Ukrajina

Doněck: průvodce

6°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Doněck

Ukrajinské město Doněck leží ve východní části země. Konkrétně v Doněcké oblasti, která je mnohdy označovaná jako Donbas. Ve městě o rozloze 358,3 km2 žije necelý milion obyvatel. Průmyslové město Ukrajiny je známé pod historickými názvy, jakými byly například Oleksandrivka a Krutojarivka, Yuzivka nebo Stalino. V posledních letech ve městě dochází ke konfliktům z ruské strany. Doněck se od ruských hranic nachází přibližně 50 kilometrů.

Kolem města jsou kopce, lesy, stepní krajina, ale i řeky a jezera. Doněckem protéká řeka Kalmius, která následně směřuje do Azovského moře. To je od města vzdáleno přibližně 95 kilometrů. V okolí se nachází také velké plochy se zemědělskou půdou. Kromě výše uvedené řeky lze jmenovat i další – Asmolivka, Cherepashkyna, Skomoroshka a Bakhmutka. Nechybí ani dvě větší vodní nádrže, jimiž jsou Nyzhnekalmius a Doněcké moře. Město Doněck těží z těžkého průmyslu, o čemž vypovídají uhelné doly v Donecké pánvi.
 

Jaké nabízí Doněck památky a zajímavosti?

Co navštívit v Doněcku

Město jako takové ukrývá přemíru zajímavých pamětihodností. Obdivovat můžete jedinečnou architekturu nebo dáte přednost jiným turistickým atrakcím. Nechybí samozřejmě ani pestrý kulturní život. Pokud chcete začít tvořit itinerář pro vaši cestu do města Doněck, inspirujte se v následujících řádcích.

Jednou z ohromujících staveb města je bezpochyby Preobraženská pravoslavná katedrála, která je postavena v novorenesančním stylu. Bazilika byla budována v letech 1886 až 1896 a patří víceméně k nejobdivuhodnějším architektonickým památkám ve městě. Prohlédnout si můžete také dům nazývaný Velikobritanyja. Ten vznikl v roce 1883, takže patří k těm nejstarším v Doněcku. Nyní funguje jako hotel. Při procházkách městem zpozorujete i ostatní architektonicky zajímavé domy, které dnes tvoří školy, nemocnice, továrny a úřední budovy.

Za zmínku stojí určitě Doněcké oblastní muzeum umění. V případě kultury musí padnout zmínka o Doněckém národním akademickém divadlu opery a baletu Anatolija Solovjanenka. Objekt vznikl v roce 1936 a dnes je přejmenován zkráceně jako Donbass Opera.

Chcete-li zapadnout do života města, vydejte se na First Line Avenue. Ta představuje hlavní třídu Doněcka, kde mimochodem stojí i řada zajímavých objektů, včetně Leninova náměstí. Ve městě můžete obdivovat slavný Donbasss Palace v podobě pětihvězdičkového hotelu, který vyrostl v roce 1938. Vyhledávanou je stezka Pushkin Boulevard. Když si tuto zelenou stezku projdete, budete míjet řadu památníků, soch a fontán.

A jaké pomníky patří v Doněcku mezi významné? Je to kupříkladu socha velšského průmyslníka Johna Hughese. Dále je to památník Velké vlastenecké války nebo socha Sergeje Bubky. Podobných symbolů je v ukrajinském městě více než dost. Co takhle Zvon svobody, jehož výška je 1,2 metrů a hmotnost 940 kilogramů? Zajímavá je také kopie děla Car-puška, které stojí před doněckou radnicí. Při procházkách městem nevynechte Alej andělů nebo park kovaných figur zvaný Forged Figures Park, k jehož otevření došlo v roce 2001. Je nepochybné, že pobyt v tomto ukrajinském městě si jistě užijete.

Specifika místní kuchyně

Stravování v Doněcku představuje za všech okolností gastronomický zážitek. Když se místní sejdou u jídla, má to větší váhu než se jenom do sytosti najíst. Ukrajinská kuchyně je spíše lehčího charakteru, takže si na ní pochutná opravdu každý. V Doněcku budete moci okusit speciality, jenž k této zemi neodmyslitelně patří. Z velké míry jsou využívány lokální suroviny. Jsou to ryby, zvěřina, obiloviny brambory, zelí, houby, ovoce a zelenina. Díky tomu můžete okusit jídla jako boršč, šašlik, soljanka, pirižky, varenyky a varňje. Když usednete k takovému hodování, můžete připíjet oblíbený čaj nebo dáte přednost alkoholickým nápojům, jakými jsou kvas, pivo a ukrajinská vodka.

Ať už si zamilujete ukrajinskou kuchyni nebo dáte zelenou některé světové, v Doněcku si vždy najdete restauraci, která vaše chutě uspokojí do sytosti. Zajímavý je například Restaurant Hughes Brewery. Vsadit však můžete i na Atlas Restaurant, Marinade, Shakhtar Plaza, Millenium a podnik zvaný Bassano del Grappa.

Počasí

Počasí v Doněcku je velice přijatelné. Vliv na to má teplé kontinentální klima. Léta jsou ve městě hřejivá a průměrné denní teploty se pohybují mezi 20 °C až 22 °C. Ty maximální stoupají k 28 °C. Nejméně dešťových srážek spadne v srpnu. I když je pravdou, že celoroční průměr je obecně nízký kolem 500 milimetrů. Příjemné je v Doněcku také jaro a podzim. Krásná příroda, a hlavně klima mezi 15 °C až 20 °C. Pokud se na návštěvu města chystáte v zimě, připravte se na chladnější počasí. Teploty jsou obvykle pod bodem mrazu a padají k – 6 °C.

Bezpečnost

Ukrajinské město Doněck se v poslední letech bohužel stalo nebezpečnou metropolí. Zhruba od roku 2014 tu dochází k vojenským konfliktům mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Nelze se tedy divit tomu, že jde zároveň o jedno z nejrychleji se vylidňujících měst světa. Poznávání této metropole tedy nelze označit za úplně bezpečné.

Měna

Doněck je ukrajinským městem, kde se platí ukrajinskou hřivnou. Spoustu služeb a zboží lze ovšem zaplatit bezhotovostně platební kartou. Cenové náklady jsou tu spíše pod průměrem Ukrajiny. Oproti České republice jsou ceny za sortiment a služby také nižší. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 500 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 115 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 l = 23 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = 450 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 8 Kč
 • Chleba = 8 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 10 Kč
 • Láhev vína střední kvality v supermarketu = 85 Kč
 • Benzín = 23 Kč za 1 l

Doprava

Město Doněck sice má mezinárodní letiště, vlivem bojů mezi Ukrajinci a proruskými separatisty bylo bohužel zničeno a zavřeno. Nabízí se tedy silniční doprava. Ukrajinské město je od Prahy vzdáleno 2 000 kilometrů, což je doba jízdy delší jak 26 hodin. Alternativou jsou dálkové autobusy a železniční doprava.

 • Město je napojeno na dálnici E50 a mezinárodní silnici M04.
 • Pronájem automobilu ve městě stojí od 1 200 Kč za den.
 • Místní doprava je řešena prostřednictvím autobusů. Celkem je k dispozici 115 autobusových linek.
 • Dále ve městě funguje 12 tramvajových linek a 17 trolejbusových linek.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku vychází od 8 UAH.
 • Ve městě se nachází hlavní železniční nádraží, odkud se dá cestovat všemi směry.
 • Místní taxi služby mají průměrnou nástupní taxu 26 UAH a za kilometr si účtují 8 UAH.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ukrajina

 • Premier Hotel Rus
  Ukrajina
 • 3,95Dobré
  Amarant
  Ukrajina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé