Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Polsko: průvodce

27°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
PL flag

Polsko

Hodnocení průvodce: 8.8

Polsko je naší sousední zemí, která ukrývá spousta fantastického. Země čtyřikrát větší, jak Česká republika dokáže uhranout každého cestovatele, jenž prahne po poznávání a nekonečné zábavě. Ano, takové je Polsko se svými městy, bohatým židovským dědictvím, nejrůznějšími synagogy a ostatními pamětihodnostmi. Mapa Polska samozřejmě ukrývá i spoustu lesů, jezer, kopcovitých krajin, nížin a přírodních skvostů. Takové oblasti doslova vybízí k prozkoumání tamního prostředí a jsou zárukou krás, nové životní energie a relaxace. Polsko, to ale může být také dovolená u moře, a to konkrétně u toho Baltského, se kterým sousedí ve své severní části.

Mezi významné nížiny země patří hlavně Pomořanská jezerní plošina, Polská nížina a Mazurská jezerní plošina. Opakem toho jsou horské masivy, jež protínají nejenom naše, ale také slovenské hory – Králický Sněžník, Jizerské hory, Stolové hory, Bukovské vrchy a Tatry. V Polsku máte možnost poznat nejenom dvě významné řeky Odra a Visla, ale také termály, které vybízí k odpočinku a regeneraci těla.

Průvodce pro oblíbené destinace: Polsko

Co navštívit v Polsku

Pokud do Polska zrovna nevyrážíte za populárními nákupy, můžete se věnovat poznávání přírody. Velice oblíbené jsou treky, ale také horolezectví, ferraty a lezecké stěny. Dorazíte-li k některému z polských jezer, oblíbené je například surfování nebo si užijete písečných pláží Baltského moře. Ani v zimě však nebude o nouzi postaráno, protože Polsko se pyšní řadou zimních středisek pro provozování zimních sportů. Mezi hodně vyhledávané aktivity patří také kulturní dění libovolného charakteru.

Objevování polských krás se pro vás stane doslova drogou. O tom se můžete přesvědčit třeba v hlavní metropoli. Město Varšava patří k těm největším v zemi. Na jeho území se nachází přemíra zajímavých a historických staveb. Dokazuje to Palác kultury a vědy, Královský hrad, Wilanowský palác, Katedrála sv. Jana Křtitele a mnohé další. Nahlédnout můžete i do drsné minulosti Polska, což vám umožní Muzeum dějin polských Židů. Obsahově poutavé je také Muzeum Varšavského povstávání.

Polsko je plné krásných měst, která rozhodně stojí za návštěvu. Typickým příkladem je jedno z nejstarších měst zvané Krakov. Tady můžete navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie, Krakovský rynek, Staré město a katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava. Zastavit byste se měli také u historické budovy tržnice zvané Sukiennice, popřípadě sestoupáte do podzemí Rynku. Velice krásným polským městem je Gdaňsk. Přístavní městečko, kde stojí za vidění historická továrna Stary Żuraw, Muzeum II. světové války, Evropské centrum Solidarity a bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Odtud budete pokračovat třeba do města Lublin kde se nachází řada historických objektů. Mezi dominanty patří lublinská radnice, Krakovská brána u Starého města a kostel pocházející z roku 1342. Historickou metropolí je také Vratislav, kde lze prohlídku starého centra zkombinovat s procházkou kolem řeky Odry. Poutavé je město Zamość mnohdy označované jako Padova severu. Styl ala Toskánsko je okouzlující, což mimochodem dokazuje zanesení na seznam kulturního dědictví UNESCO. V relativní blízkosti České republiky leží město Jelenia Góra, v němž se tyčí kostel sv. Erasma a Pankráce. A pokud byste chtěli na pobřeží Baltského moře, vaším cílem se stane město Sopoty, kde byly už v roce 1824 založeny lázně.

