Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Teplice: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Teplice

Rychlé informace
Rozloha 23,78 km²
Počet obyvatel 49 731
Hustota zalidnění 2 091 obyv./km²
Nadmořská výška 200 – 399 m. n. m.
Stáří města 12. století

Teplice jsou známým lázeňským městem, které se nachází mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Město leží asi 15 kilometrů od Ústí nad Labem a na dohled se tyčí Doubravská hora. Tato oblast, konkrétně kra teplického ryolitu, je zdrojem termálních vod. Voda sem proniká z oblasti Krušných hor.

Místní archeologické vykopávky jsou důkazem toho, že na zde sídlili pravěcí lovci již před 10 až 40 tisíci lety. Termální prameny, které dnes jsou neodmyslitelnou součástí Teplic, byly objeveny v roce 762. První zmínka o Teplicích jako o městě ale pochází až z roku 1057. Teplice po dlouhou dobu rozvíjely svou kulturu a architekturu. Díky tomu si před 2. sv. válkou vysloužily přezdívku Malá Paříž. 

S Teplicemi je spojeno jméno Julius von Payer. Tento teplický rodák se proslavil jako polárník, ale i malíř. Zúčastnil se několika polárních expedic a dodnes je považován za jednoho z nejlepších realistických malířů polární krajiny. 

Jaké nabízí Teplice památky a zajímavosti?

Co lze v Teplicích dělat?

Teplice jsou jedním z nejstarších lázeňských měst v Evropě, což z nich dělá velice vyhledávaný cíl mnohých turistů. K tomu si připočtěte spoustu historických památek pocházejících ze 16. století a o budoucím cíli letošní dovolené asi není třeba zdlouhavě přemýšlet.

Ve městě se nachází přemíra zrekonstruovaných a krásných lázeňských komplexů a domů, které nabízí řadu příjemných relaxačních služeb. Unikátní je například komplex sanatoria Beethoven nebo Nové lázně. Jejich historie sahá až do roku 1702. Oblíbená je přízemní budova Hadí lázně, ale také klasicistní budova Vojenské lázně. Jestliže toho z pohledu léčebných pramenů nebudete mít stále dost, navštivte ještě Císařské lázně, Kamenné lázně a Sadové lázně. Ty jsou situovány ve dvoupodlažním empírovém domu.

Lázně však nejsou tím jediným, co můžete v Teplicích vidět. Doménou je například teplický zámek mající pět křídel navazujících na přilehlý zámecký park. Jeho založení proběhlo v letech 1158 až 1164. V současné době je v zámku umístěna expozice Regionálního muzea, a ještě speciální Jazz Club Teplice. Mezi další zajímavé budovy patří Divadlo bratří Čapků s kinem a restaurací. Zavítat můžete i k zahradnímu a plesovému domu pocházejícímu z roku 1732. Expresionistickým objektem je budova zvaná Concordia. Za zmínku stojí i hrad na Doubravské hoře pocházející z let 1478 až 1486. Má šest bašt a příkop. Jeho poslední oprava proběhla v 19. století. K unikátnostem lze zařadit morový sloup se Svatou trojicí, Kolostujovy věžičky, ale také neobvyklou stavbu nad Teplicemi zvanou Škvárovník.

Město Teplice nabízí i mnoho církevních objektů s jedinečnou a pozoruhodnou architekturou. Je to například děkanský kostel sv. Jana Křtitele situovaný ve spodní části Zámeckého náměstí. Jeho původní provedení vzniklo už v roce 1585. Dále je to kostel sv. Alžběty nacházející se v Šanovských sadech. Vynechat byste neměli ani kostel Povýšení svatého Kříže a kostel Prokopa Holého. Ten jako původně luteránský vznikal v letech 1861 až 1864. Pro doplnění ještě zmíníme kostel Církve českobratrské evangelické a kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.

V Teplicích a širokém okolí se nemusíte ochuzovat ani o dostatek zeleně. Dokazuje to místní botanická zahrada, Doubravská hora, zámecká zahrada, jezero Milada, Kateřina a Barbora, hora Stropník, Dlouhý rybník a Salesiova výšina. Jestliže chcete v Teplicích dohlédnout do dálky, vystoupejte na vyhlídkovou věž Jana Křtitele.

Místní zvyky a kultura

V Teplicích je dlouhá léta udržována péče o tradiční lidovou kulturu, která je s tímto místem neodmyslitelně spjata. Pořádány jsou nejrůznější akce. Tu největší tradici má pochopitelně lázeňství. S tím souvisí i pochutina v podání teplických lázeňských oplatků. I zde se setkáte s výrazy, jež jsou vlastní právě pro Teplice. Je to například „půlpárek“, místo na školu v přírodě místní říkají do školy v přírodě a postřehnout lze i záměru jo za ju.

Ceny

Teplice jsou lázeňským městem, které však na rozdíl od konkurenčních míst podobného typu není spojeno s tak vysokými náklady za ubytování, restaurační a jiné služby. Teplice lze zařadit do kategorie běžného průměru České republiky, což dokazuje několik níže uvedených příkladů.

  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč za noc
  • Jídlo v levnější restauraci = od 120 Kč
  • Tříchodové menu = od 580 Kč
  • Vstupné na teplický zámek = od 50 Kč
  • Vstup do místního planetária = 40 Kč
  • Místní aquacentrum = 100 Kč za hodinu

Doprava

Cestu do Teplic si můžete naplánovat vlastním automobilem po silnici. Vedou sem hlavní tahy z různých okolních měst. Počítejte však s tím, že Teplice se poslední dobou potýkají s komplikovanou a hustou silniční dopravou, konkrétně jde o Masarykovu třídu. Vzhledem k tomu, že se do historického centra nedostanete vozem, vzniká poměrně hustý provoz také v nejbližším okolí. Využívat však lze placených parkovacích míst, kde za hodinu zaplatíte od 10 Kč. Alternativou je dálková autobusová doprava nebo ta železniční. Vyhledávaná je například trať Ústí nad Labem – Chomutov. Další tratě směřují do Lovosic, Litvínova a Děčína.

Městská hromadná doprava je v Teplicích zajišťována prostřednictvím autobusových a trolejbusových linek. Cena jízdného se pohybuje od 20 Kč. Dražším způsobem přepravy se mohou stát místní taxi služby, jejichž průměrná cena za ujetý kilometr je kolem 22 Kč až 27 Kč. Poslední dobou v této oblasti vznikly i nové cyklostezky, které lze využívat. Z hlavního nádraží v Teplicích se na Laubeho náměstí dostanete pěšky asi za 17 minut.