Ukrajinské město Černobyl je mnohdy označováno, jako město duchů. Není se čemu divit, právě zde v roce 1986 došlo k jaderné katastrofě, která na mnoho let uzavřela tuto oblast. Havárie proběhla na Černobylské jaderné elektrárně, jejíž rozsah byl do té doby nejhorší na světě. Všichni byli evakuováni a vše bylo uzavřeno. Po moha letech se však Černobyl dostal znovu do hledáčku cestovatelů. Míra radiace už je minimální a zdraví neškodná, takže město ležící v Kyjevské oblasti je znovu otevřeno turistům.
Černobyl se nachází v nadmořské výšce 180 metrů nad mořem. Před výbuchem žilo ve městě asi 14 tisíc obyvatel. V roce 2017 to bylo necelých 700 lidí. Město je situováno v kraji označovaném jako Polesí, v blízkosti hranic s Běloruskem. Jaderná elektrárna je přibližně 15 kilometrů od města. Historie města se pojí s rokem 1193. Městem protéká řeka Pripjať. Stejně tak se jmenuje i město ležící nedalo Černobylu, které bylo po havárii v elektrárně také kompletně vylidněno a uzavřeno.
Černobyl nabízí tak trochu jiný způsob poznávání. Rozhodně nečekejte krásné a udržované památky jako v jiných ukrajinských městech. Obnovený turismus zde cílí primárně na okolnosti spojené s výbuchem jaderné elektrárny a s prohlídkou města duchů. Návrat do historie a jiný model cestování. Do tohoto města se nevydáte na vlastní pěst, ale ideálně prostřednictvím certifikované cestovní kanceláře. Při vstupu do uzavřené zóny musíte podepsat příslušná pravidla, která zároveň budete dodržovat.
A co všechno je v Černobylu k vidění? Je to například černobylská jaderná elektrárna. Mnohé komerční prohlídky zahrnují i návštěvu tohoto objektu. Přístupný je velín bloku č. 2, vodní čerpací systém, informační centrum a nouzový bunkr. Jaderný gigant budete moci obdivovat z různých stran. A to včetně černobylského reaktoru č. 4. K němu se lze přiblížit na 200 metrů. V rámci návštěvy jaderné elektrárny se budete moci projít i zlatým koridorem. Dozvíte se hodně o historii starého sarkofágu, prohlédnete si 3D model elektrárny a mnohé další.
Zajímavé je také vrakoviště vozidel v nedaleké vesnici Rossokha. Do roku 2008 byl vstup na toto místo zakázán, nyní je možné absolvovat soukromé prohlídky. Právě zde se nachází technika, která zasahovala při jaderném výbuchu. Všechny ozářené stroje byly uloženy právě v této lokalitě. Nutno podotknout, že se počet strojů za dlouhé roky značným způsobem snížil.
V případě uzavřené zóny je pochopitelně možné navštívit i ostatní místa. Typickým příkladem je slavné opuštěné město Pripjať, kde svého času žilo až 50 tisíc obyvatel. V současnosti jde o mrtvou a neobydlenou zónu, kde se tyčí původní stavby různého charakteru. Za zmínku stojí například Leninova ulice a Palác kultury. Dále lze zmínit zaniklé obce jako Kopači a Zálesí.
Návštěva ukrajinského Černobylu, to je také vojenský radar DUGA, navazující městečko označované jako Černobyl-2 a nedokončené bloky č. 5 a č. 6. Hasičská stanice, odstavená vojenská technika, rybářská laboratoř, neobydlené domky a neudržovaná vegetace. Tohle všechno je Černobyl, který můžete díky organizovaným zájezdům poznat od A až do Z. Ponuré prostředí, které přináší řadu zajímavých informací a svým způsobem vás vtáhne do nepříliš šťastné historie.
Než se vydáte na výlet do Černobylu, měli byste se někde pořádně najíst, protože uvnitř zakázané zóny nejsou žádné restaurace. Jediným stravovacím zařízením je jídelna pro zaměstnance pracující v této oblasti. Při návštěvě s průvodcem se nabízí možnost navštívit toto zařízení. V ostatních případech využijte restauračních zařízení v okolních městech, kde jste ubytováni. Ve všech případech si budete primárně dopřávat ukrajinské tradiční kuchyně, která je velice chutná a pestrá. Na stůl se vám nejčastěji dostanou suroviny, jakými jsou maso, ovoce, houby, brambory, zvěřina a bylinky.
V Černobylu a jeho okolí vládne vlhké kontinentální klima. Nejvyšší teploty jsou tu v červenci a v srpnu, kdy šplhají k 24 °C. Z pohledu teplot ovšem stojí za zmínku i jaro a podzim. V dubnu a květnu jsou ploty mezi 14 °C až 18 °C. Na podzim je klima obdobné. Nejchladnější jsou samozřejmě zimy. V lednu padají denní teploty k -6 °C a v noci až k -10 °C. Výlet do Černobylu tedy plánujte i s ohledem na tamní klima.
Návštěva Černobylu se stane bezpečnou, pokud budete dodržovat bezpečnostní pokyny a v ideálním případě do této oblasti vyrazíte v rámci organizovaného výletu. Důvod je jednoduchý. Na některých místech může být stále vyšší radiace. Proto je umožněn pohyb po silnicích a vyznačených cestách, nikoliv v zarostlé přírodě, kde je možné zvířit radioaktivní prach. Na žádném místě v Černobylu byste neměli pít vodu z kohoutku, která je stále považována za nebezpečnou. Vezměte si s sebou dostatek balené vody. Vyvarujte se také navštěvování rozpadlých objektů, kde hrozí nebezpečí úrazu.
Ve městě si toho bohužel moc nekoupíte, ale přesto s sebou mějte dostatek hotovosti, kterou tvoří ukrajinská hřivna. Peníze můžete utratit v tamní kantýně pro místní zaměstnance nebo ve vytvořených hotelích pro turisty. V Černobylu se nachází dvě oficiální ubytovací zařízení, pokud budete chtít strávit noc ve městě duchů. Cena ubytování se zde pohybuje kolem 50 USD za noc. Součástí hotelu je i restaurace, kde se můžete v rámci pobytu najíst.
Ukrajinské město Černobyl je od Prahy vzdáleno asi 1 500 kilometrů. To znamená, že doprava automobilem by trvala kolem dvaceti hodin, autobusem ještě déle. Navíc, Černobyl má kolem sebe uzavřenou zónu, takže před cestou do ní si musíte vyřídit příslušné povolení. O to je obvykle vhodné požádat 14 dní před plánovaným výletem. Ideálním záchytným bodem se pro vás stane Kyjev. Ten leží asi 110 kilometrů od Černobylu, a právě zde se nachází řada cestovních kanceláří, které zprostředkovávají zájezdy do této oblasti.
Do Kyjeva se z České republiky dopravíte nejrychleji letecky. Náklady na letenku začínají na 3 000 Kč. Zde si můžete pronajmout automobil za cenu od 830 Kč za den a vyrazit směr Černobyl. Popřípadě pojedete organizovanou dopravou. Tato doprava je zajištěna i po Černobylu a přilehlém okolí. Mezi jednotlivými cíli se budete přesouvat také pěšky.