Polsko

Zakopané: průvodce

9°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Zakopané

Zakopané představuje tvář polské strany Tater. Většina Čechů zná Tatry především z jejich slovenské části, ale další krásná horská zákoutí jim zůstávají skryta, přestože se nacházejí pouhých několik kilometrů za hranicemi.

Zakopané je nejvýše položené město v Polsku, zároveň se jedná i o město nejjižnější. Rok co rok láká nové a nové návštěvníky, kteří se rozhodli prozkoumat nádhernou přírodu i tradice lidí, kteří zde žijí. Ať už máte rádi horskou turistiku, sporty, či velmi dobré jídlo, v Zakopaném se pro vás vždy něco najde.

Jaké nabízí Zakopané památky a zajímavosti?

Co navštívit v Zakopaném

Zakopané je často nazývané Zimním hlavním městem Polska. Pokud se v Polsku vydáte lyžovat, pravděpodobně to bude sem. Tento fakt významně ovlivnil tvář celého města. To si sice zachovalo podobu větší dřevěné vesnice, ale zdání klame.

Služby jsou v tomto městě vypilované k dokonalosti, vzhledem k tomu, že každoročně musí toto třiceti tisícové město hostit zhruba čtvrt milionu návštěvníků.

Centrem veškerého společenského dění v Zakopaném je ulice zvaná Krupowki. Zde se nachází nejlepší restaurace, kavárny a obchůdky se suvenýry. Každodenně zde potkáte místní i cestovatele na promenádě. Nachází se zde dokonce 5D kino, což nebývá v horských oblastech obvyklé.

Tato ulice žije až do dlouhých nočních hodin. Pokud hledáte povyražení a zábavu v Zakopaném, jste v této ulici na správném místě.

Pravým opakem je ulice zvaná Kościelisko, na které se nachází převážně původní dřevěné stavby reprezentující vzhled Zakopaného před rozšířením turistiky. Dominantou je zde kostel Panny Marie Čenstochovské. Ten byl postaven v 19. století, ale navazuje na starší dřevěné kostelíky, které se v Zakopaném vyskytovaly.

Prohlédnout si zde můžete i místní kuriozitu, tzv. Dům Jinak. Jedná se o skutečný dům, který stojí na střeše a je možné si jednotlivé místnosti projít. Celý dům je zároveň nakloněný, takže není vůbec jednoduché se v jednotlivých místnostech pohybovat.

V jedné z okrajových částí Zakopaného se nachází lesní kaple Jaszczurówka. Ta je zasvěcena Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu, a dodnes se v ní konají mše. Její poněkud kuriózní název má původ v nespočtu mloků, kteří se nacházejí v okolních lesích.

Pokud se rozhodnete vydat mimo Zakopané, máte mnoho možností. Pouhých pár desítek kilometrů vás dělí od slavné oblasti Dunajce. Pokud máte v oblibě adrenalinové sporty, jízda po peřejích této řeky může být velmi zajímavým zážitkem.

Okolí přehrady Jezioro Czorstynskie vám nabízí příležitost pro krásnou túru mezi dvěma hrady, které se u ní nacházejí. Přibližně pět hodin vám pak zabere túra přes hřebeny hor ze Sromowce Nižne na Trzy Korony. Z této horské stezky se vám otevírá skvělý výhled na Babí horu a Oravskou přehradu.

Přímo ze Zakopaného se můžete podívat do horských výšek. Na vrch Kasprák, který dosahuje téměř 2000 m. n. m., se dostanete pomocí lanovky, která vede přímo ze Zakopaného. Z Kaspráku pak můžete pokračovat po horských hřebenovkách na mnoho dalších vrcholů, nejznámější z nich je potom Giewont, na jehož vrcholu byl vztyčen obrovský kříž, který je viditelný i z dálky. Pro milovníky adrenalinové turistiky, která hraničí s horolezectvím, lze potom doporučit hřebenovou cestu Orla perć.

Delším výletem, který se ovšem vyplatí, je ten do Slovenských Tater. Pokud vyrazíte brzo ráno, do dvou hodin se můžete kochat skvosty Spiše. Kežmarok, Levoča či Spišská Nová ves s malebnou zříceninou Spišského hradu.

Specifika místní kuchyně

Polská kuchyně byla vždy ovlivňována mnoha různými vlivy a kulturami. Nikde to není tak pravdivé jako v Zakopaném. Zdejší kuchyně je unikátní kombinací polských a slovenských vlivů, zocelená tvrdým klimatem, ve kterém zdejší obyvatelé žijí.

Pokud začneme předkrmem, bude to jistě tzv. Smalec. Jedná se o směs opečené slaniny s cibulí, sušenými švestkami a chlebem. Existuje ovšem druhá verze tohoto pokrmu, ve které vyměníme slaninu za slanečka a přidáme kysanou smetanu.

Jako polévku nalezneme zde v horách převážně boršč, ale také žurek, což je velmi kyselá polévka s bramborami a kysaným zelím. Často ji můžeme dostat i s párkem, klobásou či vejci. A v okolí Zakopaného se obvykle podává ve vydlabaném bochníku chleba.

Prakticky kdekoliv v Polsku se můžete setkat s tradičním pokrmem zvaným bigos. Není úplně jasné, jestli se jedná o polévku či hlavní chod, ale rozhodně vás zasytí. Jedná se o směs různých druhů masa, zelí a cibule. Všechno se smíchá a následně dusí i několik dní.

Každá polská rodina má na bigos vlastní recept, ale v důsledku náročné přípravy se s ním příliš v restauracích nesetkáte. Přesto je možné bigos ochutnat, pokud si jej například objednáte dopředu, či jej zastihnete u někoho doma.

Oblíbenou pochoutkou je také vařené koleno s křenem a čerstvým chlebem, tento pokrm pak najdete pod názvem golonka.

Z oblasti Zakopaného pochází jedna potravina, která si dobyla celý svět. Je to velmi známý sýr zvaný oštěpek, který se vyrábí z ovčího mléka a je rozšířený zejména po okolních zemích. Setkat se s ním můžete i v České republice, ale zde máte možnost ochutnat oštěpek tam, kde vzniknul.

Pokrmem, který můžete ochutnat snad všude v Polsku, jsou pirožky. Pokud se ale rozhodnete pro pirožky v Zakopaném, připravte se na velmi speciální náplň. Můžete ochutnat sladkou i slanou verzi této dobroty, ale do většiny slaných pirožek místní kuchaři přidávají ovčí či kozí sýr, což jim dává unikátní chuť.

Tradičním nápojem v polské části tater je medovina, která se pije buď studená nebo teplá. Zdejší verze studené medoviny, podávaná s minerálkou a bylinkami si dokonce vysloužila ochranu od Evropské unie, takže máte jistotu, že se jedná o skutečně pravý produkt.

Samozřejmostí je hojnost vodky, která se v těchto končinách také podává. Není jisté, jestli ji Poláci vymysleli sami, či se sem dostala z východu, ale rozhodně je vynikající. Vzhledem k tomu, že se nacházíme velmi blízko České republiky, dostaneme zde i nám velmi dobře známou slivovici.

Počasí

Polská část Tater, ve kterých leží Zakopané, má podnebí podobné většině jiných vysokohorských oblastí. Studená léta, zimy s velkým množstvím sněhových srážek. Jaro přichází až později, spíše kolem dubna.

Zimní teploty se snadno dostanou pod mínus 10 stupňů, ty letní nepřekračují 30 stupňů. Je třeba si dát pozor na náhlé změny počasí, které jsou v horách obvyklé.

Bezpečnost

Horská střediska bývají obecně bezpečná a Zakopané není žádnou výjimkou. Přesto i zde se můžete setkat s problémy. Vzhledem k tomu, kolik turistů do tohoto malého města míří, je třeba dát pozor na kapsáře, kteří se zde mohou vyskytovat.

Dalším reálným nebezpečím jsou krádeže nedbale odložených zavazadel na místech veřejných promenád.

Měna

V Polsku a tedy i v Zakopaném se platí zlotým. 1 polský zlotý koupíte zhruba za 6 korun. Co se týče cen služeb a potravin, mnohdy si oproti Čechám připlatíte, jindy jsou ceny podobné.

Mnohem dražší než v Čechách jsou mléčné výrobky, maso, ale i ovoce a zelenina. Naopak alkohol zde zakoupíte za cenu velmi příznivou, podobnou těm v České republice. Tříchodové menu pro dva dostanete za zhruba 800 korun.

Doprava

Do Zakopaného se můžete dostat několika způsoby. Buď využijete vlastní automobil, či se do města svezete vlakem nebo autobusem. Je nutno říci, že cesta autem je mnohem pohodlnější, ale zbylé dvě rozhodně nejsou nemožné.

 • V samotném městě se můžete snadno pohybovat pěšky, všude se bez problémů dostanete. Další možností je využít vlastní automobil, případně taxík. Ty mohou být klasické, ale i tažené koňmi.
 • Po městě i v jeho blízkém okolí jezdí taxíky, které vás z centra do jedné z odlehlejších části města dovezou zhruba za 25 zlotých.
 • Pokud se rozhodnete cestovat mimo Zakopané, při cestě vlastním automobilem se nemusíte bát absence parkovišť. V Polských Tatrách je naleznete snad úplně všude. Za den stání zde zaplatíte zhruba 25 zlotých.
 • Pokud chcete cestovat mimo město, ale nemáte vlastní automobil, je možné využít vlak i autobus. U obou dvou je cena určovaná vzdáleností cíle a koncové stanice. Jízdenku na autobus či vlak získáte zhruba za 13 zlotých.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Polsko

 • Vila Duży
  Polsko - Zakopane
 • Rezydencja Sąsiadów Zakopanego
  Polsko - Zakopane
 • Vila Tatra
  Polsko - Zakopane
 • Niedźwiedź
  Polsko - Zakopane
 • Apartmán Giewont View
  Polsko - Zakopane
 • Rystykalny
  Polsko - Zakopane
 • Wroniec
  Polsko - Zakopane
 • Apartmán Hrube Wyżne
  Polsko - Zakopane
 • Willa Czekan
  Polsko - Zakopane
 • Rekreační Apartmán Pod Jesionem (Zakopane)
  Polsko - Zakopane
 • Gama
  Polsko - Zakopane
 • Zakopiana 1
  Polsko - Zakopane

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé