Polsko

Katovice: průvodce

8°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Katovice

Město Katovice se nachází v jižní části Polska, v relativní blízkosti českého města Ostrava. I proto patří k častým zastávkám Čechů. Vyhlášené je například pro své vánoční trhy. Katovice mají velikost 164,6 kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 300 tisíc obyvatel.

Osídlování této oblasti proběhlo v 6. století. Město jako takové bylo založeno až o mnoho let později v roce 1865. K přednostem této lokality patří hlavně velké zásoby černého uhlí, takže se zde daří jak tomuto průmyslu, tak těžkému strojírenství.

Kromě hlavního centra se Katovice skládají ještě ze Severního Města, Západního Města, Východního Města a Jižního Města. Tato metropole je hlavním městem Slezského vojvodství a leží na dvou významných řekách. Těmi jsou Rawa a Klodnica.

Jaké nabízí Katovice památky a zajímavosti?

Co navštívit v Katovicích

I když Katovice možná neoplývají takovou historií jako jiná polská města, dostane se vám spousty možností, jak zabřednou do historie této metropole. Přes pověst šedé průmyslové krajiny tu najdete hodně architektonických klenotů a míst, která jednoduše stojí za návštěvu.

A začít můžete rovnou v ulici Panny Marie, kde v místních restauracích naberete dostatek sil pro objevování krás Katovic. Vydat byste se měli ke Katedrále Krista Krále, jež vznikla mezi roky 1927 až 1955. Jde o největší katedrálu Polska. Oblíbený je kostel sv. Michala Archanděla. Ten se vyznačuje svou malebností. Za zhlédnutí stojí novogotický Kostel sv. Štěpána i novobarokní Kostel sv. Antonína.

Náboženských staveb je v polských Katovicích více než dost. Je to například Kostel Nanebevzetí Panny Marie nedaleko oblasti zvané Tři rybníky, Kostel sv. Barbory, Kostel svatých jmen Ježíše a Marie, Kostel Nejsvětější Trojice, Kostel svatého Jacka, Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Kostel Panny Marie z Piekar a Kostel Nejsvětějšího těla a krve vyjímající se svou unikátní a krásnou výzdobou. Při procházkách Katovic nevynechte ani Křížový kostel s propracovanou mozaikou, Kostel Panny Marie Růžencové a Kostel Panny Marie Matky Boží s velkou hromadou byzantských dekorací.

Zaměřovat se nemusíte jenom na kostely. Unikátních míst je v Katovicích kvantum. Třeba městská kolonie Nikiszowiec a jedinečná čtvrť Murcki. Výjimkou nejsou ani vodní plochy, jako jezero Morawa, rybník Grunfeld a dva rybníky zastrčené v lese zvané Barbara a Janina. Katovice a blízké okolí, to je přemíra podobných působišť. Zavítat můžete do Slezského parku nebo do parku Kościuszko, který byl založen už v roce 1888. V současnosti patří asi k těm nejnavštěvovanějším parkům vůbec.

Při návštěvě polského města Katovice nahlédnete i do historie této oblasti. Na území metropole se nachází spousta muzeí. Tím nejznámějším je Slezské muzeum. Dále jsou to Historické muzeum Katowice, Historické muzeum počítačů a informací nebo Počítačové muzeum. Za uměním vyrazte do Galerie současného umění Parnas, Galerie současného umění BWA Katowice a Galerie Wilson Shaft.

Ve městě Katovice je turisty vyhledávaný také Židovský hřbitov postavený v roce 1868 a Michejdova vila realizovaná v novodobém stylu. Výzvou se stává i nejbližší okolí, kde najdete třeba zámek Prittwitz a zříceninu oceláren Uthermann Steel Works z 19. století. S přihlédnutím k těžké minulosti tohoto města se vám odhaluje také Bogucický hřbitov nebo Gliwicka pouliční hřbitov, v němž se umístěna propracovaná novogotická stavba.

Ochuzovat byste se neměli ani o dostatek relaxace. Vyrazte do poklidných čtvrtí Borki a Murcki, do zeleného parku Bogucice park a na městskou pláž Rawa. Jestliže máte zájem o kulturní procházky spojené s krásnou architekturou, zaměřte se na lokality Szopienice, Brynów, Zawodzie a Burowiec. Pro každého se najde něco. Katovice mají spoustu divadel, kin i Slezskou filharmonii.

Ze společenských událostí jsou velkým lákadlem především vánoční trhy realizované ve velice pohodovém a krásném duchu. Během celého roku se tu můžete stát nedílnou součástí libovolných akcí a festivalů. Jmenovat lze například Kultovní filmový festival, Divadelní festival Část, Slezský pivní festival, Mayday, Tauronský festival, Mezinárodní studentský folklorní festival a mnohé jiné.

Specifika místní kuchyně

V polských Katovicích si budete dopřávat propojení židovské, italské, ale i francouzské gastronomie. Obecně lze takové kulinářství přirovnat k tomu středoevropskému. K dispozici je určitě spousta tradičních receptur, na nichž si pochutnáte. Pokud jde o menší pokrmy, padne volba na jídla jako Kaszanka, Kindziuk a Pasztecik szczeciński. Mezi polévkami vyčnívají Krupnik, Barszacz, Žurek a Chlodnik. Typickým hlavním pokrmem v Katovicích budou Zrazy, Kotlet Schabowy a Golabki. Pokrmy pochopitelně nemusíte zapíjet jenom klasickou vodou, ale můžete si dát i něco ostřejšího. Například polskou vodku a bylinný nápoj na trávení zvaný Tombovice.

Přesně tyto speciality si v Katovicích dáte v některé z tradičních restaurací zaměřujících se na polskou gastronomii. Mezi ně patří určitě Žurownia, Restaurant Tatiana, Restauracja Rezydencja a Pierogi Swiata. K těm luxusnějším podnikům se řadí Via Toscana Restaurant & Cafe, Isto a Kyoto Sushi.

Počasí

Katovice se nachází v oblasti, kde převládá mírné a vlhké kontinentální podnebí. Průměrné letní teploty se tu pohybují mezi 18 °C až 23 °C. V létě je třeba počítat s trochu častějšími dešťovými přeháňkami oproti ostatním měsícům v roce. Nejdeštivější je asi červenec. Oproti tomu zimní teploty jsou v rozmezí -4 °C až 1 °C. Nejchladnější je měsíc leden. Celoroční úhrn dešťových srážek je 600 milimetrů. Od západu pravidelně fouká slabší vítr.

Bezpečnost

Bezpečnost v polských Katovicích lze přirovnat k velkým českým městům. To znamená, že se zde můžete bez obav pohybovat ve dne i v noci. Jen některým vybraným oblastem je vhodnější se raději vyhýbat nebo chodit v početnějších skupinkách. Stejným nešvarem jako kdekoliv jinde jsou kapesní krádeže. Jejich frekvence se zvyšuje s nárůstem počtu lidí na jednom místě. Takže pozor na trzích, přelidněných ulicích, u památek a podobně. Právě tam byste měli dávat větší pozor na své osobní věci, příruční zavazadla, peníze a podobně. Občas můžete narazit také na prodejce nejrůznějších služeb, jež se vás mohou snažit jako turistku okrást, takže i v tomto směru buďte obezřetní.

Měna

Cenové náklady na dovolenou v Katovicích vás jako českého občana jistě nezaskočí. Jsou totiž velice obdobné, jako u nás. A to se týká jak služeb, tak vybraných produktů. Lepší představu si můžete udělat prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 16 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 120 Kč
 • oca-Cola 0,33 litru = 26 Kč
 • Cappuccino = 46 Kč
 • Espresso = 32 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 110 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava

Polské město Katovice je od Prahy vzdáleno asi 466 kilometrů, od Ostravy asi 90 kilometrů. Jednou z možností dopravy je tedy automobil nebo jízda autobusem, popřípadě vlakem. Jen pro zajímavost, cesta z Prahy do Katovic autobusem trvá kolem šesti hodin a náklady vychází na 1 000 Kč. Alternativou se vám může stát letecká doprava, protože asi 30 kilometrů od Katovic je stejnojmenné letiště. Z Prahy sem s jedním mezipřistáním doletíte asi za 3 hodiny. Letenka vás bude stát mezi 1 500 Kč až 2 500 Kč. Z letiště do Katovic se následně dostanete za pomoci autobusových linek AP3 a AP2. V jejich případě jsou náklady cca 14 PLN.

 • Veškerou veřejnou dopravu v Katovicích zaštiťuje společnost KZK GOP.
 • Nachází se tu jedna z největších tramvajových sítí v celém Polsku.
 • Kromě toho můžete využívat spoustu autobusových linek.
 • Dalšími větvemi místní dopravy jsou trolejbusy a regionální železnice.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku začínají na částce 3,2 PLN.
 • Zvolit pochopitelně můžete i taxi služby, jejichž hlavní zastávky jsou na několika místech tohoto města.
 • Cena za kilometr se pohybuje kolem 2,3 PLN a nástupní taxa činí 6 PLN.
 • Řadu lokalit lze díky kratší vzdálenosti projít pěšky bez využívání veřejné dopravy.
 • Po příletu na letiště Katovice se nabízí využití pronájmu automobilu. Za jeho půjčení zaplatíte od 500 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • 9,2Výjimečné
  Rekreační Středisko Medyk
  Polsko
 • Dwór Kaliszki (Biała Piska)
  Polsko - Mazury
 • Marena Wellness & Spa
  Polsko
 • Vila Duży
  Polsko - Zakopane
 • od 2 840 Kč
  Sanatorium Jan Kazimierz
  Polsko
 • Sanatorium Zdrowie: Rekreační Pobyt 3 Noci
  Polsko
 • Dom Zdrojowy: Lázeňský Pobyt 7 Nocí
  Polsko
 • od 8 140 Kč
  Diune
  Polsko
 • Rezydencja Sąsiadów Zakopanego
  Polsko - Zakopane
 • od 4 710 Kč
  Pavilon Edward (Cieplice)
  Polsko
 • od 3 390 Kč
  Ultra Marine
  Polsko
 • Villa Martini
  Polsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé