Provence - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Francie

Provence: průvodce

14°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně

Provence

Poznejte jihovýchodní část Francie a vydejte se do historické oblasti Provence. Její osídlení proběhlo už před mnoha lety v šestém století před naším letopočtem. Tato oblast byla první mimo-italskou provincií starých Římanů. V dnešní době patří lokalita k těm nejnavštěvovanějším ve Francii. Území zahrnující hned několik významných departmentů, jakými jsou třeba Bouches-du-Rhône, Var a Vaucluse. Tento turisticky atraktivní kraj je protnut malebnými městečky, vesnicemi, ale také vinnými plantážemi, písečnými plážemi a v neposlední řadě levandulovými poli. Právě fialová barva levandule k Provence neodmyslitelně patří. Ne nadarmo je tento kraj označován jako levandulový zázrak, takže fialové pytlíčky můžete nalézt opravdu všude. Zajímavostí Provence je například snaha o zachování provensálského jazyka, který se zde ještě běžně vyučuje. Výjimečnost a kouzelnost tohoto místa si podmaní naprosto každého.

Jaké nabízí Provence památky a zajímavosti?

Co navštívit v Provence

Důvodů k návštěvě prosluněné Provence se najde pochopitelně více než dost. Tím největším lákadlem se vám stane atraktivní příroda a dech beroucí krajinný ráz. S tím spojíte návštěvu významných pamětihodností pocházejících dokonce z římské doby. Provence, to je lokalita vhodná také pro milovníky kvalitního a cenného umění a ty, kdo si rádi pochutnávají na dobrých jídlech. Krajina velkých příběhu dokáže oslovit kohokoliv.

Navštívit můžete třeba starou vesničku Les Baux de Provence, kde se nachází stará zřícenina hradu s překrásným výhledem. Vyhýbat byste se rozhodně neměli ani biosférické rezervaci zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, jíž je Camargue. Zde lze pozorovat nejenom pověstné býky v Camargue, ale také hradby v Aigues Mortes, Le Grau de Roi a užijete si i výhledu ze střechy Saintes Maries de la Mer. Při putování po Provence určitě poznejte město Arles, které se pyšní svou oválnou arénou a historických jádrem. Největší dominantou je pravděpodobně portál kostela sv. Trofina. K nejnavštěvovanějším městům Provence patří město Avignon, kde se nachází stejnojmenný most, ale také Papežský palác. Z jeho věží se vám dostane bezkonkurenčního výhledu po okolí. V případě centrálního Provence začněte třeba vesničkou zvanou Coustellet, kde je situováno muzeum levandule, Mnohé vám nabídne vesnice Gordes, kde se pravidelně konají nejrůznější trhy a můžete navštívit i rozlehlé podzemí. V historickém městě Aix na vás bude čekat katedrála Sain-Sauver nebo oblíbená ulice turistů Cour Mirabeau. Vynechat byste neměli ani klášter Sénaque v Abaye Sanaque nebo město Nimes. V něm je situován palác Maison Carreé, starý římský amfiteátr a zahrady Jardins de la Fontaine. Když zavítáte do města St. Remy, můžete se podívat do pověstného sanatoria St. Paul, kde mimochodem nějaký čas sídlil i malíř Vincent van Gogh.

Provence, to ovšem nejsou pouze významné historické pamětihodnosti, ale také spousta přírodních zajímavostí. Je to například Národní park Camargue, který si můžete projet nejenom po zpevněných cestách, ale také po řece Rhony. Narazit lze na velice bohatou flóru, ale také faunu v podobě plameňáků, býků a koní v uzavřených a zabezpečených ohradách. Pokud se budete nacházet v blízkosti města Avignon, nezapomínejte ani na úchvatný kaňon Ardeche. Velkým lákadlem je i horský masiv nacházející se dvacet kilometrů od Aix-en-Provence. Ten nese název Montagne Sainte Victoire. Krásný výhled po okolí a Cezannova hora budou důkazem toho, že takový výlet se rozhodně vyplatí. Velkou výzvou je i pohoří Luberon nebo hora zvaná Mont Ventoux. Ta se nachází v jihovýchodní části provensálských Alp a má výšku 1 912 metrů na mořem. Výlet si můžete udělat i do jednoho z nejhlubších kaňonů nazývaného Grand Canyon du Verdon. Ten je v některých místech až 700 metrů hluboký.

Dovolená v Provence vybízí k provádění nejrůznějších aktivit. U moře se můžete věnovat koupání, relaxaci a plachtění, jež je v těchto místech hodně populární. Ve městech určitě podlehnete tradiční atmosféře a ochutnáte místní pochutiny nebo si užijete poklidného posezení v kavárnách. Navštívit lze i řadu kulturních a společenských akcí. Milovníci pohybu dají naopak přednost výběru některé z levandulových stezek a vydají se za turistou. Na své si mimochodem přijdou i horolezci, protože v Provence se nachází spousta vrcholků majících výšku přes 3 000 metrů nad zemí. A to konkrétně v přímořských Alpách. Jsou to například Punta dell'Argentera, Monte Gelàs, Monte Matto a Mont Pelat. Ochuzeni nebudou ani milovníci kanoistiky, jíž se lze věnovat v soutěskách Provence, jakou je třeba Verdon.

Specifika místní kuchyně

O rozmanitosti a čerstvosti provensálské kuchyně jistě není třeba zdlouhavě pochybovat. Její lahodnost je známa široko daleko, a ne nadarmo se říká, že právě do oblasti Provence se sjíždějí ti největší gurmáni. Pro tento region jsou zcela charakteristické bylinky, k nim si připočtěte čerstvý olivový olej, olivy, rajčata, česnek, sýry, jehněcí maso, spoustu mořských plodů, ryb a lanýže. Z těchto a mnohých dalších lokálních potravin jsou tvořeny tradiční recepty, jež jsou vlastní pro francouzskou oblast Provence. Zmínit lze určitě jedno z nejznámějších jídel vůbec. Je to Ratatouille. Směs vařených rajčat, olivového oleje, lilku, paprik, cukety a provensálských bylinek. Tak vypadá podobá zeleninového Ratatouille. Ochutnat můžete třeba polévku z fazolí, brambor, rajčat a bazalky Soupe de pistou. Samotný název Pistou pak přísluší vynikající pastě z olivového oleje. Pasty jsou v Provence hodně používaným doplňkem mnoha pokrmů. Dokazuje to například česneková omáčka Aïoli, růžová česneková majonéza Rouille a pasta z oliv, ančoviček a kaparu zvaná Tapenade. Pokud bychom měli vypíchnout další recepty spojené s Provence, jasně vede třeba rybí pokrm zvaný Bouillabaisse nebo vynikající rybí polévka s krutonky Soupe de poissons. Když do Provence vyrazíte v létě, určitě si rádi na terase některé z místních restaurací pochutnáte na oblíbeném salátu Salade Niçoise, který je směsicí nejrůznějších chutí. A co jiného připíjet k hlavním jídlům nežli místní víno. K těm nejznámějším se řadí Châteauneuf-du-Pape.

Počasí

Klima v Provence se liší podle toho, v jaké oblasti tohoto regionu se nacházíte. Letní teploty u moře dosahují hranice 30 °C. Jestliže se budete pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, budou pochopitelně klesat a zároveň bude přibývat vyšších dešťových přeháněk. Pro koupání jsou ideální vyloženě letní měsíce. Pokud hodláte spíše poznávat krásy Provence, můžete si zvolit libovolný termín od května do října, kdy teploty na jaře a na podzim neklesají pod 20 °C, takže ideální klima. Vzhledem k tomu, že velkým lákadlem Provence jsou rozkvetlá a voňavá levandulová pole, vyplatí se znát vhodné období pro příjezd do země. V takový okamžik si dovolenou v Provence naplánujte na červenec, popřípadě na přelom července a srpna. Především v centrální Provence se nezalekněte toho, že se občas přižene vítr zvaný Mistrál a trochu vás zchladí v horkém letním dnu.

Bezpečnost

Provence představuje poměrně široké území jihu Francie. Setkat se můžete s vysokou pohostinností tamních obyvatel. I přesto se však držte bezpečnostních pravidel a na frekventovanějších místech dávejte pozor na své osobní věci. Možná vlivem rozšířené turistiky jsou některá odlehlejší místa terčem zlodějů, kteří se neštítí člověka přepadnout a okrást. Proto je lepší zajišťovat si ubytování na noc a nepřespávat v autech, kde takové riziko okradení hrozí. Popřípadě zvolte alespoň klasický kemp. Tato situace se týká hlavně jižního území Provence.

Měna

Provence je významnou a hodně vyhledávanou oblastí Francie. To má vliv také na cenové náklady. Ty jsou oproti České republice rozhodně vyšší. A to platí především u ubytování a v restauračních zařízeních. Pokud budete potraviny nakupovat v supermarketech, rozhodně ušetříte. Hodně také záleží na místech Provence, kde budete trávit svou dovolenou. Pro představu uvádíme několik orientačních cen za vybrané zboží.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Láhev vína střední kategorie 0,75 litru = od 180 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 100 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 130 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 320 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 700 Kč na noc
 • Benzín cena za 1 litr = 37 Kč

Doprava

Nejrychlejší cestou do Provence je pochopitelně letecká doprava. Jde o to, jakou část tohoto francouzského regionu chcete poznávat. Turisté nejčastěji využívají letiště v Marseille, kam lze doletět asi za 2 hodiny a náklady se pohybují kolem 2 500 Kč až 4 000 Kč. Druhou variantou je letiště v Nice, kde jsou náklady na letenku o něco vyšší. Doba letu je stejná, jen s přestupem může trvat až 6 hodin. Využít lze i letiště Aix-en-Provence.

Do Provence lze pochopitelně dorazit i prostřednictvím autobusové dopravy. Trasa kolem 1 500 kilometrů bude trvat 15 až 20 hodin podle počtu zastávek a naplánované cesty. Náklady za obousměrnou dopravu se pohybují kolem 3 000 Kč. Jestliže budete chtít být v rámci celé oblasti Provence nezávislí, pak se vyplatí uvažovat o jízdě vlastním autem. Následnou dopravu po území potom nemusíte řešit. Délka cesty autem je asi 13 hodin. V případě jízdy automobilem zahrňte do nákladů také dálniční známky. A jak cestovat po Provence bez vlastního vozu?

 • Využít lze pronájem auta u některé z velkých autopůjčoven. Ty se nachází na letištích a ve městech. Populární jsou například Europcar, National, Hertz, Sixt, Budget a další.
 • Náklady na denní pronájem se odvíjí od celkové délky pronájmu. Ceny začínají na 1 000 Kč za den. Nezapomeňte si připlatit pojištění vozu.
 • K cestování po Provence můžete využít železniční dopravu. Jízdní řády lze vyhledat na internetovém portálu www.voyages-sncf.com.
 • V oblasti Provence fungují i dálkové autobusy mezi většími městy. Omezováni však budete pevným jízdným řádem a vybranými zastávkami.
 • Ve velkých městech Provence jezdí klasická městská hromadná doprava. Náklady na takový městský autobus jsou od 1,5 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

 • Chalets Et Residence Madame Vacances La Crete Du Berger
  Francie - Provence
 • Résidence Les Toits Du Dévoluy
  Francie - Provence
 • Le Cerisier
  Francie - Provence
 • La Buissonne
  Francie - Provence
 • Les Platanes
  Francie - Provence
 • Prázdninový Domek L´olivier
  Francie - Provence
 • Les Terrasses De Labrau
  Francie - Provence
 • La Pinède
  Francie - Provence
 • Rezidence Aryana
  Francie - Provence
 • Vila Siflora
  Francie - Provence
 • Le Palatin
  Francie - Provence
 • Pommiers
  Francie - Provence

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé