceánu, Oceánii a ostrov Korsika. Také tyto oblasti nabízí mnoho možností trávení dovolené. Francie zkrátka uspokojí téměř každou cestovatelskou duši.

Průvodce pro oblíbené destinace: Francie

Co navštívit ve Francii

Francie nabízí turistům nekonečné možnosti. Její krásy můžete poznávat v létě i v zimě. Na své si přijdou milovníci umění, kultury, zábavy a přírody. Malebnost, vznešenost a unikátnost jsou vlastní mnohým francouzským oblastem. Od hlavní metropole až po francouzskou riviéru, tamní vinice a jiná noblesní zákoutí. Francie je cestovatelskou klenotnicí nabízející všechno možné.

Když se vydáte do Francie, neměli byste minout několik vybraných míst, která jsou mnohdy významným symbolem této země. Co by to bylo za návštěvu, když byste si neudělali zastávku v Paříži? V hlavní metropoli se sáhodlouhou historií, a hlavně řadou originálních staveb. Typickým příkladem je Eiffelova věž. Výhled z ní si podmaní naprosto každého turistu. Shora budete mít Paříž, jako na dlani. Další historickou dominantou je katedrála Notre-Dame, Vítězný oblouk, ale také stavba Sacré Couer. Ta byla dokončena v roce 1914. I z tohoto místa se budete kochat nezaměnitelným výhledem. Pro doplnění uvedeme ještě Náměstí Svornosti, jinak nazývané jako Place de la Concorde. Jestliže toužíte po poznávání, k dispozici vám bude největší muzeum světa zvané Louvre.

I když je Paříž pomyslným středobodem Francie, navštívit samozřejmě můžete i přemíru dalších dech beroucích míst. Nabízí se kupříkladu zámek ve Versailles neboli Chateau Versailles. Ten je mimochodem zapsán na seznamu památek UNESCO stejně, jako 48 ostatních památek. Když se vydáte směrem do Provence, navštivte Skalní město mnohdy přezdívané jako „Mrtvé město“. S touto oblastí se pojí i pevnost If u Marseille nebo Papežský palác v Avignonu. Nabízí se i řada jiných zachovalých památek, mezi které patří antický amfiteátr v Arles a antický akvadukt Pont du Gard.

Francie si vás získá přístavním městem Bordeux se svým úchvatným náměstím. Vedle populární vinařské oblasti navštivte údolí zámků v blízkosti řeky Loiry. Je to Loire Valley, kde se nachází celkem devatenáct překrásných zámků ve francouzském stylu. Kontrastem těchto staveb je Hora sv. Michaela, což se přílivový ostrov s historickými objekty. Paříž má mnoho tváří a hodně záleží na tom, jakým směrem se vydáte. Zavítat můžete i do podhůří Pyrenejí, kde je malebné město Ludry. Popřípadě dáte přednost jednomu z nejzachovalejších, a hlavně nejkrásnějších hradů v Evropě. Jeho Carcassonne. Hrad, kolem něhož se táhnou hradby dlouhé tři kilometry. A pokud vám to bude z hlediska historie stále málo, poblíž Paříže je město Provins, kde je celkem 58 krásných historických památek.

Tuto zemi si zkrátka velice brzy zamilujete. Pokud tomu nevěříte, zastavte se u některé z dalších významných památek a míst na seznamu světového dědictví UNESCO. Jsou to břehy Seiny v Paříži, Canal du Midi, historické centrum Lyonu, Le Havre, Vaubanova opevnění a město Albi.

Francie je samozřejmě také o zábavě. Dokazuje to například Francouzská riviéra na pobřeží Středozemního moře. Zde si můžete užívat krásných okamžiků na prosluněných plážích, ať už zavítáte do Marseille nebo St. Tropez. Zábava na vás čeká i ve francouzském Disneylandu. Jde o překrásný a velký park zaměřený především na rodiny s dětmi.

Místní kuchyně

Každý region Francie má své vlastní speciality. Mezi nejznámější francouzská jídla jistě patří slané koláče nazývané quiche, boeuf bourguignon (hovězí dušené na červeném víně), galettes (v podstatě slané omelety) či plnění šneci. Francie umí připravit ta nejlepší husí játra tzv. foie gras. Jih Francie potom nabízí lahodnou rybí polévku bouillabaisse nebo zeleninové ratatouille. Zmínit musíme také francouzské pečivo a dezerty – čerstvou bagetu, croissant, pain au chocolat (něco jako croissant s čokoládou), brioche (na způsob naší vánočky), créme brulée či makronky. Co se týče stolování, je jídlo pro Francouze téměř obřadem. Často trvá oběd třeba 1-2 hodiny. Obvykle se totiž jídlo skládá z několika bohatých chodů např. předkrm, hlavní chod, desert a sýr.

Gastronomický zážitek ve Francii má pochopitelně spoustu podob. Nejprve můžete usednout k polévkám Soupe à l’oignon a Soupe de pistou. Druhá jmenovaná je typickou provensálskou polévkou. Pak přijde na řadu hlavní chod. Kromě výše jmenovaných ochutnejte třeba Escargots de Bourgogne. Nebraňte se ani marinovaným slávkám Moules marinières. Lahodným zážitkem jsou marinované brambory Pommes de terre gratinées. To vše lze završit typickým francouzským koláčem Quiche. A pokud vám nestačí doposud popisované dezerty, zkuste třeba Mille-feuille, což jsou speciální řezy, v nichž nechybí pudink, ovoce a šlehačka. Také francouzská odnož českých větrníků zvaná Profiteroles stojí za ochutnání. Nejlepší volbou v podobě nápoje bude jistě francouzské víno z libovolné oblasti. Když budete chtít něco ostřejšího, nabízí se francouzský koňak.

Letiště v Bastii

Francouzská Bastia má jedno letiště Bastia-Poretta Airport. Při jeho návštěvě se nebudete potýkat s žádným časovým posunem. Jde o menší letiště vybavené pouze jediným terminálem. Dostupné jsou tedy spíše základní služby. Na letišti však nechybí dostatek parkovacích míst rozdělených do tří sekcí P1, P2 a P3. Uvnitř terminálu je i několik půjčoven automobilů, jakými jsou Sixt, Hertz, Ada, Avis a další.

Město Bastia je od letiště Bastia-Poretta Airport vzdáleno cca 17 kilometrů. Přepravu můžete řešit pravidelnými autobusovými linkami, které zde jezdí každou hodinu. Draží alternativou jsou místní taxi služby, popřípadě si pronajmete vozidlo. Když se rozhodnete ubytovat v okolí letiště Bastia-Poretta Airport, máte hned několik možností.

 • Villa avec piscine à proximité de la plage
 • Hotel Poretta
 • Hôtel Les Jardins
 • Hôtel Spa Restaurant La Madrague
 • Auberge les Oliviers
   
Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

 • 8,6Skvělé
  Bungalovy Marina D`oru
  Francie - Korsika
 • 8,6Skvělé
  Touraine Opera
  Francie - Paříž
 • 8,8Skvělé
  Rezidence Cime
  Francie - Val Thorens
 • 8,7Skvělé
  Rezidence Colombara – Cargese
  Francie - Korsika
 • 8,5Skvělé
  Art Hotel Lafayette
  Francie - Paříž
 • 8,2Skvělé
  Beau Soleil
  Francie - Languedoc - Roussillon
 • 8,1Skvělé
  Hotel Des Orangers
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 8Skvělé
  Rezidence Castell´ Verde
  Francie - Korsika
 • 7,5Dobré
  Rezidence Le Tanit
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 7,5Dobré
  Art Hotel Eiffel
  Francie - Paříž
 • Soleil Vacances Parc Hotel Residence
  Francie - Serre Chevalier
 • Résidence Pierre & Vacances La Daille
  Francie - Francouzské Alpy

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé