Evropa

Průvodce pro Polsko

21°C
Aktuálně
7°C
Průměrně

Polsko

Hodnocení průvodce: 8.8

Polsko je naší sousední zemí, která ukrývá spousta fantastického. Země čtyřikrát větší, jak Česká republika dokáže uhranout každého cestovatele, jenž prahne po poznávání a nekonečné zábavě. Ano, takové je Polsko se svými městy, bohatým židovským dědictvím, nejrůznějšími synagogy a ostatními pamětihodnostmi. Mapa Polska samozřejmě ukrývá i spoustu lesů, jezer, kopcovitých krajin, ní

Polsko je naší sousední zemí, která ukrývá spousta fantastického. Země čtyřikrát větší, jak Česká republika dokáže uhranout každého cestovatele, jenž prahne po poznávání a nekonečné zábavě. Ano, takové je Polsko se svými městy, bohatým židovským dědictvím, nejrůznějšími synagogy a ostatními pamětihodnostmi. Mapa Polska samozřejmě ukrývá i spoustu lesů, jezer, kopcovitých krajin, nížin a přírodních skvostů. Takové oblasti doslova vybízí k prozkoumání tamního prostředí a jsou zárukou krás, nové životní energie a relaxace. Polsko, to ale může být také dovolená u moře, a to konkrétně u toho Baltského, se kterým sousedí ve své severní části.

Mezi významné nížiny země patří hlavně Pomořanská jezerní plošina, Polská nížina a Mazurská jezerní plošina. Opakem toho jsou horské masivy, jež protínají nejenom naše, ale také slovenské hory – Králický Sněžník, Jizerské hory, Stolové hory, Bukovské vrchy a Tatry. V Polsku máte možnost poznat nejenom dvě významné řeky Odra a Visla, ale také termály, které vybízí k odpočinku a regeneraci těla.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Varšava
Úřední jazyk polština
Rozloha 312 679 km²
Oficiální měna polský zlotý
Hlavní náboženství katolické
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo kontinentální
Létá přímá linka z Prahy? ano

Co lze dělat v Polsku

Pokud do Polska zrovna nevyrážíte za populárními nákupy, můžete se věnovat poznávání přírody. Velice oblíbené jsou treky, ale také horolezectví, ferraty a lezecké stěny. Dorazíte-li k některému z polských jezer, oblíbené je například surfování nebo si užijete písečných pláží Baltského moře. Ani v zimě však nebude o nouzi postaráno, protože Polsko se pyšní řadou zimních středisek pro provozování zimních sportů. Mezi hodně vyhledávané aktivity patří také kulturní dění libovolného charakteru.

Chcete-li poznat Polsko do nejmenšího detailu, zaměřte se na některé z níže uvedených oblastí. Tou první bude například hlavní město Varšava, kde naleznete spoustu historických staveb v části Starého města. Svou úchvatnou atmosférou na vás dýchne i jedno z nejstarších měst, kterým je Krakov, kde stojí za vidění například Královský hrad, Krakovský rynek nebo Kostel Nanebevzetí Panny Marie. K významným historickým památkám patří koncentrační tábor Osvětim a hrad Malbork. Za zmínku stojí například Solný důl Wieliczka, Bělověžský prales a Sloviňský národní park.

Místní kuchyně

Polská kuchyně je do značné míry ovlivněna kuchyněmi zahraničními, a to především sousedních zemí. I přesto narazíte v Polsku na celkem tradiční ingredience, mezi které patří určitě zelenina, maso a brambory. Pokud byste chtěli ochutnat typickou polskou kuchyni, zaměřte se například na plněné těstoviny Pyzy, okuste pirožky plněné kyselým zelím nebo si dejte proslulé varšavské držky. Milovníci masa mohou ochutnat telecí koleno nazývané Gics, jehož přílohou jsou bramborové knedlíčky zvané Kluski. V Polsku jsou velice oblíbené také polévky. Tu nejznámější má v povědomí bezpochyby každý. Je to Boršč. Vynikající je ale také polévka Chlodnik. A pokud byste si po lahodném obědě chtěli dát nějakou sladkou třešničku na závěr, dostanete ořechový závin nebo kynuté koláče.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • od 6 790 Kč
  8,8Skvělé
  Nat Krynica Morska (Neptun)
  Polsko
 • od 2 590 Kč
  8,5Skvělé
  Jižní Polsko, Luxusní Hotel Nowy Zdrój S Bazény A Saunovým Světem
  Polsko
 • od 2 690 Kč
  8,4Skvělé
  Jižní Polsko, Elegantní Hotel Adam Spa V Polském Lázeňském Městě U Hranic S Wellness
  Polsko
 • od 1 985 Kč
  9,5Výjimečné
  Sopot 34
  Polsko
 • od 9 700 Kč
  9,3Výjimečné
  Hotel Jantar-Spa
  Polsko
 • od 6 650 Kč
  9,2Výjimečné
  Rekreační Středisko Medyk
  Polsko
 • od 3 600 Kč
  7,7Dobré
  Lázeňský Dům Zameczek
  Polsko
 • od 6 150 Kč
  7,9Dobré
  Rekreační Středisko Metamorfoza
  Polsko
 • od 3 040 Kč
  8,1Skvělé
  Penzion Maria
  Polsko
 • od 7 650 Kč
  8,4Skvělé
  Hotel Nat Sarbinowo (Jawor)
  Polsko
 • od 3 600 Kč
  8Skvělé
  Lázeňský Dům Polonia
  Polsko
 • od 4 500 Kč
  7,8Dobré
  Penzion Lidia
  Polsko

Evropa - další destinace

9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
8.6Skvělé
9Výjimečné
8.6Skvělé