Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Cheb: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Cheb

Rychlé informace
Rozloha 96,37 km²
Počet obyvatel 31 977
Hustota zlidnění 332 obyv./km²
Nadmořská výška 459 m. n. m.
Stáří města 11. století

Cheb je západočeským městem ležícím na řece Ohři, a to v blízkosti německých hranic. Jde o okresní město v Karlovarském kraji, které najdete 40 km jihozápadně od Karlových Varů. 

Z významných vodních toků lze jmenovat například nádrže Jesenice a Skalka. Nejvyššími body v okolí jsou vrcholy Háj, Stráž, Štítarský vrch, Loupežník a Kotlina. Celá oblast Chebska se rozkládá na čtyřech celcích, jimiž jsou Chebská pánev, Karlovarská vrchovina, Krušnohorské Smrčiny a Český les.

První zmínka pochází z roku 1061. Tehdy byl Cheb centrálním městem celého někdejšího Chebska. Až do konce 2. sv. války byla převážná část místních obyvatel německá. Po skončení války byli němečtí obyvatelé vysídleni, důsledkem čehož se město z velké části vylidnilo. Populace se vrátila do normálního stavu až v 90. letech. Dnes Cheb láká na zachovalé historické památky i nádhernou okolní přírodu. Nachází se totiž jen několik kilometrů od Slavkovského lesa.

Jaké nabízí Cheb památky a zajímavosti?

Co lze v Chebu dělat?

Pro návštěvu západočeského města Cheb hovoří rozhodně jeho zachovalá památková rezervace, která uchovává spoustu klenotů. Pokud tedy toužíte po patřičné dávce historie, rozmanité architektuře a řadě zajímavostí v okolí, je Cheb tou správnou volbou právě pro vás.

A začít můžete v samotném centrum, kde jsou k vidění nejenom zbytky hradeb, ale i řada nejrůznějších staveb. Mezi dominanty Chebu se řadí chrám sv. Mikuláše a Alžběty, jehož původ sahá do roku 1220. Jeho součástí jsou dvě krásné zachovalé věže. Ještě starší historii má Chebský hrad. Ten začal vznikat už v roce 1180 a byl tvořen v románském stylu. U Čertovy věže, Písečné věže a Mlýnské věže můžete vidět pozůstatky opevnění. Na náměstí stojí za zhlédnutí také skupina starověkých kupeckých domů, jimž se říká příznačně „Špalíček“. Vybudovány byly ve 13. století. Minout určitě nemůžete ani přemíru měšťanských domů, novou budovu radnice z let 1722 až 1729 nebo evangelický kostel Pokoje z roku 1871.

Z pohledu náboženských staveb budete mít rozhodně na výběr. V tomto směru toho Cheb nabízí opravdu hodně. Zavítat můžete k bývalému kostelu sv. Kláry, bývalému františkánskému klášteru, křížovnickému klášteru u mostu přes řeku Ohři nebo k bývalému klášteru sv. Václava. Krásná je také městská knihovna a divadlo pocházející z roku 1874. Město Cheb je protnuté spoustou památníků a má i několik technických památek. Třeba takový železniční viadukt z roku 1898 a křižovatka s názvem Ypsilonka. V Chebu si užijete dostatek zábavy a kultury, kterou zprostředkuje třeba místní akvapark Aquaforum, Sportovně rekreační areál Krajinka, Galerie výtvarného umění, Muzeum iluzí Fata Morgana, Retromuzeum Cheb a Dvorana Glauberových pramenů.

Krásy Chebu lze spojit s jeho nejbližším okolím. Typickými příklady jsou hrad Vildštejn, Bismarkova vyhlídka, kaple Mario Loreto ve Starém Hrozňotově, rozhledna Salingburg, známá muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina, ale i Skanzen Doubrava, zámek Libá a zřícenina hradu Pomezná. Pokud kromě památek toužíte po zeleni, dostane se vám ji plnými doušky – Národní přírodní rezervace SOOS, vodní nádrž Jesenice, Železná Hůrka, vrchol hory Zelená hora, vodní nádrž Skalka a jezero Amerika.

Místní zvyky a kultura

Vzhledem k tomu, že se město Cheb nachází poblíž německých hranic, dochází zde k prolíná německých i českých tradic. Pravidelně jsou tu oživovány židovské zvyklosti. S městem se pojí i historické kroje, známe tesařské tradice a jiné akce zaměřené na lidová a dávná řemesla. Výjimkou nejsou ani kulinářské akce. Pravidelně jsou pořádány knedlíkové slavnosti. Ne nadarmo je Cheb označován, jako ráj knedlíků.

Z pohledu jazyka zde můžete narazit na chebské nářečí, které je takovým spojením češtiny, slovenštiny a cikánštiny. Díky blízkosti k pohraničí je to také němčina.

Ceny

Ceny v Chebu jsou díky blízkosti k německým hranicím trochu vyšší. Týká se to například ubytování, kdy za tříhvězdičkový hotel zaplatíte od 1 300 Kč za noc. Pokud však využijete některý ze soukromých penzionů, cena bude začínat na 1 000 Kč za noc. Náklady na tříchodové menu v restauraci pro dvě osoby jsou od 600 Kč.

Zde je několik dalších cen. Třeba vstupné na chebský hrad vychází na 100 Kč. Za rodinné vstupné se dvěma dětmi zaplatíte 250 Kč. Když budete chtít zavítat na vyhlášené lanové centrum, ceny se pohybují mezi 120 Kč až 190 Kč. Základní vstupné do expozice muzea je od 70 Kč. Pokud se budete chtít oddávat pohybovým aktivitám v Trinity Clubu, jednorázový vstup vychází na 120 Kč.

Doprava

Cheb už se z dob své historie pyšnil tím, že byl významným dopravním uzlem. K cestě do Chebu můžete využít dálnici D5 nebo přestavovanou dálnici D6, popřípadě silnice první třídy. Dobré spojení je z Karlových Varů, Prahy, Plzně, ale také Mariánských Lázní. Cheb je zároveň mezinárodním železničním uzlem. K dispozici je jedno hlavní nádraží a dvě železniční stanice. Jezdí sem rychlovlaky Pendolino. Hlavní trasa je Praha – Beroun – Plzeň – Stříbro – Mariánské Lázně – Cheb.

Městskou hromadnou dopravu v Chebu zajišťuje několik autobusových linek, s nimiž se lze dopravit také do blízkého okolí.

  • Základní cena jízdenky je 20 Kč, při elektronické platbě 14 Kč.
  • Příplatek za zvíře je 10 Kč, respektive 7 Kč. To samé platí pro nadrozměrné zavazadlo.

Pokud dorazíte do Chebu vlastním automobilem, můžete využít některého z placených parkovišť. Na všech platí stejná taxa. Prvních 30 minut za 10 Kč, první a další hodina 20 Kč, popřípadě celodenní stání za 60 Kč. Využívat lze i místních taxi služeb.

  • Paušální cena do 2 kilometrů po Chebu kolem 70 Kč.
  • Běžná jízda 25 Kč za ujetý kilometr a nástupní taxa od 20 Kč.

Z náměstí Karla Jiřího z Poděbrad k chebskému hradu dojdete asi za 10 minut pěšky. Na náměstí Milady Horákové to bude 20 minut. Cheb, a hlavně okolí řeky Ohře je protnuto cyklostezkami, které lze také využívat k přepravě. Vyzkoušet můžete Valdštejnskou cyklostezku vedoucí z Chebu do Waldsassenu.