Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Zlínský kraj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Zlínský kraj

Rychlé informace
Krajské město Zlín
Rozloha 3 963,1 km²
Počet obyvatel 582 921

Zlínský kraj se nachází na východě České republiky a je čtvrtým nejmenším krajem vůbec. Většině lidí bude znám především díky Tomáši Baťovi a jeho obuvi. Tato oblast je však pozoruhodná i kvůli svým historickým objektům, rozmanité přírodě a silnému kulturnímu zážitku. Ve Zlínském kraji si na své přijde jakýkoliv cestovatel.

Na území tohoto kraje se nachází 30 měst a 307 obcí. To nejníže položené místo je ve výšce 173 metrů nad mořem. Ta vyšší představují naopak známé hory jako Javorník a Čertův Mlýn. Zlínský kraj náleží spíše k západním Karpatům. Významnými vodními toky jsou řeky Morava, Bečva a Olšava. Velká plocha Zlínského kraje je označována za chráněné krajinné území, což dokazují CHKO Bílé Karpaty a Beskydy. Vzhledem k tomu, že výše položené oblasti nemají tak úrodnou půdu jako nížiny, převládá zde z pohledu zemědělství spíše pastevectví. Největším okresem je Vsetín, těmi dalšími jsou Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Jaké nabízí Zlínský kraj památky a zajímavosti?

Co lze ve Zlínském kraji dělat?

Zlínský kraj láká turisty na několik národních kulturních památek a přírodních dominant. Pyšní se pověstným Baťovým mrakodrapem s výškou 77,5 metrů a řadou muzeí zaměřujících se na historii a tradice jednotlivých oblastí. Zlínský kraj ostatně nadchne i příznivce motosportu, a to Zlínskou Barum Rally.

Každý kraj České republiky má několik nejvýznamnějších dominant, které jsou velkým lákadlem pro turisty. V tomto kraji to dokazuje označení národní kulturní památka. Je to například zámek v Kroměříži, barokní hřbitov ve Střílkách a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Dále lze pokračovat na Slovanské hradiště sv. Klimenta u Osvětiman. Spoustu romantiky zažijete na zámku Buchlovice, naopak milovníky hradeb osloví hrad Buchlov. Především v okrese Vsetín se nachází hodně pusteven a také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Vynechat byste neměli ani lázeňské město Luhačovice nebo archeoskanzen Modrá, kde nahlédnete do opravdu dávné minulosti. Krásným turistickým zážitkem je hrad Lukov, kamenná rozhledna Brdo a kovová rozhledna Vartovna, odkud se vám dostane nezapomenutelného výhledu. Svou malebností na vás dýchne obec Žítková. Při návštěvě Zlínského kraje neopomínejte ani na návštěvu tamní zoologické zahrady. Pokud jde o přírodní zajímavosti, výzvou se vám stane Baťův kanál, respektive tato historická vodní cesta. Dále navštivte skalní město v podhůří Javorníků, kterým jsou Pulčínské skály. Podobných tipů může být pochopitelně více než dost. Co takhle Hostýnské vrchy, Chřiby, Vsetínské vrchy, Čertovy skály, Podbeskydská pahorkatina, přírodní úkaz zvaný Kazatelna a Velký Lopeník.

Místní zvyky a kultura

Zlínský kraj, respektive Východní Morava jsou plné zvyklostí a tradic. Setkat se tu můžete s ručně malovanou tupeskou keramikou, lázeňstvím a tkalcovstvím. Své zastoupení zde má i vinařství a výrova piva, což dokazuje Radegast. Ke Zlínskému kraji se váží překrásné kroje a cimbálová muzika. Výsledkem obojího jsou tradice v podání folklorních slavností. Kolem pusteven a na vesnicích je to salašnictví a jiná lidová řemesla Dolňácka. Jde obvykle o mistry předávající dané umění z generace na generaci.

Ve Zlínském kraji si pochutnáte na tradičních specialitách, třeba v podobě valašských frgálů. Dále je to lahodná kelnická kyselica a sladké lázeňské oplatky. Pokud máte zálusk na místní polévku, zvítězí valašská ščedračka, popřípadě si dáte valašské škračky. Zajímavé je také jídlo s názvem Kontrabaš, což jsou brambory a bůček. Co se týče alkoholu, vítězí borovička a slivovice. Když se budete pohybovat v oblasti Luhačovického Zálesí, máte možnost postřehnout i tamní nářečí – obilé, zemňa, zelé a maměnka.

Doprava

Základní pilíř dopravní infrastruktury ve Zlínském kraji představuje silniční síť. Využívat lze spoustu rychlostních silnic, včetně těch druhé a třetí třídy, jež vás zavedou na spoustu krásných míst tohoto kraje. Nejvíce spojů je vypravováno v podobě autobusové dopravy, která je přínosnou alternativou. K dispozici jsou také železniční tratě. S těmi se dopravíte spíše mezi většími městy nebo po železnici do Zlínského kraje přicestujete. Každoročně zde přibývá velká spousta cyklostezek, díky nimž spojíte pohyb s pobytem v krásné přírodě a poznáváním. Vodní trasy tu nejsou, pouze Baťův kanál sloužící primárně k rekreační plavbě.


Průvodce pro města

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé