Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Ukrajina: průvodce

9°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
UA flag

Ukrajina

Hodnocení průvodce: 7.9

Ukrajina se rozkládá na východě a je druhou největší zemí v Evropě. Část hranice na jihu tvoří Černé a Azovské moře. Ačkoliv nepatří Ukrajina mezi oblíbené turistické destinace, každého návštěvníka nadchne. Rozmanitá příroda a vřelost místních obyvatel potěší každého zkušeného cestovatele. Část země zabírají rozsáhlá pohoří v čele s ukrajinskými Karpaty, kde se nalézá nejvyšší vrchol země, hora Hoverla. Další část země zabírají úrodné nížiny nebo planiny. Středem země se táhne řeka Dněpr, která se vine krásnými údolími, soutěskami i roklemi. Horské výhledy, stovky cestiček, nádherná příroda a především všudypřítomný klid. Nekonečné množství kouzelných míst, která dosud objevil jen málokdo. Ukrajina je ideální destinací pro ty, kteří nestojí o masový turismus, ale chtějí poznat pravou tvář navštívené země. Vzhledem k bouřlivému historickému vývoji nabízí Ukrajina také množství architektonických i kulturních památek jako jsou malebné pravoslavné kostely či monumentální hrady. Minulost se zde mísí s moderní dobou, evropská kultura s ruskou. Tato rozmanitá země vás přivítá s otevřenou náručí.

Průvodce pro oblíbené destinace: Ukrajina

Co navštívit v Ukrajině

Ukrajina poskytuje nekonečné množství zajímavostí. Zakarpatská Ukrajina někdy také přezdívaná jako „zelená perla Ukrajiny“ okouzlí především romantické či sportovní duše. Hory, řeky a jezera vytváří nádherné scenérie i vhodné prostory pro vysokohorskou turistiku, horolezení i cyklistiku. Na Ukrajině se nalézá také množství přírodních parků a rezervací. Přírodní rezervace Askánia-Nova je dokonce jednou z největších a nejstarších biosférických rezervací v Evropě, díky čemuž byla zapsána i na seznam UNESCO. V místní krajině naleznete exotické druhy rostlin i vzácných divokých zvířat, včetně divokých oslů či koně převalského. V roce 2007 bylo vyhlášeno Sedm divů Ukrajiny. Mezi nejvýznamnější z těchto divů patří komplex jedinečných starobylých staveb v Kamenci Podolském. Další ze sedmi divů jsou např. ruiny antického města v Sevastopolu či Chotyňská pevnost. Fotografy z celého světa nejvíce láká tzv. „tunel lásky“, který se nachází podél železniční trati u města Klevan. Tento jedinečný přírodní úkaz je hotovým rájem pro všechny zamilované duše.

Kromě úchvatných hor a přírodních krás nabízí tato kouzelná země i typické plážové radovánky. Na pobřeží Černého moře se rozkládá několik krásných písečných pláží, které nabízí koupání i oblíbené vodní aktivity. Také v Kyjevě naleznete krásné pláže u mohutného Dněpru. Pokochat se v hlavním městě můžete i starobylými chrámy, kláštery nebo bohatým nočním životem. Odlišný zážitek představuje návštěva Černobylu, kde se v roce 1986 odehrála ničivá jaderná havárie. Turisty přitahuje nejen samotná elektrárna, ale i městečko Pripjať, kde po evakuaci obyvatel zůstalo vše tak, jak bylo. Ne nadarmo se mu také přezdívá „město duchů“.

Místní kuchyně

Ukrajinská kuchyně vychází z kuchyně staroslovanské a je ovlivňována různými evropskými vlivy, především ruským, polským, maďarským a tureckým. Ukrajinci používají v kuchyni především domácí vypěstované plodiny jako jsou brambory, maso, ovoce, houby, lesní plody a bylinky. Typickým ukrajinským jídlem je boršč, polévka z červené řepy, ke které se přidávají další suroviny nejčastěji maso, kopr, brambory a zelí. K dalším tradičním jídlům patří golubci (holubce), zapečené zelné listy plněné rýží a masem. Milovníci těstovin ocení pelmeně či vareniky, těstovinové kapsičky plněné různými ingrediencemi jako je mleté maso, houby, zelí, marmeláda či tvaroh. Při grilování se podávají šašliky, kousky marinovaného masa na jehlách jako špíz. Pochutiny můžete zapíjet nealkoholickým kvasem (z kvašených obilovin), pivem všech možných značek či vynikající vodkou. Jen se nesnažte držet basu s Ukrajinci, nemáte proti nim šanci.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ukrajina

  • Premier Hotel Rus
    Ukrajina
  • 3,95Dobré
    Amarant
    Ukrajina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé