Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Ukrajina

Kyjev: průvodce

21°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kyjev

Kyjev je největším a zároveň hlavním městem Ukrajiny. Město se nachází přímo na známé řece Dněpr v Kyjevské oblasti. Jeho celková rozloha je 827 kilometrů čtverečních. Na této ploše žije přibližně 2,8 milionů obyvatel. Název hlavního města Ukrajiny je odvozen od jména Kyj.

Historie Kyjeva se pojí s 5. stoletím, kdy došlo k pozvolnému osídlování tohoto místa. V rámci pozůstatků byly objeveny dřevěné stavby pocházející z 6. století. Do 9. století se město Kyjev neustále vyvíjelo a začalo budování opevnění. V roce 1240 bylo město poničeno mongolskými vojsky. Současnou podobu Kyjeva lze charakterizovat, jako dopravní křižovatku a průmyslovou a kulturní velmoc. Ne nadarmo je město označováno, jako matka ruských měst.

Nepřehlédnutelný je i znak tohoto města, který je tvořen archandělem Michaelem na azurovém poli s plamenným mečem. S městem Kyjev souvisí spousta slavných rodáků. Patří mezi ně biatlonistka Julija Džymová, brankář Oleksandr Šovkovskyj nebo modelka a herečka Milla Jovovich.
 

Jaké nabízí Kyjev památky a zajímavosti?

Co lze dělat v Kyjevě

Město zažilo řadu významných historických událostí, na jejichž popud byla vybudována mnohá monumentální díla a architektonické skvosty. Tato hlavní základna ortodoxního křesťanství toho skrývá více než dost. Od staveb, až po krásné parky a bujarý noční život.

Průzkum města byste měli započít u nejoblíbenějšího kláštera Kyjeva, kterým je Kyiv Pechesk Lavra. Objekt se zvonicí vysokou 96,5 metru je na seznamu světového dědictví UNESCO. Komplex s řadou věží je označován, jako klášter jeskynní. Ženy by při jeho návštěvě měly dodržovat jistý kodex oblékání.

Od této památky se můžete přesunout ke Katedrále sv. Sofie s třinácti zlatými kopulemi. Právě na tomto místě najdete přemíru nejrůznějších fresek, mozaik a kněžiště ve výšce šesti metrů. Výstavba katedrály byla iniciována již v roce 1037. Podobnou náboženskou stavbou je klášter sv. Michala nacházející se nad pravým břehem řeky Dněpr. Funkce tohoto kostela započala už ve 12. století. Dnes se objekt po výrazné obnově pyšní zlatými kopulemi a překrásným výhledem po okolí.

V prohlídce města lze pokračovat u Katedrály sv. Volodymyra. I ta je nepřehlédnutelnou stavbou s jasně žlutou fasádou a namodralými kopulemi. Dále to bude klášter sv. Cyrila, kde je uchována řada fresek restaurovaných v 70. letech 20. století. Fasáda kostela je z 18. století a nachází se zde krásná galerie. Ve výčtu vašich cílů by neměl chybět ani Chrám sv. Ondřeje. A přímo od něj se pak můžete vydat po vyhlášené ulici Andriyivskyy Uzviv.

Mezi monumentální stavby Kyjeva patří Dům s chimérami, který byl budován kolem roku 1901. Dnes se kolem něj nachází krásný park. Doménou této stavby je především vnější fasáda. Památku na Kyjevskou Rus vám zprostředkuje Zlatá brána, která byla od 13. století ruinou a obnovy se jí dostalo až v roce 1982. Zastavit byste se měli v oblasti zvané Podil, na místě shromažďování Khreshchatyk nebo na Náměstí nezávislosti, kde se tyčí Maidan Nezalezhnosti. Významným prvkem města je i Památník vlasti.

V Kyjevě na vás pochopitelně čekají mnohá poznání formou muzeí. Jmenovat lze například Kyjevské muzeum lidové architektury a života, Muzeum dějin Ukrajiny ve druhé světové válce, Mykola Syadristy Microminiature Museum, Muzeum Michaila Bulgakovova, Státní letecké muzeum, One Street Museum a kultura v podání Národní opery.

Zapomínat zde rozhodně nesmíte ani na zeleň, jíž vám zprostředkuje Taras Shevchenko Park nebo Babi Yar. Příjemnou podívanou je Národní botanická zahrada Hryshko plná překrásných keřů, pivoněk, magnólií a nejrůznějších exotických rostlin.

Kromě procházek po památkách si pochopitelně můžete udělat výlet do okolí. Třeba do slavného Černobylu a Pripjati. Výjimkou není ani cesta do rezidence Viktora Janukovyče. Popřípadě se budete oddávat nakupování, nočnímu životu v některém z místních barů či povalování se u řeky Dněpr.

Specifika místní kuchyně

Kyjevská kuchyně se vyznačuje řadou vynikajících pokrmů. Dokazuje to například Kyjevský kotlet, což je pokrm z kuřecího masa s máslovou nádivkou. Ve městě určitě ochutnáte i známou polévku Boršč, kde kromě vývaru narazíte na červenou řepu. Hodně populární je ještě studená zeleninová polévka, jíž se říká Okroška. Z hlavních jídel okuste závitky plněné kořeněnou masovou směsí nazývající se Holubci nebo dejte přednost palačinkám v tak trochu ruském stylu, jimž se neřekne jinak než Mlynci. Kromě piva se v Kyjevě pije i tzv. Kvas, což je sladkokyselý pěnivý alkoholický nápoj.

Když vyrazíte do Kyjeva, zavítejte do restaurací jako Eshak, Ukrainskie Stravi, Khutorets na Dnepre nebo Spotykach. K těm lepším podnikům patří BEEF meat & wine, Veranda on the River, BAO Modern Chinese Cuisine a Tolstiy & Tonkiy Restaurant.

Počasí

Počasí v Kyjevě je hodně podobné tomu v České republice jen s větším důrazem na rozdíly mezi létem a zimou. Tamní kontinentální klima se stará o to, že například v létě může ručička teploměru stoupat až ke 30 °C. Průměrné teploty jsou mezi 24 °C až 26 °C. Léto je spíše suššího charakteru. Kdežto zimy jsou zde výrazné a někdy až nepříjemně kruté. Průměrné teploty jsou pod bodem mrazu. Ideální období pro návštěvu Kyjeva může být z jara, kdy nejsou tak časté dešťové přeháňky jako na podzim a vše kolem vás bude krásně rozkvétat.

Bezpečnost

Kyjev je městem spjatým s trochu vyšší kriminalitou. Pozor byste si měli dávat na kapesní krádeže na místech s větší koncentrací lidí. Některé oblasti je vhodné nenavštěvovat v noci a pozor si dejte i na praktiky místních obchodníků, jež vás mohou chtít nenápadně okrást. Abyste si užili dovolenou v Kyjevě, je dobré být na pozoru.

Pokud chcete objevovat i okolí Kyjeva a jiné části země, rozhodně se vyhněte oblasti Oděské, Charkovské, Záponožské, Dněpropetrovské, Chersonské a Mykolajivské.

Měna

Kyjev je městem, kde vás pořizovací náklady na zboží a služby příliš nezaskočí. Jsou totiž velice obdobné, jako v České republice. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 14 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 13 Kč
 • Cappuccino = 28 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 140 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ukrajina

 • Premier Hotel Rus
  Ukrajina
 • 3,95Dobré
  Amarant
  Ukrajina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé