Ukrajina

Kamjanec-Podilskyj: průvodce

8°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kamjanec-Podilskyj

Kamjanec-Podilskyj je název ukrajinského města nacházejícího se v západní části této země. Jde o starobylé město, které je centrem oblasti zvané Podolí. Zároveň jde o druhé největší město v regionu Chmelnycká oblast. Jeho celková rozloha je 27,81 kilometrů čtverečních a žije v něm něco přes sto tisíc obyvatel.

Již v dřívějších dobách na tomto místě stála dácká osada. První zmínky o městě Kamjanec-Podilskyj jako takovém však pocházejí až z roku 1062. O několik let později v roce 1241 bylo město zničeno mongolskými nájezdníky. Kamjanec-Podilskyj přežilo první světovou válku, sovětské časy a váže se s ním dlouhá židovská historie.

Název města Kamjanec-Podilskyj vychází ze slova, jež v překladu znamená kámen, což je z části vypovídající podle toho, co zde můžete vidět. Město svého času, což bylo na přelomu roku 1919 až 1920 bylo sídlem Ukrajinské lidové republiky.

Co navštívit v Kamjanci-Podilskyj

Návštěva města Kamjanec-Podilskyj je na jednu stranu romantickou procházkou, na tu druhou ve vás vzbudí pocity svobody a nezávislosti. Kultura, umění a několik historických objektů jsou tím, čeho si zde budete užívat plnými doušky.

Za nejvýznamnější památku města Kamjanec-Podilskyj lze s naprosto jistotou považovat Starý hrad. Ten už existoval v období Kyjevské Rusi a dnes prezentuje dominantu tyčící se nad městem. Jeho situování je velice praktické a svého času šlo o nejlepší opevnění ve východní Evropě. Zmínky o tomto hradě pochází z roku 1374. K jasně viditelným prvkům patří kulaté věže se speciálními kamennými čepice v podobě střech. K vidění je Papežská věž, Věž Kovpak a Tenchynská věž.

Od Starého hradu se můžete přesunout ke Katedrále Alexandra Něvského. Ta patří k pomyslným klenotům Ukrajiny a její poslední přestavba probíhala relativně nedávno. Její dominantou je hlavní kopule. Další originální náboženskou památkou je Katedrála sv. Petra a Pavla, v níž se objevují nejrůznějších architektonické styly.

Při procházkách po městě Kamjanec-Podilskyj jistě neminete ani Tureckou baštu, jež patřila k obranným bodům tohoto místa. Součástí města jako takového je i unikátní Ruská brána, jež představuje jednu z mála originálních staveb ve východní Evropě. Ve starém městě si udělejte výlet na Arménský trh. Toto místo je obklopeno krásnými historickými budovami, muzei a nechybí zde ani Palác arménského biskupa, včetně zvonice arménské katedrály.

Město Kamjanec-Podilskyj toho pochopitelně ukrývá více než dost. Je to například Klášter Vyzytok, Novoplanivskyi most postavený v 50. letech 20. století, Osavulovoys House nebo Státní botanická zahrada rozléhající se na ploše 17,7 hektarů. Nezapomínejte ani na bývalou radnici, jejíž počátky sahají do 14. století a Archeologické muzeum situované ve zmiňovaném arménském obchodním domě. Ve městě Kamjanec-Podilskyj se nachází také Národní univerzita.

V okamžiku, kdy prozkoumáte všechny přednosti tohoto ukrajinského města, můžete si naplánovat jednodenní výlety po okolí. Ve vzdálenosti do 65 kilometrů od Kamjanec-Podilskyj se nachází třeba obec Sharivka, kde je kostelní pevnost ze 14. století. Ve vesnici Maliivtsi zase najdete Orlovské panství postavené v roce 1900, v obci Satanivska Slobidka to bude klášter sv. Trojice nebo dáte přednost vesnické církevní pevnosti Sutkivtsi.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Kamjanec-Podilskyj ochutnáte řadu tradičních jídel spjatých s tímto místem, potažmo Ukrajinou. Pokud začnete od polévky, pak rozhodně okuste originální receptury známé polévky Boršč, která se připravuje s červenou řepou, ale také bez ní. V případě hlavních pokrmů hledejte na jídelním lístku názvy jako Holubci, Varenyky, Čebureky a Pirožky. Jako sladkou tečku na konci lahodného oběda si dejte tamní tvarohové lívanečky. Za zmínku stojí i venkovský recept na směs nejrůznějších druhů obilnin v podobě speciální kaše. Takové jídlo se nazývá jak jinak než Kaša.

Ve městě funguje několik místních restaurací, jež dokáží polahodit chuťové pohárky i těch nejnáročnějších strávníků. Patří mezi ně podniky jako Korchma Try Stavky, Lya Mazhor, Podolsky Restaurant „Frant“, Nika a Kryushon.

Počasí

Město Kamjanec-Podilskyj spadá z hlediska klimatu do mírného klimatického pásu. To znamená, že zde převládá hlavně kontinentální podnebí. Teploty se zde pohybují mezi 12 °C až 15 °C na jaře a na podzim. V létě je klima hřejivější, což dokazují maximální teploty v červenci a v srpnu na hranici 27 °C. Zimy jsou zde spojené se sněhem a teplotami pod bodem mrazu. Deště jsou občasné v průběhu celého roku a nevybočují z normálu této země.

Bezpečnost

Ukrajinské město Kamjanec-Podilskyj lze považovat za bezpečné. Jde o turistický cíl, kde se setkáte spíše s menší či průměrnou kriminalitou. Drobné krádeže jsou patrné v podstatě kdekoliv po světě, takže i zde si hlídejte své osobní věci, cennosti a peníze. A to především na frekventovanějších místech. Jiné nástrahy vás v tomto starobylém městě s největší pravděpodobností nečekají. I noční procházky po hlavních třídách a náměstích Kamjanec-Podilskyj jsou bezpečné.

Měna

Průměrné ceny na Ukrajině nejsou nikterak vysoké, a to týká také města Kamjanec-Podilskyj. V porovnání s Českou republikou zde nakoupíte stejně nebo možná ještě levněji. Jde o to, o jaký sortiment se bude jednat. Na několika níže uvedených příkladech si uděláte představu o přibližných nákladech.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 10 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 95 Kč
 • Cappuccino = 25 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 110 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 850 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč

Doprava

Město Kamjanec-Podilskyj je od Prahy vzdálenost asi 1 200 kilometrů. Je tedy pochopitelné, že cesta na toto místo zabere několik hodin jízdy, a to kolem 15 hodin po vlastní ose. Pokud byste vyrazili některou z autobusových linek, s největší pravděpodobností budete přestupovat v Polsku a doba jízdy se mnohem více protáhne. Jestliže chcete zvolit leteckou dopravu, nachází se poblíž letiště Ivano-Frankivsk. S přestupem se doba letu z Prahy pohybuje kolem pěti hodin. Cena letenky vychází od 4 500 Kč a více. Do města Kamjanec-Podilskyj se pak musíte dopravit dálkovým autobusem. Z letiště je to přibližně 200 kilometrů.

 • Po městě můžete chodit pěšky, protože některé památky od sebe nejsou tak vzdáleny.
 • Veřejnou dopravu zajišťují autobusové linky.
 • Cena jízdného se pohybuje od 7 UAH. Využívat lze také dálkových autobusů do okolních měst.
 • Ve městě Kamjanec-Podilskyj své služby nabízí místní taxikáři.
 • Nástupní taxa je kolem 40 UAH a cena za kilometr je od 5 UAH.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ukrajina

 • Premier Hotel Rus
  Ukrajina
 • 3,95Dobré
  Amarant
  Ukrajina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé