Carcassonne - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Francie

Carcassonne: průvodce

13°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Carcassonne

Carcassonne vyrostlo jako středověká pevnost. Dodnes je to jedno z nejzachovalejších měst tohoto typu a největší středověké město v Evropě. Právě proto, a proto jaký monumentální dojem utvářejí jeho kamenné hradby, se Carcassonne zapsalo na seznam památek UNESCO. Při pohledu na město z dálky vás bude vítat 52 věží, které jsou propojeny kamennými zdmi ve dvou prstencích. Okolí města je plné zeleně a hradby obklopují lesy a pole. Zblízka poté budete kráčet po dlažbě, kudy se procházelo mnoho panovníků, pážat i vojáků. Carcassonne stálo na strategickém místě, o které mělo zájem několik národů. První opidum v těchto místech postavili Keltové. To ale později obsadili a opevnili Římané. Pokoušeli se jej dobýt Vizigóti nebo Karel Veliký se svým vojskem. Ve 13. století tuto pevnost získali Francouzi. Roky sloužila jako obrana hranice se Španělskem. Když už později hrad nesložil jako strategické místo, začal dosti chátrat. V 19. století došla situace tak daleko, že se mluvilo o tom, že se Carcassonne zbourá. Někteří historikové a architekti se za něj ale postavili a díky nim se Carcassonne dočkalo rozsáhlé rekonstrukce. Dnes Carcassone navštíví miliony návštěvníků ročně

Pokud se sem vydáte, projedete zemí vína, baget, sýrů a Eiffelovi věže, Francií, až na jih blízko k hranicím se Španělskem. Carcassonne leží v departmentu Aude. V tomto historickém městě bydlí 50 tisíc obyvatel. Je to bludiště středověkých uliček propojených s rekonstruovanými domy. Na návštěvníky tu čeká kromě opevnění také unikátní most nebo dechberoucí bazilika. Toto město inspirovalo tvůrce deskových her a vznikla dnes už kultoví hra Carcassonne o budování nejen středověkých měst. 
 

Jaké nabízí Carcassonne památky a zajímavosti?

Co lze dělat v Carcassonne

Hlavním lákadlem tohoto místa je právě historické centrum města. Je obehnáno dvěma okruhy hradeb v celkové délce 3 km. Uvnitř najdete uličky, které vás přenesou o stovky let zpět. Toulání po centru města by tedy nemělo chybět ve vašem itineráři. Místo, které byste zde měli navštívit, je bazilika Saint Nazaire. Ta vznikala stovky let a dokončena byla ve 13. století. Dnes tu stojí mohutná stavba v románském slohu. Další dominantou je hrad Comtal. Zde si můžete zaplatit prohlídku a hodiny se toulat po jeho interiéru. Mnoho návštěvníků si myslí, že toto historické město je pouze turistickou destinací, ale není tomu tak. Stále tu najdete domy, kde žijí místní. 

Mimo zdi mohutné pevnosti najdete Carcassonne Lower City neboli podhradí. Tato část vznikla ve 13. století na popud Ludvíka IX. Od historického hradu se značně liší, je plná kaváren se zahrádkami, obchodů a klasického francouzského pouličního života. Další část Carcassonne, která vám nabízí zábavu i poučení je muzeum umění Museé des Beaux-Arts. Ve městě se můžete podívat také do muzea, které je poněkud neobvyklé, je to muzeum škol a školství. 

Až vás omrzí všudypřítomná historie a budete toužit po nějakém rozptýlení, odpočinku nebo zábavě, sedněte do auta a 20 minut od Carcassonne najdete jezero Lac de la Cavayère. Je to velká vodní plocha lemovaná poklidnou zelení, borovicemi a plážemi. Můžete si tu udělat piknik nebo se v horkých letních dnech osvěžit ve vodě. 

Specifika místní kuchyně 

Typický pokrm pro tento region Francie je tzv. cassoulet. Je to jídlo z vepřového a kachního masa a fazolí. Různé regionální obměny do něj přidávají například ještě klobásu nebo vepřové nožičky. Cassoulet je servírován v hluboké misce, podle které dostal název, a připomíná fazolovou polévku s většími kusy masa. V nedalekém Toulouse vyrábějí vyhlášené klobásy Saucisse de Toulouse. V této oblasti jižní Francie pěstují oblíbené lanýže a žampiony. Kromě těchto regionálních zvláštností tu můžete v restauracích ochutnat i další francouzské speciality jako je například foie gras, tedy husí játra. Právě v okolí Carcassonne se pěstuje kukuřice, která se používá pro výkrm těchto kachen. Na zapití tu nechybí dobré francouzské víno. Tento region je specifický červeným vínem

Počasí 

Carcassonne můžete navštívit celý rok, teploty jsou průměrné, nečekejte tu výrazné zimy ani velké výhně. V zimě tu obvykle nemrzne, teploty se drží nad 5 °C. Na jaře se rtuť teploměru postupně šplhá k 12 °C–17 °C. Letní teploty zvou k procházkám městem. Průměrně bývá 23 °C. Na podzim poté zase teploty klesnou k 15 °C. V Carcassonne prší průměrně 10 dní z měsíce. Lepší to bývá v červenci, ten je suchý a deštivých dnů je minimum. Má naopak nejvíce slunečných dní

Bezpečnost

Carcassonne je velmi rušná turistická destinace, což s sebou přináší riziko krádeží. Dávejte si pozor na své osobní věci. Svá zavazadla mějte neustále pod dohledem, zvláště, pokud se dostanete do většího davu. Zvláště si hlídejte doklady a peníze, abyste předešli nepříjemnostem při dalším cestování. Udělejte si kopie cestovních dokladů a noste je oddělené od originálů. Rozdělit si můžete také hotovost, abyste v případě krádeže nepřišli o všechno. Nenechávejte své věci nikde opuštěné, jako například v autě. 

Měna 

Toto Francouzské městečko je každopádně dražší než Praha. Jídlo v restauraci tady stojí průměrně 250 Kč. Káva bude za 85 Kč a Coca cola za 60 Kč. Pokud půjdete do obchodu, za 12 vajec zaplatíte 100 Kč, za 1 kg jablek 75 Kč a za 1 kg rýže 70Kč. Když se budete chtít osvěžit půllitrem piva, připravte si 150 Kč. Za krabičku cigaret dáte 190 Kč. Litr benzínu tu stojí průměrně 45 Kč. Ubytování v hotelu střední třídy pro dvě osoby na noc vyjde na 2 500 Kč. Můžete sehnat i levnější pokoje, nebo si připlatit za větší luxus kolem 5 000 Kč za noc

Doprava

Jak se dostat do tohoto nedobytného města? Poblíž Carcassonne je letiště, ale lety z Prahy sem přímo nelétají. Všechny lety do Carcassonne jsou s přestupem, tedy velmi dlouhé a dosti drahé. Můžete například letět do Londýna a poté do Carcassonne, nebo přestupovat v Belgii. Pohodlnější je tedy dopravit se sem jinak, nebo přistát na jiném francouzském letišti. Nejblíže je Toulouse. Tam seženete zpáteční letenky od 3 000 Kč. Mezi Toulouse a Carcassonne se můžete dopravit autobusem nebo vlakem. Cesta trvá přibližně hodinu a stojí kolem 250 Kč. Můžete se sem vydat i autem nebo autobusem z České republiky, cesta pak trvá minimálně 15 hodin. 

 • Historické centrum je ideální pro pěší. Můžete si jej projít v klidu po svých. Carcassonne není zase tolik rozsáhlé a není pro dopravní prostředky uzpůsobené.
 • Síť autobusových linek ve městě není hustá. Autobusy spíše sváží z okolních měst. 
 • Když přijedete do Carcassonne autem, v okolí středověkého města najdete tři placená parkoviště, kde můžete odložit svůj vůz. Tyto parkoviště jsou blízko je vstupům do města.
 • Zdarma je možné a parkovat na Varšavském bulváru nebo na Place General de Gaulle.
 • Můžete si tu také pronajmu kolo a projet se po okolní přírodě, abyste si užili výhled na město z dálky. 
   


 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

 • 8,6Skvělé
  Bungalovy Marina D`oru
  Francie - Korsika
 • 8,6Skvělé
  Touraine Opera
  Francie - Paříž
 • 8,8Skvělé
  Rezidence Cime
  Francie - Val Thorens
 • 8,7Skvělé
  Rezidence Colombara – Cargese
  Francie - Korsika
 • 8,5Skvělé
  Art Hotel Lafayette
  Francie - Paříž
 • 8,2Skvělé
  Beau Soleil
  Francie - Languedoc - Roussillon
 • 8,1Skvělé
  Hotel Des Orangers
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 8Skvělé
  Rezidence Castell´ Verde
  Francie - Korsika
 • 7,5Dobré
  Rezidence Le Tanit
  Francie - Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
 • 7,5Dobré
  Art Hotel Eiffel
  Francie - Paříž
 • Soleil Vacances Parc Hotel Residence
  Francie - Serre Chevalier
 • Résidence Pierre & Vacances La Daille
  Francie - Francouzské Alpy

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé