Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Třeboňsko: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Třeboňsko

Rychlé informace
Rozloha 700 km²
Narmořská výška 410–542 m n. m.
Založení CHKO 1979

Třeboňsko je krajinou, které vévodí stříbřité hladiny rybníků. Napočítali byste jich tu více než 400. I proto se Třeboňsko v roce 1977 stalo biosférickou rezervací UNESCO a v roce 1979 bylo vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. 

Jde o jednu z mála chráněných krajinných oblastí vyhlášených v rovinaté krajině. Třeboňsko je již po staletí kultivováno člověkem, ale stále lze hovořit o úchvatné přírodě. Jde totiž o ojedinělý příklad toho, kdy člověk dokázal najít ve vztahu k přírodě rovnováhu. 

Jeho středobodem je oblíbené město Třeboň. Leží v Třeboňské pánvi, konkrétně na Zlaté stoce mezi dvěma významnými rybníky. Jsou to Rožmberk a Svět. Město se nachází asi 22 km od Českých Budějovic a skládá se z osmi částí a několika dalších přilehlých vesnic. Jihovýchodně od Třeboně je známá přírodní památka Soví les.

Jaké nabízí Třeboňsko památky a zajímavosti?

Co lze ve městě dělat?

Odstartujete-li své putování po Třeboňsku v jeho symbolickém hlavním městě, nebudete litovat. V Třeboni najdete spoustu historických památek, muzeí a ostatních zajímavostí. Dopřejete si pestré kulturní akce, koupání v rybnících, a hlavně jedinečnou přírodu a čistý vzduch stejně jako v celém Třeboňsku. Tato chráněná oblast se totiž pyšní nejčistším prostředím v Česku.

Třeboň se může chlubit vyhlášenou městskou památkovou rezervací. Mezi naprosté skvosty patří například třeboňský zámek vybudovaný v renesančním stylu. Dále te to radnice, která v roce 1770 obdržela číslo popisné 1. Součástí města je třeboňský pivovar a augustiniánský klášter. Ten představuje široko daleko pomyslnou perlu gotiky. Jeho prvopočátky směřují do roku 1367. Lze zde obdivovat i třeboňské městské opevnění a stavby na Masarykově náměstí. Jedinečný je třeba Mariánský sloup a kamenná kašna.

K architektonickým skvostům patří hotel Bílý koníček, děkanský kostel sv. Jiřího a Panny Marie Královny, kostel sv. Alžběty na Budějovickém náměstí či známá Schwarzenberská hrobka nacházející se v Domaníně. 

Městské památky jsou okouzlující, ale na Třeboňsko se jezdí hlavně kvůli přírodním skvostům. V okolí Třeboně najdete největší český rybník Rožmberk, umělý vodní kanál Nová řeka a dojdete ke Zlaté stoce. Dalším významným rybníkem je Svět a Opatovický rybník. Mezi turisticky vyhledávané patří ještě Svatojanský rybník. V okolí těch nejznámějších byste určitě neměli vynechat návštěvu některé z rybích bašt.

Za hranicemi Třeboně najdete rybníky Dvořiště, Hejtman, Velký a Malý Tisý, Horusický rybník, Staňkovský rybník nebo rybník Velká Holá. V letních měsících ale nejvíce lákají Veselské pískovny, kde zažijete koupání téměř jako u moře. 

Na Třeboňsku ale nemusíte objevovat jen rybníky. Navštívit můžete například národní přírodní rezervaci Stará a Nová řeka, Houbový park, okolí řeky Nežárky, nebo si projít naučnou stezku Červené blato. A za zmínku stojí také zámek Stráž nad Nežárkou a zámek Jemčina. 

Místní zvyky a kultura

Není divu, že ve světě rybníků je jednou z největších tradic rybářství. Zvyklosti spojené s rybařením sahají až do 14. století. Své zastoupení zde mají i slatinné koupele a zábaly, ke kterým je využíváno bahno Třeboňské pánve.

S rybářstvím souvisí typické místní jídlo, kterým je třeboňský kapr neboli kapr s rodokmenem. Tyto ryby se vyznačují svou specifickou chutí a nízkým obsahem tuku.

V Třeboni a okolí je možné zaznamenat specifické nářečí, v rámci něhož vznikla spousta zajímavých slov. Jsou to například klůcek – hadr na vytírání, bajzík – pejsek, splouhat – sešlapat, křapák – smetiště a mnohé další.

Ceny

Třeboň je poměrně navštěvovaným městem jižních Čech, proto se s ním pojí vyšší ceny oproti běžnému průměru v České republice. Týká se to hlavně ubytování a podobných turistických služeb. Čím blíže k centru se budete stravovat, tím více zaplatíte. To je pochopitelné. Takový tříhvězdičkový hotel standardní kvality stojí od 1 050 Kč za noc, za lepší si několik stovek připlatíte. Pokud chcete prohlídku na zámku, počítejte se vstupným 140 Kč. Když si budete chtít zaplavat v oblíbených lázních Aurora, za hodinu dáte 100 Kč. Vstup do Schwarzenberské hrobky vychází na 100 Kč.

Co se ale zbytku Třeboňska týče, všechny rybníky a přírodní rezervace můžete vese navštěvovat bez jakýchkoli poplatků.

Doprava

Výchozím bodem se vám asi stane Třeboň. Sem můžete vyrazit vlakem, autem nebo autobusem. Výborná dostupnost je například po evropské silnici E49 a dálnici D1. Krásně sem dojedete i od Pelhřimova. V případě vlakového spojení lze jmenovat trať Veselí nad Lužnicí – České Velenice. V rámci městské hromadné dopravy jsou využívány autobusové linky. Po Třeboni lze cestovat také těmito způsoby:

  • Město je vyhledávané pro své jedinečné cyklostezky vedoucí po okolí. Řada z těchto tras je naučných.
  • V sezóně po Třeboni jezdí speciální turistický vláček označovaný jako Třeboňáček. Okružní jízda trvá přibližně hodinu.
  • K dispozici jsou místní taxi služby.
  • Hlavní náměstí až k rybníku si projdete během 15 minut, takže i lze velkou část okolí projít i pěšky.
  • V letních měsících jsou na rybníce Svět přístupné vyhlídkové plavby.

Zbytek chráněné krajinné oblasti můžete projet autem. U většiny turisticky oblíbených míst najdete placená parkoviště. A tam, kde nebudou, jistě pohodlně dojdete pěšky po jedné z turistických tras. Třeboňsko je rovinatou krajinou, kterou budou milovat všichni cyklisté. Při projížďkách se stačí jen držet zpevněných nebo vyznačených cyklotras.