Česko

Ústecký kraj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ústecký kraj

Rychlé informace
Krajské město Ústí nad Labem
Rozloha 5 338,7 km²
Počet obyvatel 820 789

Ústecký kraj je vyhledávaným cílem mnohých tuzemských turistů. Může za to rozmanitost všech čtyř mikroregionů a také krátká vzdálenost do německého Saska. Velkým lákadlem je primárně nádherná příroda v podání Českého Švýcarska, ale i CHKO Kokořínsko nebo Lužické hory. Ústecký kraj z pohledu turistiky jednoduše vzkvétá, což dokazují i mnohé cyklostezky a kulturní zajímavosti.

Mezi největší města Ústeckého kraje patří Ústí nad Labem, Most, Teplice, Děčín, Chomutov, Litvínov a Litoměřice. Celkem je tu 59 měst a 354 obcí. Většina území je odvodňována prostřednictvím největší řeky Labe. Výjimečná je obec Žitenice u Litoměřic označovaná, jako nejteplejší místo České republiky. Především v podkrušnohorské oblasti vede těžba a spalování uhlí. Své silné zastoupení má také chemický průmysl včetně řady ostatních odvětví. Nejvyšším bodem Ústeckého kraje je jihovýchodní svah hory Klínovec. Ta má výšku 1 225 metrů nad mořem.

Jaké nabízí Ústecký kraj památky a zajímavosti?

Co navštívit v Ústeckém kraji?

Ústecký kraj si vás podmaní svou přírodní krásou, která předčí řadu jiných oblastí České republiky. Tato lokalita má turistům co nabídnout ve všech směrech, od rozhleden působišť určených k relaxaci až po architektonické skvosty. V poslední době se zde rozmáhá tzv. filmová turistika.

Tou největší přírodní dominantou Ústeckého kraje je pochopitelně Národní park České Švýcarsko a CHKO Labské pískovece. Tím nejznámějším úkazem je Pravčická brána. Dále můžete navštívit soutěsku Kamenice, Tiské stěny, vystoupat na vrchol Milešovka nebo dáte přednost Edmundově a Divoké soutěsce. Mezi další přírodní unikáty tohoto kraje patří CHKO České středohoříJetřichovické stěny, hora Bořeň, Růžový vrch, ale i Přírodní park Dolní Poohří. Podobných přírodních rezervací a chráněných krajinných oblastí je tu více než dost.

Ústecký kraj, to jsou také památky. Ty na vás dýchnou jedinečnou atmosférou a dávnou minulostí. Navštívit lze přemíru hradů a zřícenin, odkud se vám dostane nezapomenutelného výhledu do okolní krajiny. Jmenovat lze hrad Střekov, Šaunštejn, Tolštejn, Kalich, Kostomlaty pod Milešovkou a pověstné Sokolí hnízdo. I milovníci honosných zámků si přijdou na své. Třeba v Děčíně, Ploskovicích, ve Větruši, Klášterci nad Ohří, Červeném Hrádku a v Krásném dvoře. Věnovat se lze různým outdoorovým aktivitám, mezi něž se řadí zdolávání ferrat, splavování řek v podání Labe a Ohře nebo cykloturistika.

Místní zvyky a kultura

S Ústeckým krajem se pojí poměrně známá tradice, kterou je Sokol. Ano, jde o nastoupené cvičence ve stejných úborech. Tato aktivita má tradici dlouhou více jak 150 let. Opomíjeno pochopitelně není ani na folklor a lidové tradice. Setkat se můžete s jazykovými zvláštnostmi typickými pro Severní Čechy. Jsou to nejrůznější přesmyčky a zkomoleniny slov. Místo „jo“ budete hodně často slyšet „ju“. A třeba místo „Pavlovy boty“ lidé říkají „Pavlovo boty“. Zakoupit si lze třeba „půlpárek“.

Ústecký kraj je rájem labužníků. Pochutnávat si samozřejmě lze na vybraných místních specialitách. Oblíbený je například biovišňový džem od zámecké paní a děčínský koláč. V tomto kraji se poměrně hojně rozmáhají výrobní receptury potravin založené na tradičních principech. Od tvarohových lahůdek, přes pečivo až po uzeniny. K nejlepším regionálním výrobkům Ústeckého kraje patří bezpochyby tamní Bio máslo.

Doprava

Doprava v Ústeckém kraji je do značné míry spojena s řadou turistických linek, a to především v rámci železniční přepravy. V tomto směru lze očekávat vyšší konektivitu mezi jednotlivými městy. Hlavní železniční tah prochází přes Ústní nad Labem dál do Německa. Tento způsob přepravy vede nad autobusy, i když ty můžete také využívat pro dosažení svých turistických cílů. Z pohledu silnic je dominantní dálnice D8 protínající Prahu – Drážďany a vedoucí skrze Ústecký kraj. Jeho návštěvu si zpříjemníte také prostřednictvím lodní dopravy na řece Labe. Tento vodní spoj funguje mezi Českem a Severním mořem.

Po Ústeckém kraji lze putovat i ze sedla jízdního kola, k čemuž vybízí spousta cyklotras různých obtížností. Ty vedou kolem řek, ale také přímo k hradům, přírodním skvostům a jiným turistickým zajímavostem. Páteřní cyklostezkou je „Cyklostezka Ohře“ vedoucí do Karlovarského kraje. Velmi oblíbená je také Labská stezka, která je často označovaná jako nejromantičtější cyklostezka v Čechách. V Ústeckém kraji vede přes města Litoměřice a Děčín.


Průvodce pro města

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé