Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Ukrajina

Černivci: průvodce

20°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Černivci

Kouzelné město na Ukrajině, které najdete i pod názvy Černovice, Černovcy, Černovce, Чернівці a mnoha dalšími - město, které bezesporu stojí za návštěvu a opravdu zevrubnou prohlídku. Nabízí úžasnou atmosféru a zajímavá je o jeho docela komplikovaná historie.  Jedná se o historickou metropoli Bukoviny, která je v současné době správním střediskem Černivecké ukrajinské oblasti. Nachází se východně od Ukrajinských Karpat, severní částí města protéká řeka Prut, jižně od Černivce se nachází hranice s Rumunskem.

S ohledem na to, že v historii se poloha hranic v průběhu dvacátého století několikrát změnila, působil tady často vliv různých střídajících se kultur, což je na rázu města dodnes patrné. Právě proto je Černivci pro turisty tak zajímavé, najdou tady pohromadě spoustu zdánlivě nesourodých prvků, které se překvapivě půvabně spojují a prolínají. 

Za časů Rakousko - Uherské monarchie byly Černivci dokonce třetím největším městem mocnářství, hned po Vídni a Praze. Za připomenutí jistě stojí i to, že komplex Černivecké university (jehož autorem je český architekt Josef Hlávka), je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Co navštívit v Černivci

Výborným výchozím bodem je ústřední náměstí Černivci, které sloužilo původně jako velká tržnice a kde se nacházejí mnohé pamětihodnosti. Nelze přehlédnout monumentální budovu radnice, která je označována jako "srdce města". Byla vystavěna v letech 1843 až 1847 podle návrhu úspěšného architekta Andreje Mikuliče v pozdně klasicistickém stylu. Nad budovou se tyčí nápadná dvoupatrová věž s měděnou střechou a balkonem, věž zdobí jako vzácný drahokam bohatě zdobené hodiny. Původně na věži byla umístěna i třímetrová skulptura pozlaceného orla, která byla při opravách sejmuta a byly do ní vloženy dopisy s poselstvím potomkům. Tato socha byla však byla roku 1916 sejmuta.

Nedaleko radnice se nachází i jedna z nejkrásnějších staveb, která za období Rakousko-Uherské monarchie vznikla, v současné době slouží jako Muzeum umění a kultury a jistě stojí za prohlédnutí nejen zvenčí, ale i zevnitř. Jedná se o skutečný secesní klenot. Na fasádě se pyšní propracovaná symbolická mozaika s vyznačenými tehdejšími dvanácti provinciemi zaniklé monarchie.

Rozhodnete-li se vydat do vzdálenějšího okolí města, nabízejí se vám v dosahu hned dva ze sedmi divů Ukrajiny. První je bezesporu Chotyňská pevnost, vzdálená přibližně 70 kilometrů, cestou můžete navštívit i pozůstatky pevnosti Okopy, zříceninu hradu Žvanec, zachovalý Kudrnický hrad nebo hrad Kryvče. Další zajímavý tip na výlet je architektonická rezervace Kamenec, vzdálená přibližně 100 kilometrů.

V bukovinském regionu můžete navštívit i města Vyžnica v malebném prostředí nebo město Kelmency, v jehož centru se našly pozůstatky osídlení dávnými slovanskými kmeny z takzvané černjachivské kultury (II.-V. století).

Pokud chcete vyrazit za kulturou, legendou Černivci je bezesporu Hudební dramatické divadlo Olgy Kobyljanské, dále zde má sídlo i Černivské oblastní divadlo loutek a Černivská oblastní filharmonie.

Pro milovníky osobité a originální architektury se tu najde nespočet zajímavých objektů, za všechny je určitě třeba zmínit aspoň roubenou cerkvu svatého Nikolaje, což je kostelík, postavený už v roce 1607 a restaurovaná roku 1954 v ulici Sahajdačnovo, dřevěnou uspenskou cerkvu na Kaličanci z roku 1783 v Novouspenské ulici nebo cerkvu narození svaté Bohorodičky z roku 1715 v Trojanivské ulici.

O Černivci se někdy hovoří také jako o "Malé Vídni", "Jeruzalému nad Prutem" nebo "Evropské Alexandrii", můžete si dopřát i příjemné posezení například v některé z kaváren na ulici Olgy Kobyljanské (ano, to je ta, co se po ní jmenuje i výše zmíněné divadlo). Kdybyste totiž některý z podniků v této vyhlášené ulici nenavštívili, znalci poměrů by vám možná rovnou řekli, že: "...kdo nenavštívil ulici Olgy Kobyljanské, ten jako by v Černivici vůbec nebyl...". Prostě jako kdyby turista v Praze neviděl Pražský hrad, orloj na Staroměstské náměstí a Národní divadlo.

Speciality místní kuchyně

Kde se najíst a co si dát, to je v Černivci jen otázka vaší volby. Můžete navštívit luxusní restaurace (ani tak to nebude příliš drahé) a objednat si většinu tradičních středoevropských jídel, nebo něco i místního kuchařského folklóru, případně zajít například do studentské kavárny, která funguje často současně jako jídelna pro mladší generaci. V zásadě musíte předem tak trochu počítat s tím, že v restauraci nemusíte dostat vše z toho, co je uvedeno na jídelním lístku. Pro cizince je to sice levné stravování, ale místní ho považují spíš za luxus a tudíž občas musíte vybírat z toho, co je k dispozici.

Najdete tu klasické restaurace, pizzerie i rychlé občerstvení, záleží na vaší osobní volbě. Velmi chutný boršč s pečivem může být základem oběda. Varenyky jsou těstovinové taštičky, připomínající italské ravioli, golubci nejsou holubi, ale masové závitky, plněné směsí kořeněného masa a rýže, dušené v rajčatové omáčce. Pirožky s různou náplní jsou vhodným rychlým občerstvením, stejně jako deruny - typické ukrajinské bramboráky, do nichž se přidává zde tak oblíbená kyselá smetana. K pití kromě nealkoholických nápojů je v oblibě pivo, víno a navečer i tradiční vodka, na šálek čaje prý je čas kdykoli. Ovšem nehledejte k čaji cukřenku, tady se sladí čaj džemem.

Počasí

V Černivici až přes zdánlivou blízkost masívu Karpat nemusíte mít z počasí obavy, očekávejte ho podobné, na jaké jste zvyklí z domova. Procházky po městě bez problému, slunečník potřebovat nebudete -  kdyby náhodou sprchlo, prostě zajdete do kavárny, do muzea nebo klubu, žádné zvláštní oblečení si nemusíte s sebou přibalovat. Ovšem jinak by to mohlo být v případě, že se odhodláte do nepříliš vzdálených Karpat, pro takové případy je doporučeno sledovat nejen předpověď počasí, ale i aktuální informace a případné výstrahy,které vydává horská služba.

Bezpečnost

Ačkoli u nás doma nemají všichni Ukrajinci zrovna dobrou pověst, nemusíte mít žádné přehnané obavy. Riziko krádeže nebo přepadení není v Černivnici o nic vyšší než v ostatních evropských státech. Ovšem přece jen, není špatné hlavní zásady "turistické bezpečnosti" dodržovat i zde. Co to znamená?  Zbytečně u sebe nenoste víc peněz než budete potřebovat a nedávejte najevo okolí, kolik peněz u sebe máte. Osobní věci si uložte na bezpečné místo, přístupné kapsy používejte jen na nedůležité předměty. Sami se nevydávejte (především ženy, ale raději ani osamocení muži) po setmění do zapadlých uliček. Ani v hotelu nebo ubytovně nenechávejte volně položení cennosti, peníze nebo osobní doklady.

Měna

Na Ukrajině se platí ukrajinskou hřivnou (гривня), jejíž mezinárodní zkratka (kdybyste hledali pro kontrolu aktuální kurz) je UAH. Hřivna se dále dělí na 100 kopějek. Pokud vás zajímá přibližný kurz na české koruny, je to cca 1:0,64 ve prospěch koruny. Používají se mince o hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 a 50 kopějek a 1 hřivna. Bankovky mají nominální hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 hřiven.

Směnit za hřivny v ČR se však nevyplatí. Ideální je vzít s sebou eura nebo americké dolary, protože směnáren je městě dost a kurz je zajímavější. K dispozici jsou i bankomaty, kde je možné vybrat si hotovost, obecně vzato se občas vyplatí rovnou zaplatit kreditní kartou. Kartou lze zaplatit i u větších prodejců a v restauracích nebo v hotelu, je však lepší prověřit si aktuální kurz. Vůbec nejlepší volbou by tak mohla být aplikace Revolut, bez které si dnes cestování dokáže představit už jen málokdo.

Doprava

Jestli jste zvyklí na leteckou dopravu, počítejte s tím, že až na místo určení to nebude. Sice je v Černivici i malé letiště, ale z České republiky tam spojení nenajdete. Ale je možné letět například do Dnětropetrovska, do Doněcka, Charkova, Kyjeva, Lvova, Oděsy nebo Simferopolu. Nevadí-li vám o něco delší cesta autobusem (mezi 20 až 30 hodinami), můžete jet přímým spojením z pražské Florence. Cestovat je možné i vlakem, případně vlakové spojení nebo autobus využít pro cestu z letiště do Černivici.

  • Velmi dobré je vlakové spojení se Lvovem, Kyjevem i dalšími ukrajinskými městy. Nádraží se nachází nedaleko centra města, je snadno dostupné i pěšky. Zvolíte-li mezinárodní vlak do moldavské Oknice, počítejte s tím, že na své trase několikrát přejíždí rumunsko-ukrajinskou hranici a tudíž probíhají opakovaně otravné pasové kontroly. Ale pro skutečného milovníka vlaků je to úžasná trasa.
  • V Černivici jsou i tři autobusová nádraží, ovšem není někdy úplně jednoduché zjistit ze kterého který vlak pojede nebo na kterém skončí. Hlavní autobusové nádraží najdete v ulici Holovna za řekou. 
  • Od konce minulého století do roku 1967 ve městě byla k dispozici i tramvajová doprava, ovšem kvůli členitému pozvolna terénu zanikla. Kromě taxislužby jsou tedy v Černivici k dispozici sdílené taxíky (nazývané "maršutky"), 41 autobusových linek a šest linek trolejbusu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ukrajina

  • Premier Hotel Rus
    Ukrajina
  • 3,95Dobré
    Amarant
    Ukrajina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé