Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Jindřichův Hradec: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jindřichův Hradec

Rychlé informace
Rozloha 74,27 km²
Počet obyvatel 21 419
Hustota zalidnění 288 obyv./km²
Nadmořská výška 475 m. n. m.
Stáří města 13. století

Jindřichův Hradec je jihočeským městem ležícím severovýchodně od Českých Budějovic, ve vzdálenosti asi 43 kilometrů. Město se rozléhá na řece Nežárce. Dalším významným vodním tokem je Hamerský potok. V okolí Jindřichova Hradce jsou významné přírodní zajímavosti, mezi něž se řadí Rybníky u Lovětína a Pískovna na cvičišti.

V 18. století zasáhl Jindřichův Hradec ničivý požár, kvůli kterému následně město získalo svou novu klasicistní podobu. Později v 19. století se stalo centrem národního obrození. Dnes je jeho historické jádro vedeno jako městská památková rezervace. Právě ta patří mezi největší lákadla města.

Jindřichův Hradec ale není spojen jen s historickými pamětihodnostmi, ale především s betlémářskou tradicí. Právě v té se proslavil jindřichohradecký měšťan a punčochářský mistr Tomáš Krýza. Právě on je autorem největšího mechanického betlému na světě, který se dostal do Guinessovy knihy rekordů. Práce na něm mu zabrala víc než 60 let.

Jaké nabízí Jindřichův Hradec památky a zajímavosti?

Co lze ve Jindřichův Hradec dělat?

Jindřichův Hradec je překrásným městem Jižních Čech. Jeho největším lákadlem je bezpochyby historické centrum nabízející překrásné památky. Kromě tamního hradu máte možnost navštívit přemíru zajímavých míst, včetně nejbližšího okolí.

Když se vydáte na dovolenou do Jindřichova Hradce, vaše první kroky jistě povedou ke stejnojmennému státnímu hradu a zámku. Tento komplex je jasnou dominantou města. Procházet se můžete po jednotlivých nádvořích, kde se budete kochat jedinečnou architekturou. Jestli máte rádi pořádné výhledy, vyleze si na Černou věž po 149 schodech, odkud se vám ho opravdu dostane. Významná je také hradní kaple sv. Ducha.

Z pohledu sakrálních památek nebudete mít v Jindřichově Hradci nouzi. Dokazuje to například kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Součástí této gotické stavby je krásná Špulířská kaple. Vyrazit můžete k bývalému kostelu sv. Máří Magdalény, který byl vysvěcený už ve 13. století. Zajímavostí je kostel Nejsvětější Trojice, klášter a kostel sv. Kateřiny a klášter minoritů s kostelem sv. Jana Křtitele. Při procházkách Jindřichovým Hradcem jistě neminete ani kostel sv. Jakuba a kostel sv. Václava. Jde o hřbitovní gotický kostel přestavěný v roce 1606. Společnost vám na mnoha místech bude dělat i městské opevnění, které chránilo Jindřichův Hradec od 13. století. Krásná je Stará radnice z roku 1493 a známá Nežárecká brána. Ta je z původně tří bran asi tou nejzachovalejší.

Pokud toužíte po poznání a objevování, můžete na náměstí Míru ve Staré radnici nahlédnout na výstavu vláčků. Výstavní a expoziční prostory nabízí také Dům gobelínů a Muzeum československé armády 1938. Umělecky založení jedinci ocení Muzeum fotografie a moderních obrazových médií. Bohaté sbírky jsou k vidění v Muzeu Jindřichohradecka. Ve městě jsou velkým lákadlem i Krýzovy jesličky zapsané v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický betlém.

V okamžiku, kdy vyčerpáte zajímavosti Jindřichova Hradce, můžete se vrhnout na poznávání nejbližšího okolí. Zamířit lze třeba do Zooparku Na Hrádečku, k řece Nežárce nebo do Houbového parku. Zajímavé je také místo Obludiště či přírodní oblast Čertův kámen. Jestliže dáváte přednost spíše stavbám, zaujme vás hrad a zámek Žirovnice, vodní nádrž Landštejn, rozhledna U Jakuba, Chýnovské jeskyně, rozhledna Rýdův kopec, Veselské pískovny, zřícenina hradu Štamberk a proslulý zámek Červená Lhota. Většina těchto krás je ve vzdálenosti do 35 kilometrů od Jindřichova Hradce.

Místní zvyky a kultura

Jindřichův Hradec je městem, které důkladně pečuje o své tradice. Při životě jsou tu udržovány kulturní tradice, řemesla a folklor v podání spousty akcí, jakými jsou například tradiční porcinkule, lampionový průvod a Velikonoční veselice. Právě výroční zvyky zde poukazují na dřívější život a připomínají jej v autentické podobě.

Ceny

Jindřichův Hradec vás z pohledu cenových nákladů nikterak nezaskočí, protože ve většině oblastí spadá do běžného průměru České republicy. Možná jen za kvalitnější ubytování si trochu připlatíte. Průměrná cena za noc v lepším hotelu se pohybuje od 1 400 Kč. Jídlo v běžné restauraci ale seženete klidně za 120 Kč, popřípadě tříchodové menu pro dvě osoby do 800 Kč. Ceny atrakcí možná jen lehce převyšují český průměr, ale nikterak výrazně. Vstup na zámek vás vyjde na 160 Kč a návštěva aquaparku na 180 Kč.

Doprava

Jindřichov Hradec na tom není z pohledu dopravní dostupnosti vůbec špatně. Pohodlně se sem dostanete z Českých Budějovic, ale také od Prahy, kdy lze využít nedaleký úsek dálnice D3. Po dálnici D1 se sjezdem v Humpolci sem krásně dojedete i z Brna. Jindřichův Hradec protíná dostatek silnici první a druhé třídy. Vede tudy i železnice z Veselí nad Lužnicí pokračující do Pelhřimova. V okolí dobře funguje autobusová doprava, která je částečně napojena na městskou hromadnou dopravu. Tu zajišťují autobusové linky.

  • Jízdenka s platností na 40 minut stojí 10 Kč.
  • Jízdenka s platností na 90 minut stojí 15 Kč.
  • Příplatek za větší zavazadlo je 4 Kč a příplatek za psa činí 8 Kč.

Po městě se pochopitelně můžete pohybovat i pěšky. Jen pro představu, z náměstí Míru se do Husových sadů dostanete za 10 minut. V Jindřichově Hradci je zároveň hustá síť cyklistických stezek, takže oddávat se lze jízdě na kole. Napojit se odsud můžete na páteřní cyklotrasu 32 vedoucí z Prahy do Vídně. Tímto způsobem lze cestovat nejenom po městě, ale v podstatě do všech jeho stran. Své služby zde nabízí i několik taxikářů.