Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Královehradecký kraj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Královehradecký kraj

Rychlé informace
Krajské město Hradec Králové
Rozloha 4 759,1 km²
Počet obyvatel 551 021

Královohradecký kraj je turisticky atraktivním krajem České republiky. Centrem tohoto regionu je Hradec Králové. Celé území nabízí spoustu architektonických, kulturních a přírodních památek. Celoročně sem směřuje kvanta tuzemských, ale také zahraničních turistů. Královehradecký kraj leží v severovýchodní části Čech. Lokalita se pyšní velkým kontrastem mezi rovným Pobaltím a vysokým pohořím jakými jsou Krkonoše a Orlické hory.

Na území Královohradeckého kraje je 48 měst a 448 obcí. Celá plocha kraje zabírá 6 % území České republiky. Nejníže položené místo má 202 metrů nad mořem, naopak to nejvyšší má 1 602 metrů nad mořem. Jak správně tušíte, je to Sněžka. Královehradecký kraj se skládá z okresů, jakými jsou Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a největší Trutnov. Zajímavostí je například to, že čtyři obce z tohoto kraje mají stejný název.

Jaké nabízí Královehradecký kraj památky a zajímavosti?

Co navštívit v Královehradeckém kraji?

Královohradecký kraj je zajímavý pro svoji všestrannost. Každému dokáže nabídnout něco. Jsou to hory oblíbené mezi turisty a lyžaři. Na druhou stranu krása historických měst, mezi něž se řadí třeba oblíbený Jičín. Věnovat se lze přemíře nejrůznějších aktivit. K vidění jsou pevnosti a opevnění, církevní památky, zámky, hrady, rozhledny, židovské památky a technické památky.

V Královohradeckém kraji se nachází přes dvacet národních kulturních památek mnoha podob. Navštívit můžete například Babiččino údolí v Ratibořicích, Betlém v Novém lese u Kuksu nebo dáte přednost nejstarší úpické stavební památce zvané Dřevěnka. Z dominantnějších staveb určitě vede hrad Kost, klášter v Broumově, pevnostní systém Dobrošov, zámky Nové Město nad Metují, Náchod a Humpoprecht. Mezi skvosty Královohradeckého kraje spadá také Šlikovská šperkovnice, vodní elektrárna na přehradě Les Království a známý Třebechovický betlém.

V rámci Královohradeckého kraje lze poznávat nejenom významné stavby a historii architektury. Jsou to i přírodní dominanty. Třeba v podání věhlasných Prachovských skal. Spoustu krás objevíte v CHKO Broumovsko nebo v Českém rájiPopřípadě navštívíte Pančavský vodopád. Výlet si můžete udělat také k prameni řeky Labe nebo využijete turistických tras podél přilehlých řek. Královohradecký kraj, to jsou Teplické skály, Broumovské stěny, řeka Orlice a vodní nádrž Rozkoš. Milovníci zvířat by neměli opomenout na Zoologickou zahradu Dvůr Králové, která je pověstná svým safari.

Místní zvyky a kultura

Tradice v regionu Královéhradecko nabývají nejrůznějších podob. Třeba v případě řemesel lze jmenovat oblíbené betlémářství. Dech beroucí betlémy jsou k vidění na mnoha místech. Za zmínku stojí i světová tradice soukenictví, a to již od roku 1275 ve městě Broumov. Roubenky a lidová architektura je také tím, co se úzce pojí s Královohradeckým krajem. Jsou to například Dvorcové statky jako majestátní strážci Broumovska nebo lidová architektura v podání roubenek a mlýnů v Orlických horách. Pokud jde o nářečí, v rámci kladského se setkáte například s výrazem „zrouna“. V Orlických horách jsou to výrazy jako zpívaj, prosej, růžej, cejtit, stavíme sněhuláci, mužoj a další.

Při návštěvě Královohradeckého kraje se samozřejmě neochuzujte ani o tradiční kulinářské speciality. Je to vynikající česneková polévka Oukrop, bramborové placky Jabkance, starodávné jídlo Jáhelník, sýr Niva a bramboráky Kramfleky. Když budete chtít něco sladkého, vsaďte na Pumprnikl k čaji.

Doprava

Královéhradecký kraj má poměrně hustou železniční sít, která však není dostatečná. Není totiž dvoukolejná a jen dvě tratě jsou elektrifikovány. Z krajského města se po okolí můžete vydávat omezenějším množstvím lokálek. Přínosnou alternativou je autobusová doprava. V tomto směru můžete využívat jednotný dopravní systém IREDO, jež funguje po celém kraji. Královohradecký kraj má řadu hlavních silničních tahů, které lze využívat k dopravě. Je to mezi Hradcem Králové a Trutnovem, na Jaroměř nebo směrem na Pardubice. Na dokončení dálnice D11 se teprve čeká.

Turisticky atraktivní budou cyklostezky. Je to například pověstná Labská stezka a mnohé další lišící se nadmořskou výškou, délkou a celkovou obtížností.


Průvodce pro města

Další zajímavá města destinace Královehradecký kraj

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé