Rychnov nad Kněžnou - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Česko

Rychnov nad Kněžnou : průvodce

Rychnov nad Kněžnou

Rychlé informace
Rozloha 34,95 km²
Počet obyvatel 10 999
Hustota zalidnění 315 obyv./km²
Nadmořská výška 320 m. n. m.
Stáří města 13. století

Rychnov nad Kněžnou se nachází v severovýchodní části České republiky. Jde o město s historickým jádrem, které je na dohled Orlických hor. Leží v Orlické tabuli přímo na řece Kněžné. Ideální místo pro milovníky přírody představuje Včelný les, Ivanské jezero a krásy blízkých obcí, jakými jsou Vamberk, Lupenice, Libel, Černíkovice a Solnice.

Vznik města byl navázán na kolonizací podhůří Orlických hor. První písemná zmínka pochází z 1. února 1258. K té se vztahuje jméno Heřmana z Drholce, který si u města postavil dřevěný hrad.

S Rychnovem nad Kněžnou se pojí jméno známého českého spisovatele a místního rodáka Karla Poláčka, který si zde vysloužil i vlastní pomník. Ten je věnován také hrdinům z jeho knížky Bylo nás pět. Děj jedné z jeho nejznámějších knih je zasazen právě do prostředí Rychnova nad Kněžnou. 

Jaké nabízí Rychnov nad Kněžnou památky a zajímavosti?

Co lze v Rychnově nad Kněžnou dělat?

Rychnov nad Kněžnou je rodným městem autora známé knihy Bylo nás pět, tedy Karla Poláčka. Kromě jiného jde o místo se spoustou historických zajímavostí, a hlavně pestrou přírodou na dosah. Takže spojit zde můžete poznávání s relaxací nebo sportem.

Jednou z největších pých Rychnova nad Kněžnou je barokní zámek, s jehož budováním se začalo v roce 1676. V současné době jsou v jeho prostorách expozice Muzea a galerie Orlických hor. Jeho součástí je krásná zámecká zahrada plná zeleně. Dále je to zámecký kostel Nejsvětější Trojice. Postaven byl v letech 1594 až 1602 a v roce 1717 byl po požáru přestavěn. Jde o národní kulturní památku České republiky. Známý je zvon Kryštof s průměrem dva metry nebo socha Panny Marie Immaculaty.

V Rychnově nad Kněžnou můžete pochopitelně vidět i spoustu dalších krás, mezi něž spadá například kostel sv. Havla. Jeho oltář byl vysvěcen v roce 1313. Tento krásný kostelík v gotickém stylu je příjemným zpestřením návštěvy města stejně, jako hřbitovní kaple Proměnění Páně z roku 1868. Ve městě je k vidění i synagoga vybudovaná v roce 1782. Do výčtu zajímavých staveb lze s jistotou zařadit radnici na Starém náměstí, místní pivovar Podorlická sodovkárna a rodný dům F. M. Pelcla. V Rychnově nad Kněžnou je k vidění přemíra nejrůznějších sousoší. Jedním z nich je to vztahující se k románu Bylo nás pět. Dále je to sousoší sv. Jana a sv. Pavla, sousoší sv. Josefa na Poláčkově náměstí a sousoší Zasnoubení Panny Marie v parčíku. Ochuzovat se nemusíte ani o zábavu. Kromě expozice na zámku lze navštívit také Muzeum hraček.

Rychnov nad Kněžnou je takovým pomyslným výchozím bodem pro plánování nejrůznějších výletů po okolí. Vypravit se můžete například k vodnímu toku zvanému Říčka. Ze staveb vás rozhodně osloví hrad Litice. Pokud toužíte po výhledu do krásného okolí, směřujte k rozhledně Vrbice. Spousta přírodních dominant na vás čeká při toulkách po Ovocné stezce, v přírodním parku Les Včelný a u Ivanského jezera.

Místní zvyky a kultura

S Rychnovem nad Kněžnou se pojí řada zajímavých tradic. Je to například keramika, krajkářství a jiná podorlická řemesla. Vedle klasického rychnovského jarmarku, který vás vrátí do historie jsou tu pořádány i novodobější akce. Je to výstava betlémů, filmový festival nebo ten hudební, jímž je Šlitrovo jaro. Každý rok se v parku pořádá pravidelný Jízdárna Fest.

V Rychnově nad Kněžnou si pochutnáte i na několika tradičních gastronomických specialitách, mezi něž patří například křápanec neboli bramborák a vynikající rychnovský kotouč, což je speciální vepřová roláda.

Ceny

Rychnov nad Kněžnou svými cenami spadá do běžného českého průměru. Za noc ve tříhvězdičkovém hotelu zde zaplatíte od 1 000 Kč. Za běžné jídlo utratíte od 120 Kč a za tříchodové menu pro dvě osoby od 520 Kč. Přijatelné jsou také vstupy na památky. Například vstup na zámek Rychnov nad Kněžnou dosahuje výše 130 Kč pro dospělou osobu.

Doprava

Rychnov nad Kněžnou se nachází na rychlostní silnici první třídy č. I/14. Ta propojuje města jako Jablonec nad Nisou, Náchod, Ústí nad Orlicí a Českou Třebovou. Využívat pochopitelně můžete i menších silnic, po kterých se dostanete za okolními zajímavostmi. Tam vás mimochodem zavezou místní autobusy. Ve městě funguje železniční doprava, a to v případě tratě Častolovice – Solnice, nikam jinam se vlakem nedostanete. Ve městě je jedna vlaková stanice a zastávka.

Městská hromadná doprava je v Rychnově nad Kněžnou řešena prostřednictvím pěti autobusových linek. Díky nim jsou dostupná města jako Vamberk, Lukavice, Kvasiny a Jahodov. Náklady na cestování po Rychnově nad Kněžnou jsou průměrné, ať už jde o MHD nebo taxi služby. Přesuny po náměstí a kolem zámku jsou pěšky v řádu minut. Alternativním způsobem dopravy je jízdní kolo. Přímo z Rychnova nad Kněžnou lze vyrazit po mnohých cyklostezkách v okolí. Ty směřují nejenom k památkám, ale hlavně do krásné přírody.