Francie

Bordeaux: průvodce

6°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bordeaux

Přístavní město Francie je klenotem regionu Nová Akvitánie. Tento francouzský městský skvost je spjat především s významnými vinařskými oblastmi. Jejich známost je po celém světě. Není to však jenom město vína, ale také vzdělání. Ne nadarmo je Bordeaux označováno jako univerzitní město. Díky jeho situování u moře jej lze prezentovat jako živé obchodní místo. Bordeaux má rozlohu asi 49,36 km2 a je hlavním městem departmentu Gironde. Jeho významnou součástí je řeka Garonna, na jejíž březích se město rozkládá. Kromě historického centra je v okolí kladen velký důraz i na průmysl. Město vyčnívá v technologických a informačních segmentech. Právě oblast u významného přístavu, kde se nachází spousta pamětihodností, byla v roce 2007 zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město Bordeaux je určitě velkou výzvou pro návštěvu jihozápadní Francie.

Jaké nabízí Bordeaux památky a zajímavosti?

Co navštívit v Bordeaux

Město Bordeaux vás zláká tamní atmosférou. Přednost mu dají milovníci dobrého vína zajímající se o jeho historii. Ta však nebude tím jediným, co vám Bordeaux poodhalí. Vedle překrásného přístavu můžete poznávat i ostatní pamětihodnosti, čerpat příjemnou pachuť tohoto úchvatného města a vyrážet za hranice vinic.

Při procházení města Bordeaux byste měli začít zříceninou římského amfiteátru z třetího století. Palais Gallein bych schopen pojmout až patnáct tisíc diváků. V útrobách tohoto překrásného města budete moci narazit na bezpočet významných náboženských objektů. Je to třeba románský kostel Saint-Bruno a Sainte-Croix. Pokud dáváte přednost románskému stylu, zajděte se podívat na kostel Saint-Seurin. Z nedávné doby, respektive ze sedmnáctého století, by vás mohl okouzlit barokní kostel Notre-Dame. V případě náboženských objektů by šlo pochopitelně pokračovat, a to v trochu větším měřítku. Důkazem toho je katedrála Saint-André, která se díky 127 metrům zapsala mezi jedny z největších románských staveb Evropy. Ohromující je i volně stojící věž s výškou 114 metrů, která je součástí gotické basiliky Saint-Michel. Této stavbě konkuruje věz s velkým zvonem o váze až osmi tun. Její název je La Grosse Cloche. Ve městě Bordeaux můžete pochopitelně vidět i budovy zcela odlišného charakteru, s nimiž se váže dlouhá historie. Je to například městská brána Porte Cailllhau, jež byla vybudována koncem patnáctého století. Dále je to obří divadlo z roku 1780. A za zmínku stojí samotná radnice města Bordeaux, která nese název Palais Rohan a byla vybudována v roce 1783. Na své si samozřejmě přijdou i milovníci kultury a umění. Dokazuje to hned několik významných muzeí, kde se nachází sbírky umělců světového formátu. Je to muzeum Entrepot Lainé, Gallerie des Beaux-Arts a muzeum moderního umění Musée de l’art contemporain. Prohlédnout si můžete originální sbírky historického nábytku v Musée des Arts Décoratifs nebo dáte přednost výstavám mořeplavby v Musée d’Aquitaine. Překrásný pohled se vám dostane určitě z nábřeží řeky Garonny, popřípadě vyrazíte na některé z tamních náměstí. Jsou jimi Place de la Bourse, Place de la Victoire, Place des Quinconces a Place du Parlement, kde se můžete usadit a kochat se životním shonem Francouzů kolem vás. Neopomínejte ani na proslulé uličky, kam patří třeba Allée de Tourny.

V Bordeaux si užijete i spoustu přírodních a zelených ploch. Začít můžete tím, že se přesunete do nejslavnějších vinařských oblastí světa. Třeba na místo zvané Medoc, kde si užijete vynikající víno a překrásnou přírodu. Po okolí Bordeaux jsou připravovány komentované výpravy o víně. Pak můžete navštívit třeba park Bordelais nebo některý z těch menších, mezi něž se řadí Parc aux Angeliques a Parc Riviére. Tou nejznámější zelenou plochou města jsou asi veřejné zahrady Jardin Public, kde se nachází spousta relaxačních a odpočinkových zón, včetně jezírka s labutěmi.

Bordeaux vám nabízí spoustu možností, jak trávit dovolenou v tomto rozmanitém francouzském městě. Buď se vydáte na některou z vinných stezek nebo se budete procházet krásnými uličkami města v obležení památek. Věnovat se pochopitelně můžete i ochutnávání tamní gastronomie a nakupování. Hodně oblíbené jsou projížďky po řece Garonna, odkud budete mít spoustu zajímavých míst Bordeaux jako na dlani. Vynechat byste neměli ani zajímavé nedělní trhy na Quai des Chartrons a nebojte se ani návštěv některých z tamních antikvariátů. Sami uvidíte, jaké poklady tam lze najít.

Specifika místní kuchyně

Bordeaux si vás získá nejrůznějšími gastronomickými klenoty, které se pojí k tomuto přístavnímu historickému městu. Nikdo se pravděpodobně nebude čemukoliv divit, že velkou část jídelníčku tvoří plody moře, vždyť Bordeaux se nachází u Atlantského oceánu. Díky tomu se můžete na talířích setkat s jídly, jakými jsou mořský jazyk, ústřice, mihule, úhoř na česneku a grilované sardinky. Druhou část jídelních tabulí tvoří produkty dostupné ze souše. Oblíbená jsou grilovaná žebírka Entrecôte. Pochutnat si můžete na mladém jehněčím mase v kombinaci s chřestem, ale i na Foie Gras. Delikatesou jsou vepřové vnitřnosti a mnohé další kusy masa připravované s vinnými omáčkami nejrůznějšího typu. V Bordeaux si pochopitelně i zamlsáte. Vyzkoušet byste měli třeba sladký zákusek s vanilkou a rumem, který se nazývá Cannelé Bordelais. Před hlavním pokrmem pak dejte přednost čočkové polévce s kachními Foie Gras. Je naprosto zřejmé, že k dobrému jídlu v Bordeaux byste měli popíjet i některé z tamních lahodných vín. Doporučit lze jistě Graves, Entre-deux-Mers, Saint-Emilion, Margaux a Pauillac.

Míst, kde se v Bordeaux dobře najíte je určitě více než dost. Mezi ta oblíbená patří třeba Pierre Garnaire, BLISS, La P´tile Brasserie, Le Petit Bec a Bistrot L' Exploit.

Počasí

Počasí v Bordeaux je z části ovlivněno tím, že se město nachází v blízkosti moře na rozdíl od vnitrozemních metropolí. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 20 °C a ty maximální šplhají k 27 °C. Od června do září spadne v Bordeaux pravděpodobně nejméně srážek za celý rok. Je to v průměru kolem 6 – 8 milimetrů. Mnohem deštivější jsou pak zbývající roční období. Teplota v zimě se v této přímořské oblasti pohybuje na hranici 5 – 7 °C. Minima mohou klesat až k bodu mrazu.

Bezpečnost

Při návštěvě Bordeaux byste určitě měli dodržovat patřičná bezpečností opatření. Uvnitř města a v jeho blízkém okolí totiž mohou operovat muslimské gangy, výjimkou nejsou ani zloději na frekventovanějších místech plných turistů. Proto se vyplatí strážit si své osobní věci. Do některých městských částí Bordeaux se pak raději nepouštějte po setmění sami. To platí dvojnásob pro ženy, které jsou spíše terčem přepadení. Konec roku 2018 byl spojen také s nejrůznějšími demonstracemi a blokádami silnic kvůli politickým nepokojům v zemi. Takových shromáždění se raději neúčastněte a vyhýbejte se jim.

Měna

V Bordeaux budete platit eury, jako v celé Francii. Toto město patří k turisticky vyhledávaným, takže se připravte na vyšší ceny za poskytované služby. Především centrum Bordeaux patří k těm nejdražším a ceny jsou v porovnání s Českou republikou vyšší. Svůj pobyt v tomto jihozápadním francouzském městě můžete zlevnit tím, že se budete stravovat v supermarketech, kde jsou náklady přece jenom příznivější a odpovídají běžnému průměru. Zde je několik cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 18 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 95 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 130 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 65 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 650 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Pokud chcete trávit dovolenou pouze v Bordeaux, ani nepřemýšlejte o tom, že byste se do tohoto 1 600 kilometrů vzdáleného města měli vydávat vlastním automobilem. Takto dlouhá cesta vám může zabrat 15 – 20 hodin a bude celkem vysilující. Mnohem pohodlnější a rychlejší variantou je letecká přeprava. K dispozici je letiště Bordeaux Merignac nacházející se asi 13 kilometrů od centra města. Využít lze přímých letů z Prahy, a to za cenu kolem 3 000 Kč v případě zpáteční letenky. Doba letu bude trvat jen 1,5 hodiny. Následně stačí vyřešit jen rychlý přesun z letiště do Bordeaux.

 • Nejlevnější je autobusová linka č. 1, která vás během 55 minut dopraví až na nádraží Gare Saint-Jean, odkud můžete pokračovat do centra Bordeaux. Náklady na takovou jízdu vyjdou do 2 EUR.
 • Rychlejší variantou je speciální autobusová linka společnosti Navette. V jejím případě trvá jízda jen 30 minut. Zaplatíte však více jak trojnásobek ceny, cca 7,5 EUR.
 • Z nádraží je vhodné dostat se na tramvaj linky A, s níž se pak dopravíte rovnou do centra Bordeaux asi za 30 minut.
 • Ve městě lze využívat autobusové dopravy a tramvají. Existují tři základní linky s označením A, B a C.
 • Bližší informace o městské hromadné dopravě v Bordeaux naleznete na internetovém portálu https://www.infotbm.com/en.
 • Alternativou městské hromadné dopravy jsou taxíky. Nástupní taxa se pohybuje kolem 5 EUR a cena za kilometr je 1 – 2 EUR.
 • Ve městě spolehlivě fungují služby Taxi Phone Bordeaux, Taxi Bordeaux Métropole, Taxi 33, Taxi Hubert a CAB Bordeaux.
 • Využít můžete i lodní dopravu po řece Garonně.
 • Po Bordeaux celkem úspěšně funguje sdílení kol, která si můžete půjčit a projet si historická místa v sedle.
 • Pokud byste plánovali také cestu do vzdálenějšího okolí Bordeaux, lze využít některou z místních autopůjčoven – Alamo, AVIS, Hertz, Europcar a další.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé