Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Karlovarský kraj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Karlovarský kraj

Rychlé informace
Krajské město Karlovy Vary
Rozloha 3 310,4 km²
Počet obyvatel 294 896

Karlovarský kraj, to není jenom známý filmový festival v Karlových Varech, jak by si mohl, kdo myslet. Tento nejzápadnější kraj České republiky láká turisty na svou rozmanitost a všestrannost. Tento kraj je bohatý na přírodní útvary a historické památky. Navíc je z téměř poloviny pokryt lesními plochami, takže poznávání a pohybovým aktivitám se budete oddávat v obležení zeleně. Karlovarský kraj mimo jiné sousedí s Bavorskem a Saskem, což jsou další možnosti cestování.

Tento kraj patří k těm menším. Zabírá plochu 4,25 % území České republiky a administrativně se skládá ze tří okresů. Jsou jimi Cheb, Karlovy Vary a Sokolov. Z pohledu turistiky jsou pochopitelně zajímavá i další větší města jako Aš, Mariánské Lázně a Kraslice. K významným vodním tokům patří řeka Bystřice, Odrava, Ohře, Rolava a Svatava. Karlovarský kraj je známý především kvůli svým minerálním vodám, které v kombinaci se sklářstvím a keramikou tvoří páteř tamního průmyslu. 

Jaké nabízí Karlovarský kraj památky a zajímavosti?

Co lze v dělat v Karlovarském kraji?

Karlovarský kraj, to jsou především lázeňská města s minerálními prameny, silný kulturní zážitek a nezapomenutelná turistika v okolí. Pěšky se můžete vydat do pěti parků i hor Karlovarského kraje nebo skončíte na některém z místních hradů a zámků.

Pokud začnete poznávání v hlavní metropoli kraje v Karlových Varech, určitě směřujte na Vřídelní kolonádu, Mlýnskou kolonádu a na Rozhlednu Diana. Zajímavé jsou Lázeňské lesy, Poštovní Dvůr, ale také Muzeum sklárny Moser a tradice spjaté s Becherovkou. K národním kulturním památkám Karlovarského kraje patří zámek Knyžvart, hrad a zámek Bečov nad Teplou, klášter Teplá, Důl Jeroným, Rudá věž smrti, Kostel sv. Maří Magdalény v Karlových Varech a Královská mincovna v Jáchymově. Za historií máte možnost vyrazit na spoustu míst, ať už je to hrad Libá, hrad Loket, hrad Vildštejn, zámky Valeč, Moskov a Staré Sedlo.

Toulky po městech lze vyměnit za toulky v přírodě. Jsou to například Krušné Hory se svým nejvyšším vrcholem, jímž je Klínovec. Jeho výška je 1 244 metrů nad mořem. Pohybovat se můžete také v Chebské pánvi, po Karlovarské vrchovině a v oblasti zvané Smrčiny. Za zmínku stojí čedičový lom Rotava, rašeliniště Kladská, Velké Jeřábí jezero, nejmladší sopka v České republice zvaná Železná hůrka, Vodní nádrž Skalka, Údolí Ohře a čedičová žíla Boč.

Místní zvyky a kultura

Pokud se při poznávání Karlovarského kraje budete pohybovat ve venkovském prostředí, jistě narazíte na řadu tradic a místních zvyklostí. Ať už jde o lidové obyčeje, divadlo a tanec. Pravidelně se v kraji pořádají oblíbené folklorní slavnosti, kde lze spatřit kroje typické pro tuto oblast. Co se týče místního nářečí, ve své podstatě žádné oficiální neexistuje. Lidé jsou dle mluvy obvykle přirovnáváni k Pražanům nebo Středočechům.

S Karlovarským krajem se pojí řada místních specialit, mezi které spadá tradiční bylinný likér Becherovka a karlovarské lázeňské oplatky. V rámci krajových kulinářských pochutin lze zmínit vřídelní polévku, smažené bramborové koláčky, karlovarskou bublaninu, borůvkovou polévku, zaječí hřbet po Karlovarsku, mrkvový dort a kraslickou liškajdu.

Doprava

Karlovarský kraj je protnut relativně hustou železniční sítí, jež je na mnoha úsecích zmodernizována. Část některých tratí je dokonce součástí mezinárodní dopravy, což lze díky blízkosti Saska a Bavorska také využít. Napříč celým územím můžete využít například dvoukolejnou trať Chomutov – Cheb. Velká města Karlovarského kraje mají kvalitní integrovanou dopravu. Mezi městy funguje veřejná autobusová doprava, která je však díky řidšímu osídlení méně frekventovaná. Využít tak můžete spíše vlastních dopravních prostředků. V tomto směru lze zmínit zásadní silniční tah v podání dálnice D6. V kraji se nachází také tři letiště.

Krásy Karlovarského kraje lze poznávat nejenom z vlaku nebo vozidla. Na příjemná místa, za památkami a krajinnými skvosty můžete vyrazit i na kole. Karlovarský kraj protíná více jak dva tisíce kilometrů dobře značených cyklotras a je tu spousta dalších naučných stezek.


Průvodce pro města

Další zajímavá města destinace Karlovarský kraj

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé