Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Francie

Štrasburk: průvodce

21°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Štrasburk

Když přeložíte název města Štrasburk, zjistíte, že znamená „město cest“. Štrasburk je na cestě mezi Francií a Německem a je to tu cítit. Když do Štrasburku přijedete, budete se procházet po historickém centru plném francouzských kavárniček a mohutných katedrál, zároveň vás ale budou obklopovat německé hrázděné domy a upravené čisté ulice.

Štrasburk nyní patří Francii, ale v minulosti byl nějakou dobu Německým městem. Nakonec jej převzala Francie po druhé světové válce a patří ji dodnes. Najdete jej přímo na hranicích těchto dvou zemí. Je to také město, kam vedou cesty zástupců ze všech zemí Evropské unie. Sídlí zde Rada Evropy, Evropský soud pro lidská práva a občasně tu zasedá Evropský parlament. Kromě Evropských institucí sídlících v nádherných prosklených budovách, se tu můžete kochat historických centrem, které obklopuje řeka Ill. Centrum Štrasburku je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Nad městem se tyčí katedrála Notre-Dame nebo Rohanský palác.

Štrasburk je hlavním městem regionu Alsasko. Žije zde 275 tisíc obyvatel na 78 km2. Ve městě sídlí několik univerzit, je to tedy také centrum vzdělání. Zároveň je to město dobrého jídla. Najdete tu dvě restaurace oceněné Michelinskou hvězdou. Štrasburk je významnou evropskou metropolí a bylo tomu tak i po celé jeho dějiny. Je spojen s mnoha slavnými jmény. Základy knihtisku zde zkoumal Johanes Gutenberg. Studoval zde Johan Wolfgang Goethe. Ulicemi Štrasburku se procházel i Louis Pasteur a mnoho dalších.

Jaké nabízí Štrasburk památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Štrasburku

Štrasburk se může pyšnit jednou zvláštností, jsou zde největší vánoční trhy ve Francii a jsou jedny z nejstarších v Evropě. Pokud tedy budete chtít nasát atmosféru tohoto města i s částí její kultury, předvánoční čas je ideální pro jeho navštívení. Můžete se tu procházet mezi stovkami stánků, vánočními světélky a vůněmi dobrot. Právě pochoutky jsou na trzích vyhlášené, ochutnejte místní preclíky, klobásy nebo svařené víno. Každé náměstí se stánky je specializované na jiné produkty. Někde mají regionální výrobky, jinde zahraniční zajímavosti. Popocházení po trzích můžete i ozvláštnit sportem. Je zde ledová plocha, kde se každý rok bruslí za zvuku vánočních koled.

Když budete chtít poznat historické centrum města, nevynechejte červenou katedrálu Notre-Dame, která tvoří dominantu panoramatu města. Je z červeného pískovce a vznikala postupně stovky let. Tvoří jí pompézní chrámová loď a věž vysoká 142 metrů. Do roku 1874 byla nejvyšší stavbou na světě, poté ji překonala katedrála v Kolíně nad Rýnem. Z věže se vám otevře výhled na město. Uvnitř chrámu najdete unikátní orloj. Každý den v půl jedné se spustí jeho postavičky, které reprezentují různá období lidského života od batolete po starce.

Další významnou památkou Štrasburku je Rohanský zámek.  Ten byl dříve sídlem arcibiskupů, dnes jsou uvnitř tři muzea – Muzeum dekorativního umění, Sbírka obrazů a Archeologické muzeum. V centru pak najdete část, která se jmenuje Malá Francie neboli La petite France. Je to čtvrt plna hrázděných domů podél řeky Ill. Náměstí Place de Gutenberg je věnované objeviteli knihtisku. V centru náměstí je socha Johanese Gutenberga a najdete na něm krásné renesanční budovy. Kolem centra města protéká řeka Ille, na které leží pomyslný ostrov, který v centru vzniká s názvem Grand Ile a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Město můžete poznat právě z vody, pokud se vydáte na plavbu lodí. Plavby se konají několikrát denně a z řeky uvidíte všechny důležité historické budovy, malebné mosty a nasajete atmosféru Francie i Německa. Při jízdách na lodi dostanete sluchátka, ze kterých uslyšíte informace o městě.

Řeka je ve Štrasburku důležitou součástí města a najdete ji v mnoha ulicích jako rozvětvené kanály. Specifickým místem, které láká hlavně evropské návštěvníky jsou sídla institucí Evropské unie. Rada Evropy tu sídlí v Paláci Evropy, kam se mohou návštěvníci ve všední dny zdarma podívat. I do Evropského parlamentu je umožněn přístup.

Specifika místní kuchyně

Stejně jako se ve Štrasburku mísí francouzština s němčinou, promíchala se tu i francouzská a německá kuchyně. Spíše ta německá část dala Štrasburku jeho typické jídlo choucroute, což je pokrm z uzenin a zelí. To perfektně reprezentuje surovinu, která je v alsaské kuchyni velmi častá – zelí. Přidávají jej do mnoha pokrmů a téměř v každé restauraci jej můžete ochutnat. Klasické francouzské jídlo fois gras, husí a kachní játra, se zrodilo právě v Alsasku. Ve Štrasburku jej tedy můžete ochutnat téměř všude. Štrasburk je typický také různým pečivem nebo sladkými pochutinami, které dostanete na ulici. Například bredle je máslové cukroví na mnoho způsobů. Na vánočních trzích určitě najdete na každém rohu preclíky nebo vánoční karamely. Z dezertů je tu oblíbený alsaský perník. V nápojovém lístku najdete samozřejmě kvalitní francouzské víno. Alsaská oblast se vyznačuje hlavně bílými víny. Štrasburk je ale jedno z mála francouzských měst, kde holdují i pivu. V okolí Štrasburku se dokonce každý rok konají pivní slavnosti.

Počasí

Ve Štrasburku vás nečekají žádné extrémní teploty. Léto je mírné a zima není mrazivá. V červenci a srpnu je průměrná teplota 20 °C. Maxima se dostávají k 25 °C. Procházka městem je tedy příjemná i v nejteplejších měsících. V létě vás mohou v ulicích Štrasburku zastihnout nejprudší deště. Jaro a podzim se drží mezi 10–15 °C. Na podzim poté prší nejčastěji ale mírně.  A v zimě jsou obvykle teploty od 2 do 6 °C.

Bezpečnost

Míra kriminality je ve Štrasburku nízká. Běžně se tu nemusíte bát, stačí být obezřetný. Hlídejte své osobní věci. Pokud se dostanete do většího davu, dávejte si pozor na kapsáře, mějte svá zavazadla stále pod dohledem. Vyplatí se také udělat si kopie svých cestovních dokladů a nosit je odděleně od originálů. V noci cestujte raději taxi, nebo nezacházejte do temných uliček. V roce 2018 proběhl na vánočních trzích ve Štrasburku teroristický útok. Od té doby je zde větší obava z útoků. Pokud se nebudete cítit dobře, vyhýbejte se větším shromážděním lidí a případně poslouchejte pokyny bezpečnostních složek.

Měna

Ceny ve Štrasburku jsou o něco vyšší než v Praze, ale nešplhají se zase tak závratně vysoko jako například v Paříži. Průměrně je Štrasburk asi o 50 % dražší než Praha. V restauraci zaplatíte za jídlo 300 Kč. Za kávu dáte 75 Kč a za vodu do 0,3 l 44 Kč. V obchodě vás bude stát chléb 25 Kč a 1 kg kuřecího masa 250 Kč. Pokud budete chtít ochutnat víno, průměrná cena za lahev je 165 Kč. Když budete chtít nějaké lepší, cena bude vyšší. Lahev piva pořídíte za 36 Kč. Krabička cigaret tu stojí 200 Kč. Pokud přijedete do Štrasburku autem, za 1 l benzínu zaplatíte 36 Kč. Průměrná cena za jednu noc v hotelu ve dvoulůžkovém pokoji pro dva je 2000 Kč.

Doprava

Štrasburk má mezinárodní letiště, můžete se tam tedy vydat letecky. Když poletíte z Prahy, většinou budete mít na cestě jedno mezipřistání, nejčastěji v Amsterdamu. Celá cesta pak trvá asi 4 hodiny. Cena za zpáteční letenku se pohybuje kolem 4 tisíc. V zimě ji seženete i levněji. Cesta autem z Prahy trvá 7 hodin. Není tedy problém to do Štrasburku odřídit. Můžete se také dojet autobusem. Cesta trvá 9 hodin a jednosměrná jízdenka stojí asi 1000 Kč.

 • Nejtypičtější způsob dopravy po Štrasburku je na kole. Je tu velmi udržovaná a široká síť cyklostezek.
 • Není problém si tu kolo půjčit. V centru je několik půjčoven. Krátkodobé půjčení kola stojí asi 1 euro na hodinu. Čím déle máte kolo půjčené, tím výhodnější jsou ceny.
 • V centru města je velké množství pěších zón. Pokud se tu budete chtít procházet, je to ideální. Autem se sem téměř nedostanete.
 • Pokud přijedete do Štrasburku autem, nejvhodnější je odložit auto na záchytném parkovišti Park and Ride.
 • Mezi letištěm a městem jezdí kyvadlová doprava s názvem Návette Aéroport. Přiveze vás z letiště na zastávku Baggersee, která je přímo v centru.
 • Hromadnou dopravu tvoří tramvajové linky. Štrasburk jich má 5.
 • Dopravu zde zajišťuje podnik se zkratkou CTS.
 • Jízdenky si můžete zakoupit u řidiče, nebo si nabít kredit na kartu či do aplikace.
 • Jednorázová jízdenka zakoupena u řidiče stojí 2 eura.  Můžete si také koupit jízdenku na 10 cest za 10,3 eur. Jízdenka na celý den stojí 4,5 euro. Když cestujete ve skupině, můžete si koupit jízdenku pro 2–3 osoby, která stojí na celý den 6,9 euro.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

 • 8,6Skvělé
  Bungalovy Marina D`oru
  Francie - Korsika
 • 8,6Skvělé
  Touraine Opera
  Francie - Paříž
 • 8,8Skvělé
  Rezidence Cime
  Francie - Val Thorens
 • 8,7Skvělé
  Rezidence Colombara – Cargese
  Francie - Korsika
 • 8,5Skvělé
  Art Hotel Lafayette
  Francie - Paříž
 • 8,2Skvělé
  Beau Soleil
  Francie - Languedoc - Roussillon
 • 8,1Skvělé
  Hotel Des Orangers
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 8Skvělé
  Rezidence Castell´ Verde
  Francie - Korsika
 • 7,5Dobré
  Rezidence Le Tanit
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 7,5Dobré
  Art Hotel Eiffel
  Francie - Paříž
 • Soleil Vacances Parc Hotel Residence
  Francie - Serre Chevalier
 • Résidence Pierre & Vacances La Daille
  Francie - Francouzské Alpy

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé