Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Chráněné krajinné oblasti Česka – III. část

Chráněné krajinné oblasti Česka – III. část

Třetí díl seriálu o chráněných krajinných oblastech Česka vám přiblíží ty zbývající, kterých je dohromady sedm. Mnohé z nich patří mezi nejnavštěvovanější v České republice a jsou přírodní dominantou naší země. Vzhledem k tomu, že jsme ve výčtu CHKO začali od východu k západu, tento seznam bude pokrývat hlavně západní polovinu Česka. Všechny tyto chráněné krajinné oblasti se pojí s příslušným stupněm ochrany. A jaké to jsou?

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce patří k jedné z nejzachovalejších oblastí v severních Čechách. Jde o poměrně velkou plochu 250 kilometrů čtverečních, která je tvořena primárně rozmanitými vrcholky hor, skalními stěnami a okolními lesy. K vyhlášení této chráněné krajinné oblasti došlo 27. června 1972.

Nejvyšším bodem CHKO Labských pískovců je hora zvaná Vysoký Sněžník s výškou 726 metrů na mořem. Naopak tím nejnižším místem je údolí kolem řeky Labe v Hřensku. Je to 115 metrů nad mořem. Pokud si chcete prohlédnout dominanty této oblasti, využijte některou z turistických nebo cyklistických stezek.

Obdivovat můžete lidovou architekturu, ale také kulturní památky. Známá je například vyhlídková plošina Belveder na Labské stráni. Světoznámým unikátem je Pravčická brána vyjímající se do výšky až šestnácti metrů. CHKO Labské pískovce, to je i spousta ostatních zajímavostí jako meandry Chřibské Kamenice, Čabel, Pekelný důl, rybník u Králova mlýna, Stará Oleška, Tiské stěny a místo zvané Za pilou.
Díky jedinečným labským pískovcům obehnaným lesy je tato krajina velice často přirovnávána k americké Arizoně nebo Utahu.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Druhá největší chráněná krajinná oblast v České republice. To je České středohoří s celkovou rozlohou 1 063,17 kilometrů čtverečních. Tato lokalita leží v Libereckém a Ústeckém kraji, konkrétně mezi Českou Lípou a Louny. Jde o poměrně starou krajinnou oblast, která byla vyhlášena už v roce 1976.

Územím CHKO České středohoří protéká řeka Labe. Její průtok v Děčíně představuje nejnižší bod chráněného krajinného území s výškou 121,9 metrů nad mořem. Naopak tím nejvyšším místem je vrchol Milešovka ve výšce 836,5 metrů nad mořem. CHKO České středohoří je spojeno s hojnou turistikou, což je zapříčiněno praktickým železničním spojením v rámci tratě Lovosice – Teplice.

Chráněná krajinná oblast České středohoří nabízí návštěvníkům spoustu naučných stezek, které vám představí tamní bohatost rostlinstva a pestrou faunu. Kromě Cesty přátelství jsou oblíbené naučné stezky Boreč, Pod Vysokým Ostrým, Lovoš, Luční potok, Bedřicha Smetany, Řepčice – Panna, Březina a Tyršova naučná stezka.

CHKO České středohoří láká na hodně výjimečných míst v podání působišť jako Milešovka, Bílé stráně, Jánský vrch, Panská skála, Bohyňská lada, Jílovské tisy, Kamenná slunce, Raná, Sedlo a Oblík. V rámci přírodních památek jsou to ještě Třtěnské stráně, Loupežnická jeskyně a Štepánovská hora.

Chráněná krajinná oblast Brdy

Nejnovější chráněná krajinná oblast Brdy byla vyhlášena teprve v roce 2016. Vznikla z bývalého vojenského újezdu Brdy a přilehlých přírodních parků. CHKO Brdy se rozprostírá na ploše 345 kilometrů čtverečních, a to ve Středočeském a Plzeňském kraji. Z této celkové rozlohy tvořil bývalý vojenský areál asi 260 kilometrů čtverečních. V roce 2012 došlo k pyrotechnické očistě této lokality.

Velká část chráněné krajinné oblasti Brdy je pokryta mokřady, potoky a lesy. Celé území je rozděleno do několika oblastí čítajících mnoho menších přírodních rezervací. Jsou to Getsemanka, Kokšín, Hřebenec, Chytínské buky, Fajmanovy skály a Klenky, Míšovské buky a další.

V CHKO Brdy se nachází řada lokalit evropského významu, kam rozhodně spadá Bradava, niva Kotelského potoka, Závišínský potok, Hrachoviště a Trokavecké louky. Poměrně dost tu bují turistika a cykloturistika, k čemuž je zřízeno několik tras. Ty cyklistické jsou hlavně v okrajových částech Brd. Cestovatelé ocení také možnost jízdy na koni nebo lezení po skalách. Horolezecky nejvyhledávanější je Jindřichova skála. Právě přísné uzavření vojenské oblasti do roku 2016 přineslo po otevření velký zájem turistů.

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je poměrně dostupná z hlavního města Prahy. Tato lokalita se od metropole nachází asi 30 kilometrů a rozprostírá se ve Středočeském kraji. Rozloha CHKO Křivoklátsko je 628 kilometrů čtverečních. Obepíná oblast kolem kaňonovitého údolí řeky Berounky. Výtok v Hýskově představuje nejníže položené místo ve výšce 217 metrů nad mořem. Tím nejvyšším bodem je vrchol Těchovín s výškou 616 metrů nad mořem.

Ještě, než došlo k vyhlášení chráněné krajinné oblasti v Česku, stalo se toto působiště v roce 1977 biosférickou rezervací UNESCO a Ptačí oblastí. Většina plochy CHKO pokrývá Křivoklátská vrchovina a částečně také Plaská pahorkatina. Mezi významné body patří vrchol Tuchonín s výškou 487 metrů nad mořem ale i Tyterský potok, Klíčava, Javornice a Rakovnický potok. V oblasti Křivoklátska je pestrá fauna a spousta listnatých porostů. Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko se může pyšnit prvním lesnickým parkem v Česku, který zde byl vyhlášen v roce 2010.

CHKO Křivoklátsko se honosí i řadou zvláštních chráněných oblastí, kam patří Čertova skála, Brdatka, Nezabudické skály, Stříbrný luh, Trubínský vrch a Velká Pleš. Turistických lákadel je tu ostatně více než dost. Patří mezi ně primárně starověké hrady – Křivoklát, Krakovec, Žebrák, Tončík, zřícenina Jenčov a zámek Zbiroh. Pravidelně se tu pořádají kulturní akce, staročeské máje a na své si přijdou i vodáci na řece Berounce.

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les

CHKO Slavkovský les leží v západních Čechách, konkrétně v Karlovarském a Plzeňském kraji. K vyhlášení chráněné krajinné oblasti došlo v roce 1974. Celé území má rozlohu 606 kilometrů čtverečních a nabízí pestrou přírodu od bučin, přes louky, kaňony až po skalní útvary. Jde o poměrně chladnou oblast, hlavně na vrcholcích, jakými jsou Lysiny a Lesný.

Důležitou součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je Kladská rašelina, Mnichovské Hradce, ale i vrchol Kružný. Mezi skalami v tamním údolí protékají řeky Ohře a Teplá. CHKO Slavkovský les zasahuje do nejrůznějších přírodních částí v podobě Tepelské vrchoviny, Sokolovské pánve, Chebské pánve a Doupovských hor.

Pokud se rozhodnete navštívit chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les, pak zavítejte na místa, jakými jsou Křížky, Pluhův bor, Vlček, Podhorní vrch, Upolínová louka a Svatošské skály. Vypravit se můžete i za historickými dominantami, které prezentují hrad Loket, zpívající fontána, státní zámek Kynžvart, Park Boheminium Mariánské lázně a naučná stezka Kladská.

Vzhledem k tomu, že CHKO Slavkovský les leží mezi Sokolovskou pánví, Tachovskou brázdou a Chebskou pánví, máte to jen kousek do ostatní velkých měst, jakými jsou Karlovy Vary a Františkovy Lázně.

Chráněná krajinná oblast Šumava

Chráněná krajinná oblast Šumava se řadí k těm starším, protože byla vyhlášena v roce 1963 a zároveň je třetí největší CHKO na území České republiky. Celková rozloha nepokrytá územím stejnojmenného národního parku je 996 kilometrů čtverečních. Zhruba polovina celé plochy je zalesněná, zbývající části tvoří louky a pastviny, orná půda a asi jen 400 hektarů je zastavěných. Nejnižší bod CHKO Šumava je ve Víteni ve výšce 498 metrů nad mořem. Nejvyšší je vrchol Boubín s výškou 1 362 metrů nad mořem.

V chráněné krajinné oblasti Šumava jsou z pohledu biotopů tři odlišné přírodní části. Jednu z nich představují samovolně vzniklé lesy – Velké Bahno, Nebe, Pravětínská lada a Chřepice. Dále jsou to přírodní mokřady – Velká niva, Boubínský prales a Zátoňská hora. Zbytek tvoří území pro ochranu vybraných druhů – Vyšný, Blanice a Pod Popelní horou.

Kulturně vysoce hodnotnou krajinu CHKO Šumava můžete pozorovat na mnoha zajímavých místech. Součástí této chráněné krajinné oblasti jsou i národní přírodní rezervace jako Bílá Strž, Černé a Čertovo jezero. Pokud jde o přírodní památky, je to Královský hvozd, Pasecká slať, Házlův kříž, Račínská prameniště a Svatý Tomáš.

Chráněná krajinná oblast Český les

CHKO Český les je název chráněné krajinné oblasti nacházející se v Plzeňském kraji. Ve své podstatě jde o pohraniční pohoří mezi Dyleňským lesem a Českým lesem. Celková délka tohoto území je 80 kilometrů a na šířku má přibližně 15 kilometrů. Kompletní plocha zabírá asi 473 kilometrů čtverečních. K vyhlášení CHKO došlo v roce 2005, takže jde o poměrně mladou oblast.

Charakter tamní krajiny je z velké části podobný Šumavě. Nachází se tu rašeliniště, porosty borovin, pastviny, ale i mělká údolí. Většina ploch je lesnatého rázu. Z pohledu fauny a flóry jde o velice cennou vegetaci, kde se usídlil třeba rys ostrovid a bobr evropský.

Chráněná krajinná oblast Český les je plná zajímavých míst, kam se můžete vypravit. Je to například národní přírodní památka Na požárech a Čertovské hvozdy. Spoustu turistů mohou zajímat i taková působiště jako Dlouhý vrch, Nad Hutí, Starý Hieštejn, Milov, Skalky na Sádku, Veský mlýn, Farské bažiny a Pavlova Huť.

CHKO Český les je navíc rozdělena na dvě části, a to prostřednictvím dálnice D5, takže k nenarušené přírodě se můžete dostat poměrně snadno a rychle.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.