Dovolená v Polsku bude samozřejmě spojena i s jinými významnými cíli. Nabízí se kupříkladu hrad Malbork se svou rozlohou 250 tisíc metrů čtverečních. Díky tomu se řadí na seznam těch největších hradů světa. Středověkou atmosféru si zde užijete plnými doušky. Nezapomínejte ani na rodiště Mikuláše Koperníka, kterým je město Toruň. Z pohledu historie, potažmo událostí druhé světové války má velký význam největší koncentrační tábor Osvětim

Odtud pak můžete pro zlepšení nálady zamířit do největšího zábavního parku v Polsku, jímž je Energylandia. Pokud tíhnete spíše k přírodním zajímavostem, osloví vás Solný důl Wieliczka, kde započala těžba už v 13. století. Jeho hloubka je až 327 metrů. Krásnou faunu a flóru přináší Bělověžský prales. Tam žijí tišíce druhů zvířat. Pravěký prales je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Navštívit byste měli také Mazurská jezera, jejichž krás a okolí si užijete především v letním období. Podél pobřeží Baltu se nachází Sloviňský národní park, kde je spousta jezer, bažin, luk a lesů. Kapitolou samou o sobě je Národní park Pieniny, v němž se kromě vápencových roklí nachází i další zajímavosti v podání zámku Niedzica a Czorsztynský hrad.

Čas strávený poznáváním Polska můžete samozřejmě okořenit patřičnou relaxací a vodními hrátkami na některé z vyhlášených pláží. Na seznam těch nejkrásnějších patří pláž Jurata, Hel Beach, Swinoujscie, Ustka, Sopot Beach a Rowy Beach.

Místní kuchyně

Polská kuchyně je do značné míry ovlivněna kuchyněmi zahraničními, a to především sousedních zemí. I přesto narazíte v Polsku na celkem tradiční ingredience, mezi které patří určitě zelenina, maso a brambory. Pokud byste chtěli ochutnat typickou polskou kuchyni, zaměřte se například na plněné těstoviny Pyzy, okuste pirožky plněné kyselým zelím nebo si dejte proslulé varšavské držky. Milovníci masa mohou ochutnat telecí koleno nazývané Gics, jehož přílohou jsou bramborové knedlíčky zvané Kluski. V Polsku jsou velice oblíbené také polévky. Tu nejznámější má v povědomí bezpochyby každý. Je to Boršč. Vynikající je ale také polévka Chlodnik. A pokud byste si po lahodném obědě chtěli dát nějakou sladkou třešničku na závěr, dostanete ořechový závin nebo kynuté koláče.

V rámci polského jídelníčku se nemusíte spoléhat pouze na polévky a hlavní chody. Oblíbená jsou zde i některá menší jídla, mezi něž patří jelito s pohankou Kaszanka. Tvrdá sušená uzenina je označována, jako Kindziuk a ochutnat byste měli i smaženou koblihu s vynikající masovou náplní. Té se říká Pasztecik szczeciński. Co se týče nápojů, populární je polské pivo. V restauracích na něj můžete narazit i v trochu netradiční kombinaci s ovocným džusem. Mezi alkoholickými nápoji dále vítězí vodky nejrůznějšího typu, popřípadě medovina.

 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • 9,2Výjimečné
  Rekreační Středisko Medyk
  Polsko
 • Dwór Kaliszki (Biała Piska)
  Polsko - Mazury
 • Marena Wellness & Spa
  Polsko
 • Vila Duży
  Polsko - Zakopane
 • od 2 840 Kč
  Sanatorium Jan Kazimierz
  Polsko
 • Sanatorium Zdrowie: Rekreační Pobyt 3 Noci
  Polsko
 • Dom Zdrojowy: Lázeňský Pobyt 7 Nocí
  Polsko
 • od 8 140 Kč
  Diune
  Polsko
 • Rezydencja Sąsiadów Zakopanego
  Polsko - Zakopane
 • od 4 710 Kč
  Pavilon Edward (Cieplice)
  Polsko
 • od 3 390 Kč
  Ultra Marine
  Polsko
 • Villa Martini
  Polsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé