Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Polsko

Krakov: průvodce

20°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Krakov

Město Krakov se nachází v jižní části Polska, konkrétně poblíž Krakovské brány na řece Visle. Toto místo je spojeno s polskými králi, historickými rezidencemi a arcibiskupstvím. Krakov má rozlohu 326,85 kilometrů čtverečních a žije v něm přibližně 766 tisíc obyvatel.

Krakov jako takový má poměrně dlouhou historii. V dřívějších dobách zde bylo opevnění v kmenovém knížectví Vislanů. Krakov jako takový se začal v historických materiálech objevovat zhruba od roku 966. Dnes je druhým největším městem Polska, které se mimo jiné nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Město bylo s největší pravděpodobností pojmenováno podle kníže zvaného Kraka.

Město Krakov je prezentováno, jako hlavní město kultury Polska. Nachází se zde řada kulturních center, ale také vzdělávacích institucí. S městem se pojí i řada slavných rodáků. Ze současné doby lze jmenovat tenistku Agniestku Radwańskou nebo pilota Formule 1 Roberta Kubicu.

Jaké nabízí Krakov památky a zajímavosti?

Co navštívit v Krakově

Krakov jako takový je považován za hlavní turistické centrum Polska, což o mnohé vypovídá. Na relativně omezené ploše jsou k vidění stovky historických objektů. Město je rozděleno do několika částí, v nichž je toho k vidění více než dost.

Nejbohatší čtvrtí je bezpochyby Staré Město. Právě zde se nachází opevnění zvané Barbakán, které bylo budováno v gotickém stylu mezi roky 1498 až 1499. Zajímavostí jsou až tři metry silné zdi. Do Barbakánu vedou dvě brány. Dále zde můžete nalézt kostel sv. Barbory, nejstarší část univerzity Collegium Maius a Collegium Novum. Vynechat byste neměli Floriánskou bránu, dům malíře Jana Matejka a kostel sv. Ondřeje. Zajímavé jsou především ulice Floriańska, Grodzka a Kanovnická.

Když zavítáte na Wawelské návrší, vaší pozornosti rozhodně neunikne Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava neboli Katedrála na Wawelu. Tento cihlový objekt byl budován v letech 1320 až 1364 a je významným pohřebištěm polských králů. Nechybí zde Královský hrad Wawel nebo Dračí jáma. Ta se nachází na úpatí pahorku a pojí se s ní řada pověstí. V okamžiku, kdy se dostanete na Krakovský rynek, do vašeho hledáčku by se měly dostat Mariánský kostel, Kostelík sv. Vojtěcha, Radniční věž, pomník básníka Adama Mickiewicze a tržnice Sukiennice, která je takovým pomyslným symbolem Krakova. Vybudována byla někdy kolem 13. století.

Další oblastí v jižní části Starého Města je Kazimierz. Zde je situována především větší část náboženských staveb, jakými jsou Vysoká synagoga, Templářská synagoga, Synagoga Kupa, Synagoga Izaaka a tři další nacházející se v ulici Szeroka. Je to Synagoga Remuh, Synagoga Wolfa Bociana a Stará synagoga. Nechybí ani hřbitov Remu a nový židovský hřbitov.

V Krakově máte možnost objevovat i přemíru mohyl a parků. Je to například pověstná Kościuszkova mohyla, Krakova mohyla, Wandina mohyla a Piłsudského mohyla. Dostatek zelených ploch vám nabídnou kupříkladu zelené louky v historickém centru zvaném Błonia. Významným parkem v tomto městě je Planty park rozléhající se na ploše asi 21 hektarů. V osmi krásných zahradách můžete spatřit přemíru fontán a pomníků.

Jestliže chcete ze Starého Města opravdu jen to nejlepší, využijte Free Walking Tours a dejte zelenou organizovaným procházkám. Také Krakov má své oblasti, kde vládne Street Art neboli pouliční umění. Mezi hodně populární umělecká díla tohoto typu patří Judah a Ding Dong Dumb. I v blízkosti samotného Krakova jsou zajímavosti, které byste rozhodně neměli vynechat. Jednou z nich je například památník a muzeum Osvětim – Březinka. Dále je to solný důl Velička. Ten se mimo jiné nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Specifika místní kuchyně

Při procházkách Krakovem vám z pohledu gastronomie neuniknou zapečené bagety s náplní. Ty se nazývají Zapienkanki. Když se posadíte do některé z tamních restaurací, na jídelním lístku nebudou chybět tradiční jídla. K nim určitě patří polévka z červené řepy Boršč neboli Barszcz. Hodně populární je i masová směs se zelím Bigos a těstovinové taštičky Pirohy. Vedle polské kuchyně zde budete moci okusit i tu gruzínskou, vietnamskou a ukrajinskou.

Krakov pochopitelně disponuje řadou oblíbených restaurací. K těm místním patří Art Restaurant, Restauracja Starka a Kuchnia Polska Gaska. Mezi luxusnější podniky se řadí Restauracja Butcher, Lenardo a Amarylis.

Počasí

Klima a teploty v Krakově jsou velice obdobné jako v České republice. To znamená, že zimy jsou zde chladnější. Opravdová turistická sezóna začíná na jaře. Připravit se však musíte na to, že teploty nejsou největší, pouze kolem 10 °C. To samé platí i na podzim, kdy se k nižším teplotám přidává ještě vítr a častější dešťové přeháňky. Daleko příjemnější počasí je od června, kdy průměrné teploty stoupají přes 20 °C. Maximální teploty v červenci a srpnu mohou dosahovat hodnot 30 °C. Sami si tak určíte, jaké klima pro vás bude nevhodnější v rámci poznávání Krakova.

Bezpečnost

Jedno z nejkrásnějších historických měst Polska se prezentuje průměrnou kriminalitou. Pokud zde budete dodržovat několik zásad, jako v jiných evropských městech tohoto formátu, dovolenou v Krakově si určitě užijete. Na místech s větší koncentrací lidí si raději hlídejte své osobní věci. Po setmění se pak vyhýbejte okrajovým čtvrtím a pohybujte se raději v turisticky vyhledávaných oblastech.

Měna

Ceny v Polsku jsou ve srovnání s Českou republikou velice přijatelné, a to platí i v samotném Krakově. Náklady v tomto městě nevybočují z běžného průměru. Pro představu o cenách se začtěte do níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 18 Kč
 • Cigarety Marlboro = 95 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 listru v restauraci = od 50 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 140 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 350 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava

Z Prahy do Krakova je to přibližně 550 kilometrů. Tuto vzdálenost můžete urazit nejrůznějšími způsoby. Pokud nezvolíte vlastní automobil, nabízí se kupříkladu autobus. Je však pravdou, že cesta může trvat klidně až 7 hodin s náklady budou kolem 300 Kč za jízdenku. Vlak je na tom velice obdobně. Díky tomu, že Krakov má své vlastní Mezinárodní letiště Jana Pavla II., vítězí díky nízkým cenám letenek právě letecká doprava. Doba letu je kolem 40 minut a když máte štěstí na akci, lze letenku zakoupit kolem 800 Kč. V opačném případě stojí zhruba dvojnásobek. Letiště je od města vzdáleno asi 11 kilometrů a dostanete se do něj následujícím způsobem.

 • Železniční spojení s délkou jízdy kolem 17 minut.
 • Městské autobusy č. 208 a č. 252 s délkou jízdy cca 40 minut.
 • V noci lze využít autobusovou linku č. 902.
 • V případě taxíku zaplatíte cenu do 17 EUR.

cestování po městě lze využít několika dopravních prostředků.

 • Po městě dobře fungují autobusové spoje, které vás zavedou i do okrajových částí Krakova a mimo něj.
 • Dále lze upotřebit tramvajových linek.
 • V obou případech můžete využít shodných jízdenek. Ty se liší především dobou své platnosti. Za 20 minut zaplatíte 2,8 zlotých. Celodenní a víkendové jízdenky mohou vyjít na 15 až 24 zlotých.
 • Taxíky jsou využívány především v nočních hodinách, kdy městská doprava povětšinou nefunguje. Cena za 1 kilometr je od 2,2 zlotých.
 • Alternativou taxi služeb se může stát o něco levnější Uber.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • Alexander I.
  Polsko - Krakov
 • IBIS Budget Krakow Bronowice
  Polsko - Krakov
 • Hotel Pod Wawelem
  Polsko - Krakov
 • Alexander Ii.
  Polsko - Krakov
 • od 2 300 Kč
  Galicja (Wieliczka)
  Polsko - Krakov
 • Ibis Krakow Centrum
  Polsko - Krakov
 • Novotel Krakow Centrum
  Polsko - Krakov
 • Valley Golf & Country Club
  Polsko - Krakov
 • od 4 880 Kč
  Indigo Krakow - Old Town
  Polsko - Krakov
 • Grand Krakow
  Polsko - Krakov
 • Ascot
  Polsko - Krakov
 • Hilton Garden Inn Krakow
  Polsko - Krakov

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé