Charkov - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Ukrajina

Charkov: průvodce

12°C
Aktuálně
7°C
Průměrně

Charkov

Velké město Ukrajiny, ve kterém žije přibližně 1,5 milionů obyvatel. To je ukrajinský Charkov jinak zvaný Kharkiv. Město se nachází ve východním regionu země, asi 34 kilometrů od ruských hranic. Charkov se dělí na devět okresů a největší zastoupení v nich mají Ukrajinci. Zhruba třetina obyvatel města jsou Rusové. Město bylo založeno už v roce 1654 jako Charkovská pevnost. Za mnoho dlouhých let se z něj stalo centrum vzdělanosti, ekonomiky, průmyslu, dopravy a kultury. Z ekonomického hlediska zde hraje průmysl významnou roli, a to především elektronika a výroba strojů.

Charkov leží na březích řek Charkov, Uda a Lopan. Nejvyšší bod je v Pyatikhatky s výškou 202 metrů nad mořem. Ten nejnižší naopak v Novoselivka s výškou 94 metrů nad mořem. I když jde do jisté míry o průmyslové město, pyšní se řadou městských parků a zeleně. Z hlediska situování lze zmínit důležitá místa jako Nemyshlya, Doněcká nížina a Středoruská vysočina. Charkov byl prvním hlavním městem sovětské Ukrajiny.
 

Jaké nabízí Charkov památky a zajímavosti?

Co navštívit v Charkově

Charkov je ve značné míře hlavním kulturním centrem země. Důkazem toho je více jak dvacet muzeí a deset divadel. Kromě mnohých pravidelně pořádaných festivalů zde můžete navštívit také řadu zajímavých historických památek a parků.

Vaše poznávání Charkova může započít na Náměstí Svobody, které bylo vyprojektováno v roce 1924. Náměstí patří k těm největším v Evropě, protože jeho plocha činí dvanáct hektarů. Zde můžete vidět například Dům státního průmyslu postavený ve 20. letech 20. století. Soubor všech budov je označován, jako Gosprom.

Z pohledu náboženských objektů jednoznačně vyčnívá klášterní chrám postavený v roce 1689. Jeho název je Pokrovský chrám a obdivovat na něm můžete barokní architektonický styl. Dále je to Uspenská katedrála neboli katedrála Nanebevzetí Panny Marie pocházející z roku 1901. Její výška dosahuje devadesáti metrů, takže jde skutečně o stavební unikát. Je nejvyšší budovou ve městě. Dále je to katedrála Zvěstování Panny Marie. I její součástí je zvonice vysoká 80 metrů, která byla dokončena v roce 1888. V případě pravoslavných chrámů neopomínejte ani na chrám sv. Alexandra Něvského a chrám sv. Dimitrije. Pokud jde o synagogy, největší bude jistě Charkovská sborová synagoga. První stavební kámen byl položen v roce 1909.

Jestliže propadáte kouzlu vědění a objevování, Charkov si doslova zamilujete. A to pro bezpočet muzeí s odlišnou tematikou. Je to například Charkovské námořní muzeum, Přírodovědné muzeum, Národní historické muzeum, Muzeum městské dopravy, muzeum National University of Pharmacy a muzeum National Aerospace Unversity.

Od muzeí se můžete následně vypravit k některému z místních divadel. Je to Charkovské národní akademické divadlo opery a baletu, Charkovské ukrajinské činoherní divadlo, Charkovské divadlo mladého diváka nebo Charkovské loutkové divadlo. V rámci kultury se lze těšit také na filmové a hudební festivaly, včetně mnohých dalších akcí.

Charkov je mimo jiné vyhlášený i přemírou zeleně. Ve městě můžete navštívit řadu překrásných parků, kde se budete oddávat relaxaci a odpočinku. Typickým příkladem je Strelka park, Hydro park, Feldman Ecopark, Shevchenko Park a Gor´ky Park. Ten předkládá plochu až 130 hektarů, na které je situována dětská železnice, Pak Cinema, motokárové dráhy, lanová dráha a prostory pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí.

Pokud vám výčet všech výše uvedených zajímavých míst v Charkově nebude stačit, na závěr doplníme ještě malý přídavek. Zastavte se třeba u originálního Památníku Milovníků nebo u The Mirror Stream, což je architektonické dílo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Specifika místní kuchyně

Stejně, jako i v jiných městech Ukrajiny, také v Charkově si přijdete na své z pohledu gastronomického zážitku. Abyste si užili celkovou atmosféru města, podpořte ji za pomoci tradiční ukrajinské kuchyně. Dopřejte si například okrošku, soljanku nebo boršč. Vynikající polévky připravované z lokálních surovin. Ve městě se dostává velké popularity i salátu zvanému vinegret, ve kterém nechybí ani červená řepa. Pokud jde o vyhlášené místní speciality, jistě by vaší pozornosti neměla ujít jídla jako šašlik, sičenyky, salo a deruny v podobě ukrajinských bramboráků. V Charkově můžete samozřejmě i mlsat, což dokazuje vareňje. Pokud patříte k milovníkům piva, vyzkoušejte Rogan, Lvivske nebo Oboloň.

Hledáte-li tipy na kvalitní restaurace v Charkově, přinášíme vám je. Na večeři si zajděte například do Pushka, Cherkhov Restaurant a Nasha Dacha. Na lokální suroviny a tradiční jídla cílí podniky v podání Sharikoff a 44 Favorite Place. Ve všech případech si jistě pochutnáte.

Počasí

Horká a teplá léta oproti studeným a zasněženým zimám. Přesně takhle se projevuje kontinentální podnebí v Charkově. Pokud si chcete užít slunných procházek po městě, vyrazte sem v období od května do října, kdy se průměrné denní teploty pohybují od 16 °C do 22 °C. Je pravdou, že v červenci a v srpnu stoupají teploty podstatně výš a mohou atakovat hranici 30 °C. Na druhou stranu v srpnu se vyhnete jakýmkoliv dešťovým srážkám. Těch na území Charkova spadne celoročně kolem 500 milimetrů. Zimy jsou tu chladné, takže počítejte s průměrnými teplotami od -2 °C do -5 °C.

Bezpečnost

Když vyrazíte na dovolenou do Charkova, měli byste dbát na několik základních pravidel, abyste se tu cítili opravdu bezpečně. Dávejte si pozor na své osobní věci a cennosti především na frekventovanějších místech, kde je více lidí. Vhodné je pohybovat se v turisticky zajímavých lokalitách, kde vám rozhodně nic nehrozí. To platí také v noci. Raději se vyhněte okrajovým částem a nevyvolávejte jakékoliv konflikty s místními. Když tohle všechno dodržíte, Charkov pro vás bude bezpečným městem.

Měna

Charkov z pohledu cenových nákladů příliš nevybočuje z průměru v rámci velkých ukrajinských měst. Platit zde můžete nejenom hotovostí, ale také platebními kartami, tedy bezhotovostně. K dispozici jsou směnárny, bankomaty a přidružené služby. Charkov je v porovnání s velkými českými městy o něco levnější, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 600 Kč za noc
 • Cappuccino = 27 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 115 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 8 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = 450 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l = 11 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 10 Kč
 • Benzín = 20 Kč za 1 l

Doprava 

Charkov je od Prahy vzdálen zhruba 1 900 kilometrů. Pokud zrovna nechcete překonávat tuto vzdálenost v autě, dálkovém autobuse nebo ve vlaku, vsaďte na leteckou přepravu. Vybízí se to. Asi deset kilometrů od města se nachází letiště Charkov, kam můžete z Prahy letět už od 2 500 Kč za zpáteční letenku. Doprava z letiště do města je zajišťována několika způsoby. Autobusy a minibusy č. 115 a č. 119, trolejbusová linka č. 5, maršrutky č. 152 a č.255 nebo taxi služby. Veřejná doprava vyjde zhruba na 6 UAH až 10 UAH. Pokud zvolíte taxi služby, počítejte zhruba s desetinásobkem takové ceny.

 • Ve městě funguje metro se třemi linkami a třiceti stanicemi.
 • Dále zde jezdí tramvaje a trolejbusy, včetně soukromých minibusů označovaných jako maršrutky.
 • Cena za jednosměrný lístek se pohybuje od 8 UAH.
 • Skrze město vede také řada železničních tahů do jiných měst. Hlavní tah směřuje z Moskvy přes Charkov až na Krym.
 • Další železnice vedou do měst, jakými jsou Poltava, Lozova, Sumy, Krasnohrad, Kupjansk a do mnohých jiných.
 • Ve městě funguje i dětská železnice a lanová dráha.
 • Místní taxi služby si účtují sazbu od 8 UAH za kilometr. Nástupní taxa je v průměru 46 UAH.
 • Přímo na letišti si můžete pronajmout automobil za cenu od 1 000 Kč na den.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ukrajina

 • Premier Hotel Rus
  Ukrajina
 • 3,95Dobré
  Amarant
  Ukrajina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé