Polsko

Poznaň: průvodce

11°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Poznaň

Poznaň je velkým polským městem, které mimo jiné patří k těm nejstarším v zemi. Na ploše 261,91 kilometrů čtverečních žije přibližně 540 tisíc obyvatel. Od roku 1999 je Poznaň metropolí Velkopolského vojvodství.

Nejstarší zmínky o tomto polském městě pochází z roku 968, kdy začalo vznikat první biskupství. V průběhu vývoje města šlo vždy o politické, kulturní a vojenské centrum. S historií města se pojí například Poznaňské povstání.

První divadlo v Poznani vzniklo v roce 1808. Hlavní hospodářství zde stojí primárně na obchodu a službách. S městem jako takovým se pojí několik důležitých jmen, mezi něž patří kupříkladu Wojciech Fibak – teniska nebo polská zpěvačka Anna Jantar.

Jaké nabízí Poznaň památky a zajímavosti?

Co navštívit v Poznani

Polské město Poznaň je spjato s řadou historických a náboženských staveb, které mají turistům mnohé co nabídnout. Užívat si zde můžete spoustu zeleně a zábavy pro děti i dospělé. Zkrátka ideální cestovatelský cíl.

Pokud navštívíte oblast zvanou Staré Město, čeká vás zde jeho centrum v podobě Starého Rynku. Poznaňské náměstí, jehož nepřehlédnutelnou dominantou je radnice s adresou Starý Rynek 1. Objekt vybudovaný již ve 14. století je pravděpodobně nejkrásnější renesanční stavbou široko daleko. V útrobách této nemovitosti se ukrývá Muzeum historie Poznaně.

Dalším významným místem Poznaně je Tumský ostrov nacházející se na řece Wartě. Zde je situována řada církevních staveb. Ostatně, jde o jedno z nejstarších míst města. Navštívit zde můžete například gotický kostel z 15. století, kterým je Kostel nejsvětější Panny Marie, kde byla v dřívějších dobách nalezena spousta historických artefaktů. Vaší pozornosti by neměla ujít ani Katedrála sv. Petra a Pavla, která byla po roce 1945 regotizována. Její historie se pojí se 14. a 15. stoletím. K vidění je i spousta naučných míst jako třeba muzeum Rezerwat Archeologiczny Genius Loci s řadou významných exponátů. Navštívit musíte také Arcidiecézní muzeum ze 16. století nebo starou budovu zvanou Psałteria pocházející z roku 1518. Ta byla primárně určena k bydlení tamních žalmistů.

Z pohledu zajímavých historických staveb a monumentů můžete Poznaň poznat od A až do Z. Jmenovat lze ještě Imperial Castle, poznaňskou faru nebo místo označované jako Old Market Square. Ve městě se nachází stará a nová zoologická zahrada. Pokud patříte k milovníkům zeleně, vaším cílem se stane spíše botanická zahrada označovaná jako Ogród Botaniczny. Nezapomínejte ani na palác Górków nebo na císařský zámek Zamek Cesarski. Vaše kroky mohou směřovat také k jezeru Malta nacházejícímu se v Poznani, jež v dnešní době slouží jako umělá vodní nádrž. Příjemnou podívanou představuje také Park Cytadela, zahrada Pálmaház a Gate Poznan ICHOT.

V Poznani si mimo jiné můžete užívat v akvaparku zvaném Termy Maltańskie nebo načerpáte nové síly k objevování v paku Park Solacki. Za zmínku stojí i jezero Lake Rusalka nebo přírodní rezervace na okraji města zvaná Morasko Meteorite Nature Reserve.

Pokud byste si chtěli udělat výlet mimo Poznaň, v relativní blízkosti se nachází třeba závodní areál pro horská kola Dziewcza Góra, zábavní park Deli Park, jezero Kierskie, National Museum of Agriculture in Szreniawa a Literary Museum of Arkady Fiedler.

Specifika místní kuchyně

V Poznani máte možnost poznat středoevropskou i skandinávskou kuchyni. Na spoustě míst narazíte na tradiční polské pochutiny. Z polévek je to například ta smetanová se zeleninou Chlodnik nebo polévka s masem Krupnik. K místním specialitám patří Pirohy, klobásky nebo jelítko s pohankou Kaszanka. Vynikající se i vepřová kotleta připravovaná jako klasický řízek Kotlet Schabowy. Mezi sladkostmi jasně vede tvarohový moučník Sernik.

Ve městě se nachází několik restaurací, které stojí za návštěvu. Z těch luxusnějších lze jmenovat Slon – seafood & more, Figaro a Muga Restauracja. Ti, kdo chtějí okusit místní kuchyni by se měli zaměřit na podniky jako Na Winklu, Ratuszova Restaurant, Wiejskie Jadlo a A Noz Widelec.

Počasí

Počasí v Poznani je z velké míry ovlivněno vlhkým kontinentálním a oceánským klimatem. Výsledkem toho jsou chladnější zimy a teplejší léta. Nejvyšší průměrné teploty jsou během července a srpna, kdy stoupají k 25 °C. Ty maximální pak mohou překračovat hranici 30 °C. Roční úhrn dešťových srážek je kolem 525 milimetrů, což není mnoho. V zimním období je třeba počítat se sněhem. Přijatelné klima je už od května, kdy se průměrné teploty přibližují 20 °C a vydrží ještě během září, takže i jaro a podzim jsou ideální dobou k návštěvě Poznaně.

Bezpečnost

Polské město Poznaň lze označit na bezpečné. Dokazuje to průměrná kriminalita, která ničím nevybočuje. Aby vaše dovolená v Poznani proběhla bez sebemenších obtíží, je vhodné hlídat si své osobní věci a cennosti na místech s větší koncentrací lidí. Dražší věci raději nenechávejte odložené na sedadlech automobilů. Centrum města a jeho frekventované části se nemusíte obávat ani v noci. Jen některým odlehlejším čtvrtím je lepší se z důvodu bezpečnosti raději vyhnout.

Měna

V Poznani bude podobně draze jako v České republice. Jen s tím rozdílem, že zde budete platit měnou polský zlotý. Na mnoha místech bez sebemenšího problému využijete také platebních karet. Pro představu o cenových nákladech v Poznani přinášíme několik příkladů vybraného zboží a služeb.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 18 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kvality = od 120 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 120 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 950 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava

Město Poznaň je od Prahy vzdáleno asi 450 kilometrů. Pokud tedy zvolíte automobilovou dopravu, octnete se v Polsku asi za šest hodin jízdy. Kolem devíti hodin to trvá vlakem a náklady se mohou šplhat k 2 000 Kč. Když zvolíte autobusovou dopravu, počítejte s cenou jízdného od 1 400 Kč, avšak s trochu delší dobou dojezdu kolem jedenácti hodin. Posledním způsobem dopravy je letadlo. Jen sedm kilometrů od Poznaně se totiž nachází letiště Poznaň Lawica, kam ovšem nelétá žádná přímá linka z Prahy. Pokud byste do Poznaně přece jenom doletěli odkudkoliv, do centra města se dostanete prostřednictvím autobusové linky č. 59, popřípadě dáte přednost noční autobusové lince č. 243.

 • Ve městě lze využívat rozsáhlý systém veřejné dopravy.
 • K dispozici jsou příměstské autobusové linky.
 • Část veřejné dopravy tvoří i tramvaje.
 • Kromě hlavního vlakového nádraží Poznaň jsou zde menší stanice v severní části města.
 • Hlavním koordinátorem hromadné dopravy v Poznani je společnost Poznani je Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu označovaná zkratkou ZTM.
 • Jízdné se platí podle konkrétní dopravní zóny. Jízdenka na 10 minut stojí 3 zlotý, jízdenka na celý den vychází na 13,6 zlotých.
 • Dražším způsobem dopravy jsou místní taxi služby, kde platíte 2,3 zlotých na jeden kilometr.
 • Pokud budete cestovat i mimo město a nemáte svůj vlastní dopravní prostředek, může se vám hodit pronájem vozu. Ten vychází kolem 800 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • 9,2Výjimečné
  Rekreační Středisko Medyk
  Polsko
 • Dwór Kaliszki (Biała Piska)
  Polsko - Mazury
 • Marena Wellness & Spa
  Polsko
 • Vila Duży
  Polsko - Zakopane
 • od 2 840 Kč
  Sanatorium Jan Kazimierz
  Polsko
 • Sanatorium Zdrowie: Rekreační Pobyt 3 Noci
  Polsko
 • Dom Zdrojowy: Lázeňský Pobyt 7 Nocí
  Polsko
 • od 8 140 Kč
  Diune
  Polsko
 • Rezydencja Sąsiadów Zakopanego
  Polsko - Zakopane
 • od 4 710 Kč
  Pavilon Edward (Cieplice)
  Polsko
 • od 3 390 Kč
  Ultra Marine
  Polsko
 • Villa Martini
  Polsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé