Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

CHKO Broumovsko: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

CHKO Broumovsko

Rychlé informace
Rozloha 410 km²
Nadmořská výška 350 až 880 m. n. m.
Založena 1991

Chráněná krajinná oblast Broumovsko byla vyhlášena 27. března roku 1991. Tato lokalita se nachází v Královehradeckém kraji a z části v okresech Trutnov a Náchod. Známé je tu především Kladské pomezí a Broumovská vrchovina. Severní a výhodní hranice CHKO Broumovsko hraničí s Polskem. Celé území je rozděleno do čtyř zón, z nichž ta první je pochopitelně nejcennější. Jde primárně o stolové hory a pískovcová skalní města.

Oblast CHKO Broumovsko se vyznačuje divokou přírodou a řadou nejrůznějších vrchovin. Tento krajinný ráz zde převládá. Na celé ploše jsou dvě národní přírodní rezervace, jedna národní přírodní památka, tři přírodní rezervace a několik přírodních památek. Chráněná krajinná oblast Broumovsko je známá i pro velkou spoustu památných stromů.

Jaké nabízí CHKO Broumovsko památky a zajímavosti?

Co lze na Broumovsku dělat?

Když se rozhodnete pro návštěvu Broumovska, vaším záměrem se s největší pravděpodobností stane poznávání tamní přírody. Právě krajinné unikáty jsou asi tím nejcennějším, co na ploše cca 43 tisíc hektarů můžete vidět. A to platí včetně blízkého okolí.

Začít můžete těmi nejcennějšími poklady, kam rozhodně patří Adršpašsko-teplické skály. Tato národní přírodní památka se pyšní dlouhým kaňonem obehnaným vysokými pískovcovými skalami. Obdivovat lze řadu unikátních skalních prvků, včetně bohaté fauny a flóry. Za zmínku stojí i pozůstatky hradů, jimiž jsou Skály, Adršpach a Střmen. Obdobné prostředí nabízí také Broumovské stěny se spoustou zbytků skalních měst. Broumovské stěny se nachází mezi Broumovskou kotlinou a Polickem. Právě zde uvidíte řadu skalních krás, jakými jsou Skalní hřiby u Čertovy tchyně, Supí koš v Broumovských stěnách, Božanovský Špičák ve výšce 773 metrů nad mořem, Strážnou horu, Hvězdu a Kovářskou rokli. Podobných míst zde objevíte více než dost.

Při prozkoumávání oblasti Broumovska byste rozhodně neměli vynechat Polické stěny nacházející se poblíž Suchého dolu a Havířova. Navštívit zde můžete spoustu míst, odkud se vám dostane krásného výhledu na širou krajinu v okolí. Odtud pak můžete směřovat do přírodních rezervací. Typickým příkladem je Ostaš, kde je situováno město Horního labyrintu označované jako Bludiště. Tato oblast je vyhledávaná mnohými horolezci, kteří dávají přednost technice bouldering.

Dalším turistickým dílem v oblasti se může stát Křížová cesta. Místní tuto přírodní rezervaci nazývají zkráceně Křižák. Lákavá je procházka po žluté turistické stezce okolo Křížového vrchu. Při toulkách narazíte na zajímavá působiště v podání Medvědích koutů, Křížového hřebene, věže Bezzubá, Zdoňovského oblouku a podobně. Pokud dáváte přednost skalním výchozům, bučinám a bohaté fauně s flóře, potom zavítejte k přírodní rezervaci Farní stráň.

Je pravdou, že Broumovsko ukrývá bezpočet přírodních dominant, které jednoduše nenabývají konce. Lákavou podívanou zprostředkují Pískovcové sloupy, poblíž nichž se nachází také památná Berkova lípa. Geologickým unikátem je Mořská transgrese, ale také Kočičí skály. K tomuto unikátnímu přírodnímu úkazu dorazíte, když se budete nacházet na severovýchodním svahu hory Ostaš. Zmínka by měla padnout ještě o přírodní památce Borek a o Šafránové stráni. Jestliže se vaším cílem stan i blízké okolí, můžete začít plánovat výlet na nejvyšší horu Česka zvanou Sněžka, na Velkou Deštnou nebo zavítáte k naučné stezce Zemská brána. Tohle všechno je chráněná oblast Broumovsko a okolí v celé své kráse. Mimo to vše je díky svým skalám jako stvořená pro horolezce, kteří tuto aktivitu mohou vykonávat pouze se souhlasem Správy.

Ceny

S přihlédnutím k tomu, že velká spousta přírodních zajímavostí je volně přístupná, na vrcholech tamních hor jistě nebudete platit. Opakem toho budou dominantní přednosti této oblasti, kam patří například skalní město Adršpašsko-teplických skal, kde zaplatíte vstupné od 70 Kč do 120 Kč. V CHKO Broumovsko neplatíte za návštěvu zřícenin hradů Adršpach, Střmen a Skály. Pokud si nezajedete na výlet do okolních měst za kulturou, můžete většinu této lokality poznat v podstatě bezplatně.

Doprava

CHKO Broumovsko se nachází ve východních Čechách, konkrétně v Broumovském výběžku. Při cestě do této chráněné krajinné oblasti tak musíte cestovat směrem k Hronovu, Polici nad Metují a k Broumovu. Hlavní silniční tahy do této oblasti vedou od Liberce, Mladé Boleslavy, Hradce Králové i Šumperku. Využívané jsou silnice II/301, II/302, II/303 a II/567. Pokud jde o vlakové spojení, fungují zde dvě železniční tratě. Ta neelektrifikovaná vede z Týniště nad Orlicí přes Teplice nad Metují až do Meziměstí. Hodně využívaná je regionální trať Trutnov – Teplice nad Metují.

U spousty zajímavých míst a skalních útvarů CHKO Broumovsko se nachází parkovací plochy. Od nich už musíte k přírodním dominantám pěšky. Kromě turistických tratí se v CHKO Broumovsko nachází i řada populárních cyklistických tras – kruh Vyhlídková trasa, Stěny, Pánova cesta, Stolové hory, Kamenná cesta nebo Zelené údolí. Z pohledu náročnosti terénu a délky si přijde na své každý. Mezi vyhledávané aktivity v této oblasti patří i geocaching a jezdectví. Když CHKO Broumovsko navštívíte v zimě, můžete se oddávat nejenom běžkování, ale také zasněženým svahům. Dokazují to například místa jako Teplice nad Metují, Janovičky a Petrovičky.