Dnipro - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Ukrajina

Dnipro: průvodce

12°C
Aktuálně
7°C
Průměrně

Dnipro

Dnipro je třetím největším městem Ukrajiny ležícím v Dnipropetrovské oblasti. Rozléhá se na obou březích řeky Dněpr a má velikost 405 kilometrů čtverečních. Žije v něm kolem jednoho milionu obyvatel a jde o poměrně významné průmyslové středisko ve zdejší lokalitě.

Už v 9. století zde vznikl klášter, který byl později Tatary zničen. Od 15. století probíhalo osídlování pravého břehu řeky Dněpr, což vedlo ke vzniknu současné podoby města Dnipro. Tento název byl schválen poměrně nedávno v roce 2016. Předtím se město jmenovalo Dnepropetrovsk, Jekatěrinoslav, Sicheslav a Novorissijsk.

Město Dnipro představuje významné průmyslové centrum zaměřené na hutnictví a zbrojní segment. Zároveň tvoří důležitý železniční spoj v zemi. Ve městě svého času žil anarchistický politik Pjotr Aršinov. Mezi rodáky patří ukrajinská krasobruslařka Oksana Bajulj a atletka Inessa Kravecová. S Dniprem se pojí i známé jméno premiérky a prezidentské kandidátky Julijany Tymočenskové.
 

Jaké nabízí Dnipro památky a zajímavosti?

Co lze dělat v Dnipru

Dnipro není pouze ekonomickým a průmyslovým centrem, jak by si mohl kdo myslet. Město má bohaté židovské dědictví, nabízí řadu architektonických skvostů a pyšní se přemírou zajímavých míst. S těmi nejvýznamnějšími vás nyní seznámíme.

Mezi historické skvosty města Dnipra patří určitě Chrám Proměnění Páně. Jeho základní kámen byl položen za císařovny Kateřiny Veliké v roce 1787. Dále je to Katedrála Nejsvětější Trojice pocházející z poloviny 19. století. Uvnitř objektu se nachází řada překrásných fresek, které byly restaurovány a září, jako dříve. Oba objekty byly svého času poškozeny Sověty a znovu obnoveny.

Vaším dalším cílem v Dnipru se stane Potěmkinův palác, jenž byl vybudován v 90. letech 20. století. Navštívit můžete i ruiny pevnosti Kodak, což byla polská pevnost postavená v 17. století. Pevnost byla vyřazena z provozu v roce 1711 a dnes na jejím místě zbyl jen obelisk s památníkem. Když už jsme u těch památníků, jeden významný se nachází na hranici Dmytro Jawornyzkyj Avenue. Je to Památník věčné slávy dokončený v roce 1967. Ona zmiňovaná Dmytro Jawornyzkyj Avenue je tepnou Dnipra lemovanou kaštany. Její délka je pět kilometrů a situována je na ní nejenom spousta hlavních památek města, ale také městské parky.

Ve městě Dnipro můžete obdivovat i největší židovské centrum v Evropě nesoucí název Menorah Center. Jde o obří komplex, který byl otevřen v roce 2012 a ukrývá se v něm řada košer obchodů, banketových sálů, hotelů, restaurací a synagog. Navštívit můžete také ostrov Monastyrsky. Na tento říční ostrov vede elegantní kovový most obloukového rázu. Právě na tomto místě se nachází Taras Ševčenko Park. Zde se je památník této legendy, ale také umělý vodopád postavený pod křížem a spousta zeleně určené k relaxaci.

Ujít byste si neměli ani Národní historické muzeum, kde se nachází artefakty staré více jak 3 tisíce let. Prohlížet si můžete nejrůznější galerie a výstavy zaměřené na různá témata. Ohromujícím místem Dnipra je Battle Of The Dnieper Diorama, což je moderní betonová hala vzpomínající na bitvu o Dněpr. Prohlédnout si zde můžete protiletadlové zbraně, houfnice a podobnou techniku. Pro milovníky hudby se cílem stane Dům varhan a komorní hudby postavený v roce 1915. Ten zaujímá oko turisty nejenom svým půvabným exteriérem, ale také svým hudebním programem uvnitř.

Výlet si rozhodně udělejte na místo zvané Rocket Park. Jde o centrum leteckého a zbrojního průmyslu SSSR, kde můžete vidět model 8K11, 8K99, ostatní rakety a podobnou techniku. Naopak od ruchu velkoměsta si pohodlně odpočinete v nejstarším městském parku, jímž je Lazar Globa Park. Ten vám poskytne krásný pohled na řeku Dněpr a zábava se zde najde také pro děti. Návštěvu Dnipra ve finále zakončete na Dnipro Quay, což je dlouhé nábřeží táhnoucí se 23 kilometrů, kde je například Fontána Bílé labutě, veřejné památky, kavárny a jiné turistické zajímavosti.

Specifika místní kuchyně

Dnipro se pro vás jako pro cestovatele stane takovým pomyslným rájem z pohledu ukrajinské kuchyně. Oddávat se zde budete tradičním a místním receptům, jež polahodí vaše chuťové buňky. Začít můžete například u studené polévky Okroška nebo dáte přednost klasickému Boršči. Vyzkoušet byste měli vynikající bramboráčky Deruny nebo smažené závitky naplněné okořeněným masem Čebureky. Pro milovníky sladkého budou vhodnou volbou tvarohové lívance polité džemem a smetanou. Těm se říká Syrniki.

Město Dnipro je protnuto kvalitními restauracemi, v jejichž bohatém jídelníčku si každý najde to své. Zkusit to můžete třeba v podnicích Mishi Restaurant, Uzvar, Restaurant „Abri“ a Kumasya Dumpling Cafe. Ve městě není opomíjeno ani na luxusnější restaurace, kam patří Artist, Reporter, Bartofish a Coast Restaurant & Lounge.

Počasí

V Dnipru se střídá vlhké kontinentální počasí s horkým letním klimatem. Průměrné denní teploty v létě jsou od 20 °C do 23 °C s maximálními teplotami kolem 28 °C. Zimy jsou zde relativně chladné, což dokazuje ručička teploměru zastavující se na -5 °C. Po celý rok se lze setkat s průběžnými dešťovými přeháňkami. Celkem jich spadne kolem 550 milimetrů. Jako ideální období pro návštěvu Dnipra se jeví konec dubna a květen. Oblíbený je také začátek podzimu, tedy září a říjen, kdy se stromy ve městě zabarvují do žluta.

Bezpečnost

Ukrajinské město Dnipro lze považovat za bezpečné. Vyznačuje se totiž průměrnou kriminalitou, na níž narazíte v jakémkoliv jiném evropském městě tohoto typu. To znamená, že si hlídejte své osobní věci, peníze a cennosti na místech, kde se vyskytuje více lidí. Obezřetnější buďte také v noci v některých odlehlejších čtvrtích, kam se raději nevydávejte sami. Jinak nic nestandardního na vás při poznávání města pravděpodobně nečeká.

Měna

Ceny v Dnipru jsou velice přijatelné stejně, jako v ostatních částech Ukrajiny. Většina z nich je podobných těm v České republice, mnohé jsou i nižší. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 10 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 95 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 20 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 28 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 9 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Cappuccino = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = 140 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 850 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč

Doprava 

Nejrychlejší cestu do ukrajinského Dnipra vám zprostředkuje letecká doprava. Z Prahy můžete doletět na letiště Dnipro pouze s přestupy, nejčastěji v Kyjevě. Doba letu se pohybuje kolem šesti hodin a náklady na letenky začínají na 4 500 Kč. Přímé lety fungují pouze z Vídně, cena letenek je ale dvojnásobná. Z letiště do města se dostanete dvěma odlišnými způsoby.

 • Maršrutky č. 60 a č. 109. Cesta zabere asi 40 minut a vyjde na 6 UAH.
 • Pokud zvolíte taxi služby, počítejte s náklady kolem 200 UAH.
 • A jak je to s místní dopravou ve městě Dnipro?
 • Využívat lze několika způsobů městské hromadné dopravy – elektrické trolejbusy, maršrutky, tramvaje a autobusy.
 • Ve městě se nachází jediná linka metra se šesti stanicemi.
 • Město představuje velký železniční uzel široko daleko. Cestovat lze vlakem do vzdálenějších ukrajinských oblastí.
 • Místní taxikáři jezdí za ceny od 6 UAH za kilometr a nástupní taxa se pohybuje kolem 40 UAH.
 • Město protíná řada silničních tepem.
 • Na letišti a ve městě se nachází autopůjčovny.
 • Pronájem automobilu vychází od 1 000 Kč na den.
 • Ve městě funguje říční přístav na levém břehu řeky Dněpr.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ukrajina

 • Premier Hotel Rus
  Ukrajina
 • 3,95Dobré
  Amarant
  Ukrajina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé