Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Český Krumlov: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Český Krumlov

Rychlé informace
Rozloha 22,16 km²
Počet obyvatel 12 981
Hustota zalidnění 586 obyv./km²
Nadmořská výška 492 m n. m.
Stáří města 13. století

Dvacet dva kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic se rozkládá nevelké město, které se proslavilo nejen v České republice, ale i ve světě. Malebný Český Krumlov je už od roku 1963 městskou památkovou rezervací, v roce 1992 se dostal na seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2003 bylo za památkovou zónu vyhlášeno i jeho předměstí Plešivec. Na kráse městu přidává okolní Blanský les i řeka Vltava, která jím protéká.

V minulosti byl Český Krumlov domovem řady českých mocných rodů. Jmenovat můžeme Vítkovce, pány z Krumlova, Rožmberky, Eggenbergy nebo Schwarzenbergy. Právě ti se zasloužili o jeho současný vzhled. V moderních dobách si město vysloužilo pozornost několik filmařských štábů a pravidelně se stává dějištěm známých kulturních akcí a festivalů.

S Českým Krumlovem je spojeno jméno fotografa Josefa Seidela. Sice pocházel z Děčínska, ale proslavil se jako propagátor přírodních krás nedaleké Šumavy.

Jaké nabízí Český Krumlov památky a zajímavosti?

Co lze v Českém Krumlově dělat

Český Krumlov je renesanční perlou naší země. I díky tomu se stal jednou z nejvýznamnější turistických lokalit, kam se sjíždějí jak čeští rodáci, tak i cestovatelé z dalekých zemí. 

Nepřehlédnutelnou dominantou je místní hrad a zámek s věží, která se pyšně tyčí nad městem. O té už Karel Čapek tvrdil, že je „nejvěžovatější“ ze všech věží, které poznal.  Součástí hradu je barokní divadlo z roku 1682 s otáčivým hledištěm. Celý komplex se pak skládá ze 40 budov, paláců a zámeckých zahrad a parků, které se skládají ze 4 částí.

Podobně vyčnívá kostel svatého Víta z 13. století. Ohromeni budete také centrem města a historickou čtvrtí. Jde o spleť magických středověkých uliček, které jsou lemovány malebnými štíty měšťanských domů, a ukrývají romantická zákoutí, kavárny i středověké krčmy. K výjimečným památkám patří radnice, kašna s morovým sloupem, Kaplanka, Vlašský dvůr, Jezuitská kolej nebo Široká ulice.  

V Českém Krumlově bude ukojena i vaše umělecká duše, a to kokrétně v Egon Schiele Art Centrum. Jde o galerii moderního umění, ve které najdete Gustava Klimta, Salvadora Dalího i Pabla Picassa. A jak už bylo zmíněno výše, v letních měsících zde budete mít možnost narazit na známé festivaly jako Slavnosti pětilisté růže, MHF Český Krumlov nebo Rallye Český Krumlov. 

V okolí města nebudete ochuzení ani o přírodní skvosty. V těsné blízkosti se nachází například hora Kleť, přírodní oblast Boletice nebo Lipenské jezero.  

Ceny 

V Českém Krumlově počítejte s mírně vyššími cenami. Je to dáno hlavně množství turistů a cizinců, kteří do tohoto jihočeského města každý rok zavítají. 

Vstupné v případě hlavních atrakcí vás vyjde v průměru na 200 korun. S vyššími cenami se ale setkáte hlavně v restauracích, a to především v okolí centra. Za hlavní chod v některých podnicích zaplatíte až 300 korun, ale najdou se i takové, kde se cena bude pohybovat okolo 150 Kč. Levnější pokrmy hledejte spíše dál od centra. Pokud budete chtít v Krumlově strávit noc, počítejte s tím, že za tříhvězdičkový pokoj zaplatí dvě osoby 1 500 až 2 000 korun za noc.  

Doprava 

Český Krumlov protíná jedna hlavní silniční tepna, která vede z Českých Budějovic. Pokud se rozhodnete dostat do města vlastním automobilem, můžete využít jedno z odstavných parkovišť. Parkoviště P1, P2, P3 a P5 se nachází v těsné blízkosti centra, zatímco parkoviště P4 najdete u zámecké zahrady. V Českém Krumlově existují také zóny placeného stání, přičemž modrá slouží pouze držitelům parkovacích karet. Jako návštěvník budete moci zaparkovat na zóně žluté a zelené. Zároveň počítejte s tím, že mezi desátou ranní a třetí hodinou odpolední je omezen vjezd do historického centra. 

Český Krumlov se řadí k městům Jihočeského kraje, která se mohou pyšnit železničním nádražím. Přirozeně se sem dostanete i pomocí autobusů, a to nejčastěji z Českých Budějovic.  

Co se samotného Českého Krumlova týče, nenechte si ujít příležitost projít se malebnými uličkami pěšky. Všechny významnější památky navíc najdete v těsné blízkosti centra. Kvůli omezenému vjezdu do historického centra, nebudete mít ani moc na výběr.   

Taxi služeb můžete využít ve zbytku města a jeho okolí. Počítejte s průměrnou sazbou 25 Kč/km.