Česko

Vrchlabí: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Vrchlabí

Rychlé informace
Rozloha 27,66 km²
Počet obyvatel 12 340
Hustota zalidnění 446 obyv./km²
Nadmořská výška 477 m. n. m.
Stáří města 14. století

Vrchlabí je městem Královohradeckého kraje a je členěno na několik částí. Kromě samotného centra města je to část Podhůří a část Hořejší Vrchlabí. Město je vzhledem ke svému situování označováno, jako „vstupní brána Krkonoš“. V okolí se nachází kupříkladu kopec Žalý se svou výškou 1 019 metrů nad mořem. Vrchlabí je první město ležící od pramene na řece Labe.

Datum ani zakladatelé města nejsou známí. První dochovaná zmínka o Vrchlabí pochází z roku 1359. Jiří Louda ve své publikaci "Zmizelé Vrchlabí" odhaduje vznik města na přelom 13. a 14. století. Prosperitu do Vrchlabí přinesl až hejtman Království českého, Kryštof Gendorf z Gendorfu. V druhé polovině 19. století patřilo Vrchlabí mezi nejprůmyslovější města Rakouska-Uherska.

V minulosti bylo Vrchlabí jedním z nejvýznamnějších center varhanářství. Díky vhodnému situování u Krkonoš se zde rychle rozvinul cestovní ruch. Proto zde najdete plnohodnotné zázemí i možnosti sportovního a kulturního vyžití.

Jaké nabízí Vrchlabí památky a zajímavosti?

Co lze ve Vrchlabí dělat?

Vrchlabí si zamilujete právě proto, že je pomyslnou vstupní branou do Krkonoš. Na jedné straně vám nabídne krásný historický zážitek prostřednictvím vybraných staveb, na té druhé odhalí překrásnou přírodu na dosah. Vrchlabí je ideálním strategickým a výchozím bodem pro plánování nejrůznějších výletů.

Při návštěvě Vrchlabí se s největší pravděpodobností zaměříte na jeho největší dominantu, kterou je místní zámek. Tato stavba pochází z roku 1546 a nabízí velice zajímavou renesanční architekturu. Nejvzácnějším interiérovým prvkem jsou vzácná kachlová kamna. Zámek je obklopen rozmanitým parkem, jehož současná podoba vznikla v druhého polovině předminulého století. Přes dřevěný visutý most se pak dostat i ke staré zámecké hrobce. Ta byla vystavěna v letech 1887 až 1890.

Vrchlabí, to jsou však i další ohromující stavby získávající na popularitě. Je to kupříkladu chrám sv. Vavřince, který byl postaven na místě gotického kostela ze 14. století. Jeho nedílnou součástí je původní oltář sv. Anny a sv. Vavřince. Dále je to kostelní věž se spoustou kamenných reliéfů a erbů. Ve Vrchlabí nesmíte minout ani klášter Augustiniánů. Ten byl založen v roce 1705. Dnes se v jeho části nachází přírodovědná a historická expozice Krkonošského muzea. Oslňující je také děkanská fara v blízkosti kostela. Ve městě je situována přemíra historických a unikátních staveb. Je to třeba stará radnice s roubeným patrem a domy s číslem popisným 222, 223 a 224. Ty patří do souboru těch nejstarších lidových staveb v Krkonoších. Za zmínku bezpochyby stojí dům se sedmi štíty a první městská lékárna. Ta vznikla už v roce 1782. Pokud toho nebudete mít ve Vrchlabí stále dost, zavítejte ke kamenné rozhledně Žalý nebo navštivte významnou technickou památku zvanou Starý most. Také stará kovárna v oblasti Hořejšího Vrchlabí stojí za podívanou. Už jenom kvůli tomu, že je chráněnou kulturní památkou.

Z Vrchlabí se pochopitelně můžete vydávat do všech směrů, které budou zárukou krásných staveb a jedinečných přírodních oblastí. Důkazem toho je sám Krkonošský národní park, popřípadě si odpočinete ve vrchlabském městském parku. Okouzlující je zámek Horní Branná nebo vyrazte do Muzea krkonošských řemesel. Turistickou atrakcí je Lufťákova stezka a místo zvané Šeřín.

Místní zvyky a kultura

Vrchlabí je protnuto řadou nejrůznějších tradic sahajících do minulosti. Tou nejznámější akcí je asi Cesta řemeslných tradic, která začíná právě ve Vrchlabí a pokračuje do polského Boleslavce. Pravidelně jsou zde pořádány akce spojené s horami, sportem a přírodou. Nechybí ani řemeslný jarmark, pivní slavnosti a své zastoupení má také folklór prezentující místní kroje, hudbu a jiné zvyklosti.

Ve Vrchlabí si pochutnáte na místních specialitách, mezi nimiž narazíte na bramborové placky, krkonošské kyselo, krkonošské sejkory, oukrop a houbanec, což je takový krkonošský houbový Kuba. S touto oblastí se pojí i specifická mluva. Vzhledem k tomu, že je Vrchlabí vstupní branou do Krkonoš, je tu postřehnutelné právě krkonošské nářečí. Jsou to výrazy jako berzy, s tátem, outerek, smerkovy perkynko, serce, spratěk a neujeďal.

Ceny

Vrchlabí je krajovou částí Krkonoš, takže musíte počítat s příplatkem za toto krásné prostředí. Oproti středu velehor je to ale ještě přijatelné. Připravte se spíše na vyšší průměr cen v České republice. Ubytování v penzionu seženete od 900 Kč za noc, vícehvězdičkové hotely budou pochopitelně dražší. Za levné jídlo v hospodě zaplatíte od 150 Kč v průměru a třeba ceny skipasů zde vychází od 380 Kč na tři hodiny jízdy.

Doprava

I když se Vrchlabí nachází na pomezí Krkonoš v obležení přírodou, přesto nabízí dobrá dopravní spojení. Co se týče silnic, prochází tudy silnice první třídy z České Třebové do Liberce. Dále je to silnice ze Studence do Špindlerova Mlýna. Autobusové spoje jsou zajišťovány do okolních obcí. V případě železnice lze využívat vlak do Kunčic nad Labem, odkud můžete dále cestovat směr Trutnov.

  • Za obyčejnou jízdenku MHD zaplatíte 12 Kč. Zavazadlo v podobě lyží, snowboardu a většího předmětu je za příplatek 6 Kč.
  • Sedmidenní jízdenka vychází na 96 Kč.
  • V zimě tu jezdí speciální skibusy, v létě jsou to naopak cyklistické autobusy.
  • Ve Vrchlabí lze využívat půjčovnu kol a koloběžek. V okolí je spousta krásných cyklotras směřujících do přírody.
  • Za taxi služby zde zaplatíte kolem 35 Kč za kilometr, nástupní taxa je cca 20 Kč a za minutu čekání je účtován poplatek asi 5 Kč.