České Budějovice - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Česko

České Budějovice : průvodce

České Budějovice

Rychlé informace
Rozloha 55,56 km²
Počet obyvatel 94 463
Hustota zalidnění 1 700 obyv/km²
Nadmořská výška 381 m n. m.
Stáří města 13. století

Jsou nejen krajským městem, ale i správní a kulturní metropolí celého Jihočeského kraje. Město leží v jihozápadní části Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltavy a Malše. Českobudějovická pánev je známí díky svým četným rybníkům. Těmi se může pochlubit i samotné město. Je to například Starohaklovský rybník, Černiš nebo Novohaklovský rybník.

Historie města sahá až do roku 1265, kdy jej podle dochovaných záznamů nechal založit český král Přemysl Otakar II., jako novou chybějící základnu královské moci jižních Čech. Jméno města je odvozeno od původní staré osady Budivojovice. Přídomek České se objevil až v průběhu husitských válek.

Dnes je město, a především jeho okolí, velkým lákadlem pro české i zahraniční turisty. I díky tomu bylo 9. března 1980 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Samotné město spolu s dalšími historicky cennými místy v okolí je častým cílem turistů. A nejen těch. Ve městě sídlí i významné instituce jako Jihočeská univerzita. 

Jaké nabízí České Budějovice památky a zajímavosti?

Co lze v Českých Budějovicích dělat?

Ve městě s více než 750 letou tradicí budete historií obklopeni téměř na každém kroku. Ale nejde jen o významné pamětihodnosti, České Budějovice jsou místem gastronomie a úchvatné okolní přírody.

A co si tedy v Českých Budějovicích nenechat ujít? Historie na vás dýchne na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. S rozměry 133 x 133 m2 jde o největší čtvercové náměstí v České republice a jedno z největších v Evropě. Vévodí mu Samsonova kašna a gotická Černá věž. Pozornosti by neměl uniknout ani pověstmi opředený bludný kámen.

K Českým Budějovicím již neodmyslitelně patří světově známý prémiový ležák Budweiser Budvar. Kde jinde si tedy projít historii piva než právě v návštěvnickém centru místního pivovaru. Zde se nachází multimediální expozice s názvem Příběh budějovického piva, kde se o pivu dozvíte vše, co jste kdy chtěli vědět.

Pokud vás láká spíše příroda, navštivte oblíbený park Stromovka nebo vyrazte za město. Cílem se vám může stát zřícenina Dívčí Kámen, Kraví hora, zřícenina hradu Cuknštejn, přírodní rezervaci Vrbenské rybníky nebo druhý největší rybník v Čechách – Bezdrev.

Co se okolí Českých Budějovic týče, jistě vévodí Hluboká nad Vltavou nebo nedaleký Český Krumlov a v těsném závěsu za nimi jsou slavné Holašovice nebo krásná Třeboň.

Ceny

Přestože jde o město velké z českého cenového průměru, vybočuje jen lehce. Co se ubytování a cen v restauracích (především v okolí centra) týče, počítejte s částkami lehce vyššími. Za ubytování v tříhvězdičkovém hotelu zaplatí dvě dospělé osoby v průměru 1 500 Kč na noc. V restauracích v okolí centra necháte za hlavní jídlo v průměru 200 až 250 Kč. Pokud popojdete dál, objevíte tradiční hospůdky nabízející české speciality za 120 Kč.

Doprava

Vydáte-li se do Českých Budějovic autem, bude vás jistě zajímat parkování. Město je rozděleno do tří parkovacích zón. Klasická modrá zóna je vyhrazena pouze pro rezidenty a abonenty. V této zóně jako návštěvník můžete parkovat výjimečně, a to pouze po dobu max. 3 hodin za zvýšenou cenu. Čistě pro návštěvníky je vyhrazena zóna oranžová, která je rovněž zpoplatněna a omezena na maximální dobu stání 24 hodin. Zelená zóna je tzv. smíšená. Jako návštěvník na ní můžete parkovat společně s rezidenty. Sazby za parkování se liší v závislosti na jednotlivých oblastech. Alternativu přestavují klasická odstavná parkoviště, kterých je po městě víc než dost.

Jako všechna velká česká města i České Budějovice disponují vlakovým i autobusovým nádražím.

A jak je to s cestování po městě?

V Českých Budějovicích zajišťují městskou hromadou dopravy autobusy. S jejich pomocí se dostanete téměř do všech koutů města. Dobrým pomocníkem při čestování MHD se vám stane nová aplikace DPMCB, kterou si můžete stáhnout do mobilu.

  • Základní 60 minutová jízdenka vás vyjde na 16 Kč, zlevněná na 7 Kč.
  • Denní jízdenka stojí 50 Kč v plné ceně a zlevněná 20 Kč.
  • Zlevněné jízdné je určeno pro děti od 6 do 15 let včetně.