Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Polsko

Vratislav: průvodce

24°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Vratislav

Vratislav je čtvrtým největším městem Polska. Na ploše 293 kilometrů čtverečních žije přes 630 tisíc obyvatel. Jde o hlavní město Dolnoslezského vojvodství. Jedno z nejstarších historických měst Polska je mimo jiné označováno jako Wroclaw.

Ty nejstarší známky osídlování tohoto místa samozřejmě sahají až daleko do pravěku. Město jako takové se v historických záznamech začalo objevovat od 10. století. Tehdy ještě jako Vratislavia. A to po českém knížeti Vratislavovi I.

Město Vratislav je od českých hranic vzdáleno asi 60 kilometrů a leží při soutoku několika řek. Odry, Bystrzycy, Oławy, Widawy a Ślęzy. V roce 2017 město hostilo Světové hry a každoročně se zde pořádá maraton známý pod názvem Wrocław Maraton.

Jaké nabízí Vratislav památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Vratislavi

Město Vratislav vybízí k procházkám podél řeky Odry, k návštěvě středověkého náměstí a poznávání ostatních významných historických prvků. Evropské hlavní město kultury roku 2016 vám toho nabídne opravdu hodně. Od minulosti až po současnost.

Vaším odrazovým můstkem ve Vratislavi se musí stát nejstarší středověké náměstí Evropy, kterým je Vratislavské náměstí. To je mnohdy označováno, jako Rynek. Zde se nachází několik stylových městských domů tehdejších zbohatlíků a vše dotváří gotická radnice s věží vysokou až 66 metrů. Radnice byla budována od 13. do 16. století a v současné době se v ní mimo jiné nachází městské muzeum.

Ohromující stavbou Vratislavi je Katedrála sv. Jana Křtitele, jejíž poslední přestavba byla realizována v roce 1951. Katedrála se pyšní nejenom vysokými věžemi, ale také 21 kaplemi a ohromujícími interiéry. V současnosti je katedrálou vratislavské diecéze. Zajímavostí je Panorama Racławicka, což je rotunda s kruhovým obrazem bitvy z roku 1794. Dále je to kostel St. Elizabeth´s Church, Aula Leopoldina a pomník Iglica. Nepřehlédnutelnou je také Hala století, která byla otevřena v roce 1913, a je architektonickým skvostem dvacátého století. Dnes v ní probíhají nejrůznější sportovní akce a kongresy.

Zábava, relaxace a objevování mohou ve Vratislavi nabývat nejrůznějších podob. Je to například zoologická zahrada otevřená už v roce 1865, kde máte možnost spatřit tisíce druhů zvířat. Dále je to Japonská zahrada, Szczytnicki Park, Afrykarium, Národní muzeum zaměřené na slezské umění, Botanická zahrada otevřená v roce 1811, místní Aquapark, Wroclaw Opera House, Museum of Architecture, Muzeum přírody a Muzeum Pana Tadeusza.

Vynechat byste rozhodně neměli ani centrum znalostí o vodě neboli projekt zvaný Hydropolis, který byl otevřen v roce 2015. Jde o jedinečné centrum svého druhu zaměřené především na teorie vzniku vody a věci s ní spojené. Unikátem nejenom Vratislavi, Polska, ale vůbec celé Evropy je Vratislavská multimediální fontána. Gejzíry vody, mlhoviny, hudební show, to všechno můžete vidět v jednom sjednoceném celku.

Nakonec si nenechte ujít ani oblíbené vánoční trhy ve Vratislavi, které se konají na Rynku, ale také na Solném náměstí. Vydat se můžete po stopách trpaslíků Krasnale nebo dáte přednost plavbě po řece Odře. Opomíjeno pochopitelně není ani na milovníky nakupování, k čemuž slouží tržnice Hala Targowa nebo některý z obchodních domů – Renoma, Sky Tower a Galerie Dominikańska.

Specifika místní kuchyně

Ve Vratislavi vás rozhodně nemine tradiční polská kuchyně. Ochutnat můžete místní pirohy plněné nejrůznějšími ingrediencemi, jakými jsou sýr, zelí, maso, ale i borůvky. Meze se v tomto známém polském pokrmu rozhodně nekladou. Oblíbené jsou také telecí držťky nebo hodně připravované pečené maso se zelím. Když vyrazíte do Vratislavi v předvánoční čas, určitě dejte přednost nápoji zvanému Grzaniec. Chybět vám nebudou ani pověstná husté polévky.

Když pořádné jídlo, tak jedině v pořádné restauraci. Ve městě jich můžete nalézt hned několik. K dobru vám může přijít La Maddalena Restauracja, Jadka Restaurant, Marina Restauracja, Campo Modern Grill a Resauracja Konspira. Na své si v tomto směru opravdu každý.

Počasí

Podnebí ve Vratislavi je mírné a velice podobné tomu v České republice. To znamená, že nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se průměrné teploty šplhají přes 25 °C a ty maximální až k 30 °C. Možná i díky tomu je mezi turisty oblíbené hlavně jaro a podzim, kdy lze počítat s příjemnějším klimatem kolem 13 °C až 15 °C. Připravit se však musíte na občasné dešťové přeháňky a severovýchodní větry. Zimy bývají chladnější s teplotami pod bodem mrazu. Na druhou stranu vánoční atmosféra ve Vratislavi je kouzelná.

Bezpečnost

Bezpečnostní situaci ve Vratislavi lze přirovnat ke stejně velkým českým městům. To znamená, že zde pochopitelně narazíte na drobnou kriminalitu. Ta bude ale spočívat spíše v drobnějších krádežích hlavně na přelidněných místech. Právě proto byste měli dávat pozor na své osobní věci. Ve Vratislavi se nebudete bát ani nočních procházek historickými částmi města. Těm okrajovým je možná lepší se vyhýbat nebo raději choďte ve skupinkách. Nic zvláštního a vyloženě nebezpečného zde na vás nečeká.

Měna

Náklady na dovolenou ve Vratislavi vás rozhodně ničím nepřekvapí. Jsou velice podobné České republice. Někdy dokonce totožné. Při placení ve městě upotřebíte nejenom hotovost v polských zlotých, ale na většině míst i platební karty. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybrané zboží a sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Chleba = 18 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 25 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 150 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 150 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava

Vzhledem k blízkosti Vratislavi od České republiky je ideálním dopravním prostředkem automobil. Vzdálenost z Prahy je mezi 300 až 330 kilometry podle toho kudy pojedete. Oblíbené trasy jsou přes Kladsko a Jelení Horu. Využít můžete také autobusových linek. Cena za jednosměrnou jízdenku je cca 350 Kč a doba jízdy se pohybuje kolem 4,5 hodiny. Asi 11 kilometrů od centra města se nachází letiště Vratislav Copernicus. Spojení s městem je zajišťováno autobusovou linkou č. 106. Délka jízdy je kolem 30 minut. V nočních hodinách jezdí autobusové linky č. 206. A jak je to s cestováním po Vratislavi?

 • Pokud vyrazíte do Vratislavi vlastním automobilem, připravte se na to, že v centru města je parkování rozděleno do tří hlavních zón označovaných jako A, B a C. Cena za hodinu se pohybuje mezi 1 až 3 zlotých.
 • Po městě funguje 50 autobusových linek.
 • Jezdí zde také 20 tramvajových linek.
 • Náklady na jízdné se odvíjí podle délky platnosti jízdenky. Za 30 minut to může být cca 2,8 zlotých, za 24 hodin asi 11 zlotých.
 • Když využijete místních taxi služeb, připravte se na sazbu 2,5 zlotých za 1 kilometr. Ve Vratislavi lze využít také sdílených taxi služeb typu Uber.
 • Ve městě funguje lanová dráha nad řekou Odrou, kde se jízdné pohybuje kolem 3 zlotých.
 • Vzhledem k tomu, že řada zajímavých historických míst se nachází v relativně těsné blízkosti, lze mezi památky chodit pěšky.
 • Ve Vratislavi je oblíbený i pronájem jízdního kola. Ve městě se nachází přes 70 míst, kde si můžete kolo půjčit a opět ho někde vrátit. Pronájem se pohybuje kolem 4 zlotých za hodinu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • 9,2Výjimečné
  Rekreační Středisko Medyk
  Polsko
 • Dwór Kaliszki (Biała Piska)
  Polsko - Mazury
 • Marena Wellness & Spa
  Polsko
 • Vila Duży
  Polsko - Zakopane
 • od 2 840 Kč
  Sanatorium Jan Kazimierz
  Polsko
 • Sanatorium Zdrowie: Rekreační Pobyt 3 Noci
  Polsko
 • Dom Zdrojowy: Lázeňský Pobyt 7 Nocí
  Polsko
 • od 8 140 Kč
  Diune
  Polsko
 • Rezydencja Sąsiadów Zakopanego
  Polsko - Zakopane
 • od 4 710 Kč
  Pavilon Edward (Cieplice)
  Polsko
 • od 3 390 Kč
  Ultra Marine
  Polsko
 • Villa Martini
  Polsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé