Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Ústí nad Labem: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ústí nad Labem

Rychlé informace
Rozloha 93,97 km²
Počet obyvatel 92 716
Hustota zalidnění 987 obyv./km²
Nadmořská výška 218 m. n. m.
Stáří města 13. století

Ústí nad Labem je krajským městem stejnojmenného kraje. Nachází se v oblasti mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Město leží na soutoku řek Bílina a Labe. Okolí je protnuto řadou vrchů a kopců. Je to například Střekovská skála, vrchy Vetruše, Vermeřická část Českého středohoří, ale i Mostecká pánev a Teplické středohoří. Všude tam Ústí nad Labem zasahuje.

Ústí nad Labem je průmyslovým, ale i univerzitním městem. Zároveň jde o důležitý železniční uzel. Z historického hlediska, ale nemá mnoho co nabídnout. Lidé jej volí hlavně jako výchozí bod dalších výletů. Z architektonických skvostů lákají spíše modernější stavby.

S městem je úzce spojen hudební skladatel Richard Wagner, který hledal inspiraci na místním hradě Střekov. Traduje se, že výlet na tento hrad jej inspiroval k napsání opery Tannhäuser. Mezi další umělce, které Střekov učaroval, patřili Mácha a Goethe. 

Jaké nabízí Ústí nad Labem památky a zajímavosti?

Co lze v Ústí nad Labem dělat?

Město Ústí nad Labem je největším lákadlem kvůli tomu, že se nachází v srdci Českého středohoří, takže okolní krajina a krásy přírody jsou zde opravdu nezaměnitelné. Vzhledem k tomu, že město v dřívějších dobách podstoupilo americké nálety, velká část historických objektů byla zničena. O to více vás však ohromí ty, které zůstaly.

Tou nejznámější stavbou bude bezpochyby kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v roce 1312. V pozdějších letech byl přestavěn a rekonstruován. Jeho doménou je oltář se skleněnou nohou. K významným památkám Ústí nad Labem patří zámeček Vertuše a moderní stavba v podání Mariánského mostu. Kapitolou samou o sobě je hrad Střekov se svou dlouhou historií. Ten ve svých dobách největší slávy chránil cestu podél Labe.

Ve městě můžete narazit i na přemíru dalších církevních památek. Je to například kostel apoštola Pavla jinak přezdívaný jako Červený kostel zhotovený v novorománském stylu. Dále je to kostel sv. Mikuláše ve Všebořicích a kostel sv. Vojtěcha. Ten vznikal v letech 1715 až 1730 a v roce 1972 do něj byly umístěny druhé největší varhany v České republice. Zajímavostí Ústí nad Labem je také krucifix s Máří Magdalenou situovaný naproti staré tržnici nebo socha sv. Antonína Paduánského na Mírovém náměstí v centru města. K nezapomenutelnému kulturnímu zážitku vybízí Městské divadlo se svou lákavou produkcí.

Ústí nad Labem, to je i spousta ostatních cílů. Třeba v podání Erbenovy vyhlídky, která představuje první rozhlednu s kamennou podezdívkou. Když zavítáte na Malé sedlo, máte možnost vystoupat na Střekovskou vyhlídku ve výšce asi 8 metrů, kam vede celkem 47 schodů. Vynechat nesmíte ani místní zoologickou zahradu, oblast Porta Bohemica s jedinečnými panoramaty, jezero Milada, trochu vzdálenější zámek Ploskovice a Vaňovský vodopád.

Právě okolí Ústí nad Labem je velkým lákadlem k realizace výletů. Na své si přijde opravdu každý. Zavítat můžete třeba do Muzea v přírodě Zubrnice, do Opárenského údolí, na horu Kletečná nebo k hradu Kalich. Spoustu zeleně vám nabídne přírodní rezervace Holý vrch, rozhled poskytne vyhlídka Radejčín a zastavit byste se měli také u Mariánské skály. Ohromujcí je západ slunce nad Žernoseckým jezerem a výstup na Kozí vrch. Milovníci vody budou směřovat k Moravanskému a Budovskému vodopádu. Nakonec si nechte vyhlídku Tři kříže.

Místní zvyky a kultura

Mezi ústecké tradice lze zařadit sdružení Sokol, které tu má jednu ze svých žup. Pravidelně se pořádají velikonoční dílny, jarmarky, speciální akce na hradě Střekov a nejrůznější hudební vystoupení spojená s tradičními tanci.

Ceny

V Ústí nad Labem můžete počítat s víceméně běžnými cenami, které odpovídají průměru v České republice. To se týká nejenom restauračních služeb a ubytování, ale i dalších oblastí. Pro představu za ubytování pro dva ve tříhvězdičkovém hotelu dáte 1 100 Kč za noc, jídlo v levnější restauraci seženeta už od 120 Kč a tříchodové menu už od 500 Kč. Co se místních nejoblíbenějších atrakcí týče, za vstup do zoologické zahrady zaplatí dospělí 120 Kč a prohlídka muzea vychází na 50 Kč.

Doprava

Ústí nad Labem leží na mezinárodní silnici E442 protínající města jako Liberec, Teplice, Most a Karlovy Vary. Využít lze i cestu po dálnici D8, která vede z Berlína do Prahy. V případě, že zvolíte pro příjezd do Ústí nad Labem železniční dopravu, také neuděláte špatně. Nachází se tu čtyři nádraží a město je považováno za významný železniční uzel. Jezdí tu vlaky směrem na Děčín, Lysou nad Labem, Chomutov nebo do Bíliny. Vede tudy i mezinárodní železniční trať č. 090. Výjimkou nejsou ani dálkové autobusové spoje z větších měst České republiky. V případě městské hromadné dopravy lze využívat autobusy a trolejbusy.

  • Cena jízdného se pohybuje mezi 13 Kč až 25 Kč.
  • Za celodenní jízdenku zaplatíte 89 Kč.
  • V Ústí nad Labem je možné využívat i místních taxi služeb. Řada z nich si účtuje jednorázové částky po města, a to v rámci zelené a červené zóny. Ceny jsou od 89 Kč za jízdu.
  • Zajímavým zpestřením může být lodní doprava.
  • Pěšky se můžete přesouvat v rámci centra v řádu minut.
  • Alternativou je využití cyklotras, které vedou i mimo Ústí nad Labem ke krásným a zajímavým cílům. Oblíbená je například Labská stezka.