Nice - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Francie

Nice: průvodce

20°C
Aktuálně
12.4°C
Průměrně

Nice

Nice je významným francouzským městem situovaným na Azurovém pobřeží. Turisticky vyhledávané působiště spadající do Společenství aglomerace Nice-Côte d'Azur. Pýcha Provence, kterou každoročně navštíví až čtyři miliony cestovatelů. Město Nice je na pobřeží Středozemního moře a už od devatenáctého století je vyhledávanou dominantou cestovního a turistického ruchu. Ještě před několika lety bylo město spojeno především s vyššími společenskými vrstvami, dnes své brány a krásy otevírá naprosto všem.

V Nice jsou tři významná vzdělávací zařízení, ale především spousta krásných pamětihodností. Má to svůj důvod, protože sáhodlouhá historie sahá do čtvrtého století před Kristem ještě do dob Řeků. Ti jsou považováni za zakladatele tohoto města. Přímořské letovisko se rozprostírá na ploše asi 71,92 m2 a je pátým největším městem Francie. Jeho terén je spjat s nadmořskou výškou od 0 do 520 metrů nad mořem.
 

Jaké nabízí Nice památky a zajímavosti?

Co lze dělat v Nice

Pokud začnete uvažovat nad tím, proč vyrazit na dovolenou právě do Nice, bude takové rozhodnutí mít hned několik důvodů. Tím prvním je pochopitelně azurové pobřeží se všemi svými krásami. Spojení hřejivého slunce s písečnými plážemi je zkrátka nezaměnitelné. K tomu si připočtěte ještě nabízený luxus a hromadu antický památek. Celek, na nějž budete ještě hodně dlouhou dobu vzpomínat.

Rozhodnete-li se Nice poznávat nejprve z pohledu významných pamětihodností, možností budete mít více než dost. Začít byste mohli například u baziliky Notre Dame. Její prvopočátky vzniku se datují rokem 1864 a ohromující je především její celková architektura. To však v Nice není jediná svatba tohoto typu. Na své si přijdete i v katedrále sv. Nikolase, která je symbolem pro ruské imigranty. Ne nadarmo je tato budova označována jako ruský kostel. Ze sedmnáctého stolení pochází také katedrála sv. Reparata, kam se turisté chodí dívat hlavně na originálně zdobené boční kaple.

Významnou stavbou Nice je tamní hrad, respektive trosky pocházející z jedenáctého století. Pokud se chcete za historií vydat do podzemí, pak byste neměli minout ani archeologickou kryptu v podobě podzemní síně. Spoustu krás lze spatřit i na promenádě des Anglais, kde se nachází nejenom historické budovy, ale také ty moderní a nadčasové. Právě zde si užijete příjemného odpočinku a relaxace. Odtud pak vyrazte rovnou na trhy Cours Saleya, kde se můžete probírat spoustou starožitností, květin, koření a ostatních produktů. V Nice si přijdou na své i vyznavači kulturních zařízení. Důkazem toho se vám stane Muzeum Marca Chagalla nebo Muzeum výtvarného umění, kde máte možnost spatřit významné umělce, jakými jsou Renoir, Monet, Sisley a ostatní. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani největší skleník na světě Le Parc Floral de la ville de Nice, v němž je ukryto až 2 500 rostlin nejrůznějšího typu. 

V okamžiku, kdy si budete chtít odpočinout od přemíry památek a muzeí, pusťte se do ostatních činností, v nichž Nice jednoznačně figuruje. Jsou zde pochopitelně ideální podmínky pro nakupování, což vám dokáží mnohé skvostné promenády. Navštívit můžete různé společenské a kulturní akce. Jedna z nich probíhá třeba v ruinách Arénes de Cimiez. V letním období jasně vede zchlazení v překrásném moři s oblázkovými plážemi. Spousta turistů návštěvu Nice spojí také s blízkým okolím, jež je hodně zajímavé a bohaté. Dokazuje to třeba malebné město Éra, Monako, Cannes a St. Tropez.

Specifika místní kuchyně

V Nice si můžete pochutnat na spoustě specialit, které pochopitelně vychází z francouzské kuchyně. Některá jídla však prošla určitou úpravou a jsou vlastní právě tomuto překrásnému městu. Ač se to může zdát jako naprostá banalita, oblíbený je zde chléb s nejrůznějšími přísadami. Například Bagnat je speciálním pečivem s cibulí, rajčetem a česnekem. Chutná je také varianta chleba Pissaladiére, na němž nechybí ančovičkové pyré. Ochutnat můžete unikátní Ratatouille zhotovené z rajčat, cibule, cuket a spoustu další zeleniny. V letním období pak každého osloví lehký salát Salade Nicoise. Milovníci sladkého by se neměli vyhnout cizrnové palačince Socca. Vynikající je bazalková polévka Soupe au Pistou. Ostatně, v této oblasti se lze setkat s přemírou nejrůznějších bylinek a koření, od rozmarýnu, přes majoránku, až po tymián. Nechybí ani přísada v podobě olivového oleje. Jestliže máte zájem ještě o další doporučení specifické kuchyně v Nice, pak vyzkoušejte zeleninu Á la Barigoule, tapenády nebo tresčí pyré. K této francouzské provincii pochopitelně patří i vynikající vína, z nichž tím nejznámějším je Chateauneuf de Pape.

Jestliže si budete chtít v Nice pochutnat na dobrém jídle, nezbývá než doporučit několik vhodných restauračních zařízení. Je to například Les Sens, Le Millésime, L'Horloge Restaurant, Restaurant Le Panier, Acchiardo, La Route Du Miam a Cumin et Cannelle.

Počasí

Počasí v Nice je velice příjemné, k čemuž přispívá i vlhčí vzduch od moře. To znamená, že letní průměrné teploty kolem 28 °C přes den a 23 °C v noci vám bude zpříjemňovat lehký vánek. Nejlepší období bez větších přeháněk je od května do září. Měsíce červen, červenec a srpen jsou sice hřejivé, ale na druhou stranu v Nice narazíte na spoustu turistů. Z tohoto pohledu je lepším časem jaro nebo podzim, kdy se teploty pohybují kolem 17 °C až 21 °C, což je na prozkoumávání místních pamětihodností a okolí města jako dělané. S větším výskytem dešťových přeháněk je nutné počítat od října do ledna. Průměrné teploty přes zimu jsou v průměru 10 °C až 13 °C.

Bezpečnost

Město Nice lze považovat za bezpečnou lokalitu spojenou s průměrnou kriminalitou jako kdekoliv jinde v Evropě. Tento průměr v roce 2016 narušil výjimečný teroristický útok. Incident se odehrál na promenádě Promenade des Anglais, kdy bylo těžkým nákladním vozem najeto do lidí. Tato událost si vyžádala 87 mrtvých a spousty zraněných. Od té doby je v Nice dbáno na zvýšenou bezpečnost při jakýchkoliv společenských a kulturních akcích.

Z pohledu běžného turisty byste si měli dávat pozor hlavně na své osobní věci v okamžiku, kdy se pohybujete na frekventovanějších místech. Právě zde může hrozit jejich krádež. Zároveň nenechávejte cennosti povalovat na pláži bez dozoru nebo v zaparkovaném vozu.

Měna

V Nice budete jako kdekoliv jinde po Francii platit eury. Ve městě je snad na všech místech rozšířené používání platebních karet. V případě cenových nákladů počítejte s tím, že se vydáváte do destinace spojené s luxusem a vyšší společenskou vrstvou. To se pochopitelně promítá do cen za ubytování a v restauračních službách. Oproti České republice je to znatelný nárůst. V supermarketech to není tak markantní. Vypovídající se vám mohou stát níže uvedené příklady.

 • Voda 1,5 litru = 5 - 33 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Láhev červeného vína střední kvality 0,75 litru = od 140 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 100 kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 145 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 340 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 300 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 43 Kč

Doprava

Jestliže by měla být vaše cesta do Nice spojena s nižšími náklady, pak můžete vyrazit po vlastní ose nebo zvolíte autobusovou dopravu. Náklady se mohou pohybovat kolem 1 000 Kč až 2 500 Kč podle toho, kdy vyrážíte. Počítejte ovšem s tím, že v autobuse strávíte minimálně 17 hodin čistého času.

Daleko rychlejší a pohodlnější je proto cestování letadlem. Letiště Nice Cote d Azur je od stejnojmenného města vzdálenosti asi 7 kilometrů. Náklady na letenku se pohybují mezi 4 000 Kč až 5 000 Kč. Jde sice o dvojnásobnou cenu oproti autobusu, na druhou stranu let bez přestupu trvá maximálně dvě hodiny. S přestupem asi šest hodin. Z letiště do Nice pak existuje poměrně snadná cesta.

 • Autobusová linka č. 98 vás do centra zaveze za 35 minut a funguje od 5:00 do 21:00.
 • Autobusová linka č. 99 je rychlejší a doba jízdy trvá jen 15 minut. Funguje od 8:00 do 21:00.
 • Noční spoj zajišťuje autobusová linka s označením N1. Ta je v provozu od 21:00 do 5:00.
 • Dopravu během 15 minut zajišťuje také tramvaj č. 2, a to zhruba do 15 minut.
 • Alternativou jsou i autobusové linky opodál letiště Nice Cote d Azur. Jde o linky autobusu č. 23, 52, 59, 70 a 94.
 • S pomocí autobusových linek se můžete pohybovat kdekoliv po městě. Přehledný jízdní řád je na internetovém portálu https://www.lignesdazur.com/en.
 • Náklady na autobus jsou 1,5 EUR na plošnou jízdenku s délkou platnosti 74 minut. Využít lze pochopitelně i cenově výhodnějších balíčků.
 • Alternativou jsou tramvaje. Ty stojí stejně jako autobusy jen mají delší provoz až do 24:00.
 • Dražším modelem dopravy v Nice jsou taxi služby, kde se náklady pohybují kolem 1,5 EUR až 2 EUR na kilometr.
 • Nice nabízí i spoustu cyklostezek, takže se vyplatí půjčit si jízdní kolo a projet si vybrané oblasti. Jízdní kola půjčíte například u VéloBleu.
 • Náklady na pronájem jízdního kola jsou cca 1 EUR za hodinu.
 • V Nice využijete i pronájem aut od autopůjčoven typu Alamo, AVIS, Europcar a dalších. Náklady jsou od 1 200 Kč za den. To se však vyplatí v případě, že budete cestovat spíše mimo Nice.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Francie

 • Locarno
  Francie - Nice
 • Adagio Nice Promenade Des Anglais
  Francie - Nice
 • Kyriad Nice Port
  Francie - Nice
 • Adagio Access Nice Acropolis
  Francie - Nice
 • Best Western Plus Hotel Massena Nice
  Francie - Nice
 • Acanthe
  Francie - Nice
 • Ibis Styles Nice Centre Gare
  Francie - Nice
 • Brice
  Francie - Nice
 • Nice, Cannes, Monako
  Francie - Nice
 • od 3 629 Kč
  Best Western Premier Roosevelt
  Francie - Nice
 • Parisien
  Francie - Nice
 • Adagio Acces Nice Magnan
  Francie - Nice

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé