Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Mariánské Lázně: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mariánské Lázně

Rychlé informace
Rozloha 51,81 km²
Počet obyvatel 12 795
Hustota zalidnění 247 obyv./km²
Nadmořská výška 578 m. n. m.
Stáří města 19. století

Město Mariánské Lázně se nachází v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Ta je příslibem bohaté fauny a flóry. Město je z nejmladším v rámci pověstného trojúhelníku západočeských lázeňských měst. zároveň jde o druhé největší lázeňské město v Čechách. 

Mariánskými Lázněmi protékají dva vodní toky, kterými jsou Pstruží potok a Úšovický potok. Ten protéká parky v centru ze severu směrem na jih.

O vznik samotnýc lázní se zasloužil doktor Johann Josef Nehr, který v roce 1779 přesvědčil opata a několik dalších mnichů, aby zkusili lázeňskou kůru. až na konci 18. století se nehostinné údolí Slavkovského lesa proměnilo v město parků, kolonád, půvabných pavilonů a vycházkových cest. Status lázeňského místa získalo město až v roce 1818.

Z pohledu ekonomiky je zde nejrozšířenější lázeňství v kombinaci s cestovním ruchem

Jaké nabízí Mariánské Lázně památky a zajímavosti?

Co lze v Mariánských lázních dělat?

v chráněné krajinné oblasti zvané Slavkovský les. Označeny byly také jako nejromantičtější destinace roku, což je bezpochyby velkým turistickým lákadlem. Lázeňské prostředí si tu můžete užít v kombinaci s poznáváním historických staveb, zelených ploch a silným kulturním zážitkem. A na co hlavního se v Mariánských Lázních zaměřit?

Významnou stavební památkou města je litinová kolonáda z roku 1889, která je zároveň hlavní lázeňskou kolonádu. Při procházkách městem můžete obdivovat novorenesanční a klasicistní styl. V rámci kolonády lze zmínit Zpívající fontánu, pavilon Rudolfinum, Křížové prameny a nerezovou centrální plastiku. Ve městě je řada lázeňských domů, jež jsou zapsány na seznamu kulturních památek. Je to lázeňský dům Westend, Svoboda, Třebízský, Balmoral, Weimar, Palladio a další. S lázeňstvím se ve městě mimo jiné pojí Nové lázně z konce 19. století a také Slatinné lázně.

Navštívit můžete některý z překrásných kostelů Mariánských Lázní. Známý je například římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie situovaný uprostřed Goetheho náměstí. Dále je to pravoslavný kostel sv. Vladimíra, evangelický kostel na Mírovém náměstí a anglikánský kostel. Kdysi dávno zde stávala také židovská synagoga. S tímto tématem souvisí židovský hřbitov v západním okraji města. Ochuzovat se pochopitelně nemusíte ani o kulturní zážitek. Navštivte třeba Městské divadlo nebo Městské muzeum. Jeho součástí je největší geologický park v České republice. Druhým nejznámějším muzeem v Mariánských Lázních je Dům Chopin pojmenovaný podle velkého hudebního velikána.

Mariánské Lázně, to je i park a hrad Boheminium. Zavítat můžete ke kolonádě Maxima Gorkého nebo se podíváte k rozhledně Hamelika. Od Lesního pramene směřujte k Mecséryho vyhlídce a neopomínejte ani na historickou památku Kamzík. Také okolí Mariánských Lázní je protnuté spoustou zajímavostí a unikátností. Je to například přírodní rezervace Smraďoch, státní zámek Kynžvart, Kladský rybník, geologický park, naučná stezka Kladská a Slavkovský les, kde se můžete procházet po udržovaných přírodních cestičkách.

Pozornost věnujte i Kladské rašelině, Podhornímu vrchu a rodinnému pivovaru Chodovar. Za venkovským stylem žití směřujte k hrázděnému statku Milíkov, okuste atmosféru domu Jeroným a odpočiňte si na upolínové louce pod Křížky. A kdybyste chtěli vidět opravdu do dáli, rozhledna Bohušův vrch v Plané vám to jistě umožní.

Místní zvyky a kultura

Město Mariánské Lázně má své tradice, které se snaží udržovat dodnes. Primárně je to lázeňská tradice, ale také folklor, písně a tance. Z hlediska pochutin tu mají dlouhou historii lázeňské oplatky, jež jsou charakteristické svým kulatým tvarem. Vynikající jsou ještě teplé. S gastronomií souvisí i tradiční zvěřina připravovaná na mnoho způsobů.

V Mariánských Lázních a okolí lze zpozorovat i specifické nářečí, respektive tepelský dialekt. Je to například přesmyk hlásek e, ä, ei, äu. Takové „e“ je nahrazováno za „ia“ a hláska „a“ má někdy podobu „o“.

Ceny

Ceny v Mariánských Lázních přesahují průměr cenových nákladů v Česku. Vliv na to má především lázeňský charakter tohoto místa. Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu stojí od 1 150 Kč za noc. Za pětihvězdičkový hotelu můžete zaplatit kolem 4 800 Kč za noc. Oběd v restauraci v centru bude pochopitelně dražší než mimo centrum a bude stát od 140 Kč výše. Třeba za vstup do parku Boheminium zaplatíte 160 Kč, za hodinu v klasickém bazénu dáte 70 Kč a wellness procedury mohou začínat na 500 Kč.

Doprava

Mariánské Lázně se nachází na železniční trati Plzeň – Cheb – Praha. Vlakem se sem můžete dostat také z Karlových Varů. Jezdí sem i Pendolino Českých drah, které z Prahy pokračuje směrem na Pardubice, Olomouc a Ostravu, takže na druhou stranu republiky. Ani po silnici nebudete mít problém navštívit Mariánské Lázně. Základem je rychlostní silnice I/20. Pro cestování ve městě a v přilehlém okolí lze využívat autobusovou dopravu a trolejbusy.

  • Základní nepřestupní jízdenka stojí 20 Kč.
  • Za celodenní jízdenku s možností přestupu zaplatíte 50 Kč.
  • Mezi hotely Krakonoš a Koliba lze využívat kabinovou lanovku.
  • Pokud zvolíte místní taxi služby, dostane se vám poměrně zajímavých cen. Někteří taxikáři nabízí i fixní cenu při cestě do okolních měst nebo za památkami.

V Mariánských Lázních je možné využít půjčovnu kol a vyrazit na některou z cyklistických tras. Těch je více než dost a liší se obtížností, délkou a charakterem. Známá je například Edwardova cesta, Goethova cesta, Královská cesta, Na Kladskou, K zámku Kynžvart a mnohé jiné. Lázeňskou oblast kolonády budete schopni přejít pěšky během 10 minut.