Evropa

Průvodce pro Polsko

13°C
Aktuálně
7°C
Průměrně

Polsko

Hodnocení průvodce: 8.8

Polsko je naší sousední zemí, která ukrývá spousta fantastického. Země čtyřikrát větší, jak Česká republika dokáže uhranout každého cestovatele, jenž prahne po poznávání a nekonečné zábavě. Ano, takové je Polsko se svými městy, bohatým židovským dědictvím, nejrůznějšími synagogy a ostatními pamětihodnostmi. Mapa Polska samozřejmě ukrývá i spoustu lesů, jezer, kopcovitých krajin, nížin a přírodních skvostů. Takové oblasti doslova vybízí k prozkoumání tamního prostředí a jsou zárukou krás, nové životní energie a relaxace. Polsko, to ale může být také dovolená u moře, a to konkrétně u toho Baltsk...

Polsko je naší sousední zemí, která ukrývá spousta fantastického. Země čtyřikrát větší, jak Česká republika dokáže uhranout každého cestovatele, jenž prahne po poznávání a nekonečné zábavě. Ano, takové je Polsko se svými městy, bohatým židovským dědictvím, nejrůznějšími synagogy a ostatními pamětihodnostmi. Mapa Polska samozřejmě ukrývá i spoustu lesů, jezer, kopcovitých krajin, nížin a přírodních skvostů. Takové oblasti doslova vybízí k prozkoumání tamního prostředí a jsou zárukou krás, nové životní energie a relaxace. Polsko, to ale může být také dovolená u moře, a to konkrétně u toho Baltského, se kterým sousedí ve své severní části.

Mezi významné nížiny země patří hlavně Pomořanská jezerní plošina, Polská nížina a Mazurská jezerní plošina. Opakem toho jsou horské masivy, jež protínají nejenom naše, ale také slovenské hory – Králický Sněžník, Jizerské hory, Stolové hory, Bukovské vrchy a Tatry. V Polsku máte možnost poznat nejenom dvě významné řeky Odra a Visla, ale také termály, které vybízí k odpočinku a regeneraci těla.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Varšava
Úřední jazyk polština
Rozloha 312 679 km²
Oficiální měna polský zlotý
Hlavní náboženství katolické
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo mírné
Létá přímá linka z Prahy? ano

Průvodce pro oblíbené destinace: Polsko

Co lze dělat v Polsku

Pokud do Polska zrovna nevyrážíte za populárními nákupy, můžete se věnovat poznávání přírody. Velice oblíbené jsou treky, ale také horolezectví, ferraty a lezecké stěny. Dorazíte-li k některému z polských jezer, oblíbené je například surfování nebo si užijete písečných pláží Baltského moře. Ani v zimě však nebude o nouzi postaráno, protože Polsko se pyšní řadou zimních středisek pro provozování zimních sportů. Mezi hodně vyhledávané aktivity patří také kulturní dění libovolného charakteru.

Chcete-li poznat Polsko do nejmenšího detailu, zaměřte se na některé z níže uvedených oblastí. Tou první bude například hlavní město Varšava, kde naleznete spoustu historických staveb v části Starého města. Svou úchvatnou atmosférou na vás dýchne i jedno z nejstarších měst, kterým je Krakov, kde stojí za vidění například Královský hrad, Krakovský rynek nebo Kostel Nanebevzetí Panny Marie. K významným historickým památkám patří koncentrační tábor Osvětim a hrad Malbork. Za zmínku stojí například Solný důl Wieliczka, Bělověžský prales a Sloviňský národní park.

Místní kuchyně

Polská kuchyně je do značné míry ovlivněna kuchyněmi zahraničními, a to především sousedních zemí. I přesto narazíte v Polsku na celkem tradiční ingredience, mezi které patří určitě zelenina, maso a brambory. Pokud byste chtěli ochutnat typickou polskou kuchyni, zaměřte se například na plněné těstoviny Pyzy, okuste pirožky plněné kyselým zelím nebo si dejte proslulé varšavské držky. Milovníci masa mohou ochutnat telecí koleno nazývané Gics, jehož přílohou jsou bramborové knedlíčky zvané Kluski. V Polsku jsou velice oblíbené také polévky. Tu nejznámější má v povědomí bezpochyby každý. Je to Boršč. Vynikající je ale také polévka Chlodnik. A pokud byste si po lahodném obědě chtěli dát nějakou sladkou třešničku na závěr, dostanete ořechový závin nebo kynuté koláče.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • 8,5Skvělé
  Penzion Maria
  Polsko
 • 9,2Výjimečné
  Rekreační Středisko Medyk
  Polsko
 • od 12 310 Kč
  Dwór Kaliszki (Biała Piska)
  Polsko - Mazury
 • Marena Wellness & Spa
  Polsko
 • od 4 616 Kč
  Vila Duży
  Polsko - Zakopane
 • od 1 590 Kč
  Sanatorium Jan Kazimierz
  Polsko
 • od 990 Kč
  Aurora Family And Spa
  Polsko
 • Sanatorium Zdrowie: Rekreační Pobyt 3 Noci
  Polsko
 • Dom Zdrojowy: Lázeňský Pobyt 7 Nocí
  Polsko
 • Rezydencja Sąsiadów Zakopanego
  Polsko - Zakopane
 • od 3 870 Kč
  Pavilon Edward (Cieplice)
  Polsko
 • od 990 Kč
  Ultra Marine
  Polsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé