Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Chráněné krajinné oblasti Česka – I. část

Chráněné krajinné oblasti Česka – I. část

Na území České republiky se nachází celkem 26 chráněných krajinných oblastí, které mají dohromady rozlohu přes jeden milion hektarů. Rovných 7 z nich leží na Moravě, zbývajících 19 je součástí Česka. Vyhlašování prvotních CHKO v Československu začalo už v roce 1838. Ty současné chráněné krajinné oblasti jsou vyhlašovány od roku 1955. Pojďme se tedy zaměřit na první část CHKO, které najdete v Česku. A začněme směrem z východu na západ.

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy

CHKO Žďárské vrchy je územím nacházejícím se v Kraji Vysočina a v Pardubickém kraji. Tato lokalita v podstatě plynule navazuje na chráněnou krajinnou oblast Železné hory. Rozloha CHKO je 709 kilometrů čtverečních a k vyhlášení došlo v roce 1970. Žďárské vrchy zabírají asi tu nejvyšší část Českomoravské vrchoviny, což dokazuje nadmořská výška mezi 490 až 836 metry.

Součástí chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy je několik významných řek, jakými jsou například Sázava, Chrudimka, Oslava a Svratka. V rámci důležitých vodních ploch je třeba zmínit i Velké Dářko nebo rybník s osobitým názvem Řeka. Nejvyšším bodem CHKO Žďárské vrchy je vrchol zvaný Devět skal s výškou 836 metrů nad mořem.

Toto pomyslné zelené srdce Česka na svém území ukrývá spoustu pahorkatin a přírodních krás. Je to například Malinská skála, přírodní památka Drátenická skála, Zkamenělý zámek, vodní nádrž Pilská, oblast zvaná Ransko, pramen řeky Sázavy a Štíří důl.

Při toulkách přírodou Žďárských vrchů můžete navštívit i jiné klenoty v podobě architektonických staveb, rozhleden a vesnic. Je to poutní kostel sv. Jana Nepomucké na Zelené hoře, Pohádková vesnička, Muzeum v přírodě Vysočina, lovecký zámek Karlštejn, vyhlídka Zuberský vrch, Horácké muzeum a Vesnická památková rezervace Krátká.

Chráněná krajinná oblast Železné hory

Území Železných hor se stalo chráněnou krajinnou oblastí 27. března 1991. Pokrývá spíše severní část Českomoravské vrchoviny a zabírá plochu 284 kilometrů čtverečních. Nejnižší bod leží ve výšce 268 metrů nad mořem, naopak ten nejvyšší v podobě Vestce je ve výšce 668 metrů nad mořem. Železné hory se vyznačují tím, že mají na svém území spoustu památných stromů, přírodních památek a šest zajímavých naučných stezek.

Jak už prozrazuje název CHKO Železné hory, velká část území je tvořena pahorkatinami a hřebeny. Mezi vrcholy patří ještě Spálava, kopec Hůra a Bučina. Opakem toho jsou rokle. Třeba Hedvíkovská a Lovětínská rokle považované asi za ty nejkrásnější vůbec. Jedinou řekou je Chrudimka. Chráněná krajinná oblast je hodně bohatá na faunu a flóru.

Těmi zmiňovanými naučnými stezkami jsou tyto – naučná stezka MAGMA, Ke Kočičímu hrádku, Lesní nauční stezka, Údolím Doubravy, Krajem Chrudimky a Krajem Železných hor. Z pohledu přírodních krás patří k zajímavostem Zlatá louka, Svatomartinské údolí, Mokřadlo, Vápenice, Vršovská olšina a Lichnice.

V CHKO Železné hory se mimo jiné nachází také šest sjezdovek, takže vyrazit můžete i za zimními sporty. Jsou to Hluboká, Trhová Kamenice, Vápenný Podol, Chotěboř, Nasavrky a Horní Bradlo. Mezi další lákavé cíle patří muzeum starokladrubského koně Švýcárna Slatiňany, Vojtěchovská rozhledna u Hlinska a okolí přehrady Seč.

Chráněná krajinná oblast Orlické hory

Tento zachovalý krajinný celek byl vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí 28. prosince 1969. Jeho hlavní část je tvořena hřebenem Orlických hor. Konkrétně jde o Pardubický a Královehradecký kraj. Celková rozloha CHKO činí 204 kilometrů čtverečních. Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná ve výšce 1 115 metrů nad mořem. Průměrná nadmořská výška této lokality je 789 metrů nad mořem.

Většina terénu je tvořena vrcholy, hřebeny a rulovými skalisky. Díky tomu se turistům dostává překrásných výhledů po okolí. Součástí chráněné krajinné oblasti Orlické hory jsou dvě národní přírodní rezervace Trčkov a Bukačka. Podobných rozmanitých míst zde však najdete více než dost. Jmenovat lze Sedloňovský vrch, Bedřichovku, Černý důl, Jelení lázeň, Neratovské louky, Komáří vrch, Zemskou bránu a Kačenčinu zahrádku.

Při toulkách CHKO Orlické hory můžete dojít na poutní místo Rokole, Šerlich nebo k bývalým lázním Rezek. Překrásné je Luisino údolí. Pokud vám nebude stačit vyhlídka z Velké Deštné, můžete zkusit rozhlednu Rozálka, Anna, Osičina u Vojenic nebo Cihlovou rozhlednu na hoře všech svatých. Jako správní horští turisté nevynechejte ani známé horské chaty Orlických hor, mezi něž se řadí Jurkovičova chata v Pekle, Jiráskova turistická chata a turistická chata Panorama.

Chráněná krajinná oblast Broumovsko

CHKO Broumovsko se nachází v severní části Královohradeckého kraje, a to na ploše 430 kilometrů čtverečních. Jde o turistický region Kladské pomezí a geomorfologický celek Broumovská vrchovina. K vyhlášení chráněné krajinné oblasti došlo 27. března 1991. Součástí tohoto celku jsou známé Adršpašsko-teplické skály.

Tím asi nejcennějším klenotem CHKO Broumovské skály jsou pískovcové skalní útvary, které doplňují lesy, ale i údolí. Porosty zabírají 14 % celkového území. V této chráněné krajinné oblasti žije přemíra vzácných živočichů a roste spousta rostlin. V roce 2005 zde byla vyhlášena ptačí oblast evropské soustavy.

Mezi oblíbené cíle turistů se v CHKO Broumovské skály řadí třeba stejnojmenné Broumovské stěny. Dále jsou to Politické stěny, Křížová cesta, Ostaš, Farní stráň, Kočičí skály, Šafránova stráň, Borek, Pískovcové sloupky a Mořské trangrese.
V samotném regionu Broumovska najdete i spoustu lákavých památek. Od měděného dolu Bohumír v Jívce, přes klášter Broumov, mlýn Dřevíček a kapli Hvězda, až po kostel sv. Anny ve Vanově, kostel Povýšení sv. Kříže v Horním Adršpachu a samotný hrad Adršpach.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

CHKO Jizerské hory se nachází v severních Čechách a ve své podstatě sousedí s Krkonošským národním parkem. Tato lokalita zahrnuje tři okresy – Liberec, Semily a Jablonec nad Nisou. Celková plocha chráněné krajinné oblasti je 368 kilometrů čtverečních. K vyhlášení CHKO Jizerské hory došlo v roce 1967.

Zhruba dvě třetiny Jizerských hor pokrývá les. Na celém území je poměrně velký výškový rozdíl. Nejnižší bod je v 325 metrech nad mořem, naopak ten nejvyšší ve výšce 1 124 metrů nad mořem. Více jak polovina plochy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory patří do ochranného pásma, zbytek je tvořen jádrovým územím.

Při návštěvě Jizerských hor byste rozhodně neměli vynechat překrásná přírodní místa – Černá hora, Černá jezírka, Velká Klečová louka, Malá Strana, místo zvané Na Čihadle, Bukovec, Jedlový důl, Prales Jizera a Vápenný vrch.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory vám samozřejmě dává možnost navštívit i památky a stavby ležící na tomto území. Mnohé z nich jsou v Jablonci nad Nisou – kostel sv. Anny, Smírčí Kříž, rozhledna Petřín, Muzeum skla a bižuterie nebo vodní nádrž Mšeno.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

CHKO Český ráj je lokalitou rozprostírající se v Libereckém, Královehradeckém a Středočeském kraji. Chráněná krajinná oblast, k jejímuž vyhlášení došlo hned dvakrát. Poprvé v roce 1955. Podruhé v roce 2002, kdy se území rozšířilo ještě o známé Prachovské skály a Maloskalsko. Tato lokalita se mimochodem honosí statutem Globální geopark UNESCO. Jeho celková rozloha je 181,5 kilometrů čtverečních.

Z pohledu přírodních dominant jsou největší pýchou CHKO Český ráj kvádrové pískovce z období křídy. Nejznámějším vrcholem jsou Trosky. Vysokou horou je pak Kozákov s výškou 744 metrů nad mořem. Cenné jsou také Klokočské skály a spousta jeskynních a skalních dutin.

V prostředí chráněné krajinné oblasti Český ráj se nachází tři známé naučné stezky – Kozákov, Klokočské skály a Hruboskalsko. Za přírodními skvosty CHKO Český ráj vyrazte do Podtroseckého údolí, k Bažentníku, Libuňce a k rybníku Vražda. Zajímavé je Údolí Plakánek, Žabakor, Příhrazské skály a Tachovský vodopád.

Chráněná krajinná oblast Český ráj, to nejsou pouze přírodní zajímavosti, ale také spousta jiných cílů souvisejících s památkami. Je to například Alainova věž, Bičíkův a Holánův statek, Böhmova vyhlídka, dřevěná zvonice ve Vlastibořicích, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou a kostel Nejsvětější Trojice ve Všeborsku.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.