Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Kutná Hora: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kutná Hora

Rychlé informace
Rozloha 33,05 km²
Počet obyvatel 20 653
Hustota zalidnění 625 obyv./km²
Nadmořská výška 254 m n. m.
Stáří města 13. století

Kutná Hora je významnou městskou památkovou rezervací, jejíž historické centrum se v roce 1995 dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. V roce 1999 se pak stala historickým městem České republiky.

Nemalou část jejího příjmu dnes tvoří cestovní ruch. Ve středověku ale byla Kutná Hora jedním z nejvýznamnějších královských měst, a to díky těžbě stříbra. Zásoby tohoto kovu však byly vyčerpány již na přelomu 17. a 18. století.

V roce 1538 byl ve městě založen známý pivovar rodu Dačických z Heslova, který donedávna vařil piva Dačický a Lorec. V 19. století vznikla v jednom z bývalých klášterů tabáková továrna, kterou dnes vlastní Philip Morris. A konečně od roku 1967 v Kutné Hoře existuje velký strojírenský závod, slévárna ČKD Kutná Hora.

S Kutnou Horou se pojí významné jméno Jan Blažej Santini. Šlo o významného architekta barokní goticky z přelomu 17. a 18. století. Jeho práci poznáte například při návštěvě sedlecké Kostnice nebo katedrály Nanebevzetí Panny Marie.

Jaké nabízí Kutná Hora památky a zajímavosti?

Co lze v Kutné Hoře dělat?

Kutná Hora své bohatství dává na obdiv dodnes. Typický hrad či zámek zde však nenajdete. Zato zde budete mít možnost obdivovat nejkrásnější architektonické skvosty České republiky, a především v letních měsících si užijete bohatý kulturní program.

Dominantou města je bohatě zdobený Chrám sv. Barbory, jehož historie sahá až do 14. století. O fous starší a neméně významný je Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Z podobného soudku je to ještě Jezuitská kolej nebo Kostel sv. Jakuba.

Asi vás nepřekvapí, že bývalá česká velmoc v těžbě stříbra se svou historií chlubí prostřednictvím Českého muzea stříbra, jehož součástí je i středověký stříbrný důl. Zaujmout by vás mohla rovněž královská mincovna ve Vlašském dvoře nebo Galerie Středočeského kraje. A možná trochu nevšední zážitek vám zprostředkuje místní Kostnice.

Kutná Hora ale není jen o zajímavých místech. Návštěvníky lákají pravidelné slavnosti a kulturní akce, které město pořádá, ale i tradiční restaurace nebo útulné kavárny. Co se vašich malých ratolestí týče, jistě jim uděláte radost návštěvou místní bobové dráhy.

Doprava

Kutná Hora se nenachází v blízkosti žádné dálnice. Snadno se sem dostanete autem po hlavních tepnách, které vedou z Kolína, Čáslavi nebo Pardubic. Ve všedních dnech a v sobotu dopoledne ale počítejte s placeným parkováním, přičemž cena za celodenní stání činní 100 korun. Také mějte na paměti, že v Kutné Hoře se platí za průjezd městem.

Oblíbeným způsobem dopravy je vlak, který pro návštěvu města ročně využije až 24 tisíc lidí. I díky tomu vzniklo na hlavním vlakovém nádraží Informační centrum, které návštěvníkům poskytuje veškeré důležité informace.

Do města je možné se dostat pomocí dálkových autobusů. Nádraží najdete ve střední části Kutné Hory, severně od historické centra.

A jak je to s cestováním po samotné Kutné Hoře? Většina památek se nachází v okolí centra, tudíž se dají snadno projít pěšky. Město ale nabízí řadu alternativ. Funguje zde autobusová hromadná doprava, jejíž jízdní řády dohledáte snadno například pomocí aplikace IDOS.

Co se taxi služeb týče, průměrná cena za kilometr se pohybuje okolo 25 Kč. Ekologičtější variantou přepravy pak mohou být kola. V informačním centru města si lze kolo vypůjčit při předložení občanského průkazu a složení zálohy ve výši 1 500 Kč.

Posledním a opravdu netradičním přepravním prostředkem je eko taxi RIXA HORA. Jde o tříkolky poháněné lidskou silou, které jsou rozšířené především v Asii. V Kutné Hoře vám rikši umožní prohlídku hlavních pamětihodností města. Jejich stanoviště najdete u Chrámu sv. Barbory a Jezuitské koleje.

Ceny

Díky tomu, že Kutná Hora zatím netrpí tzv. overturismem, ceny se zde stále drží na českém průměru. Za prohlídku největších pamětihodností zaplatí dospělý v průměru kolem 100 Kč. Stejně tomu bude v případě hlavních muzeí a místní Kostnice. Méně frekventovaná místa jsou pak zpřístupněna buď zcela zdarma nebo za symbolický poplatek.

V restauracích už poznáte, že jste v turisty oblíbeném městě. Ceny se budou pohybovat ve vyšší kategorii, především pokud si vyberete podniky v blízkosti hlavních atrakcí. Tam za tříchodové menu s přehledem necháte 400 Kč a více. I v Kutné Hoře se ale skrývají tradiční hospůdky, kde se přejíte za necelé dvě stovky. Musíte jen hledat dál od centra.

Ubytování se opět drží na průměru českých měst. Dvě osoby za noc ve tříhvězdičkovém hotelu nebo penzionu zaplatí v průměru kolem 1 000 Kč.


Oblíbené hotely: Česko

  • Advent na Karlštejně
    Česká republika - Středočeský kraj
  • od 749 Kč
    Karlštejn, Koněpruské jeskyně a Velká Amerika
    Česká republika - Středočeský kraj