Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Zlín: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Zlín

Rychlé informace
Rozloha 102,83 km²
Počet obyvatel 74 935
Hustota zalidnění 729 obyv./km²
Nadmořská výška 230 m. n. m.
Stáří města 14. století

Zlín je statutárním městem ve východní části Moravy. Nachází se na rozhraní Vizovických a Hostýnských vrchů a je obklopen krásnou přírodou. To dokazuje samotné údolí řeky Dřevnice. Do volné přírody je to ze Zlína jenom pár kilometrů.

První dochovaná zmínka pochází z roku 1322. Městská práva Zlín získal až v roce 1397. Dnes jde o centrum stejnojmenného kraje. Mnozí si ale město jistě pamatují ještě pod názvem Gottwaldov, který mu náležel až do revoluce v roce 1989. 

Mezi nejznámější osobnosti Zlína patří Tomáš, Antonín a Anna Baťovi. Právě ti zde založili celosvětově známou firmu Baťa vyrábějící obuv. Baťovo prosperující impérium přitáhlo do Zlína ve 20. století řadu nových obyvatel především z chudého Valašska, Slovácka a Hané. 

Další světově známou Zlínskou rodačkou je Eva Jiřičná, která se proslavila jako architektka a designérka. Její díla v podání dvou budov stojí na místě původních Masarykových škol z předválečného období. 

Co lze ve Zlíně dělat?

Město Zlín láká především na svou jedinečnou architekturou. Díky tamnímu rozvoji v souvislosti s firmou Baťa je možné pozorovat spoustu staveb, jež vás přenesou do tehdejší doby. Vedle originálních budov jsou to pochopitelně i další staré památky, silný kulturní zážitek a příroda nabývající mnoha podob.

V rámci Zlína existuje poměrně bohatý seznam kulturní památek, mezi které patří například Baťův mrakodrap. Ojedinělou architekturu můžete pozorovat v rámci Velkého kina, Domu u Červinků, Městského divadla, Kolektivního domu, Studijního ústavu a ostatních domů U Lomy, jež se vyznačují stylovým vzhledem. V podobném duchu jsou postaveny čtyři budovy svobodárny, Malotova vila, Obchodní a společenský dům Díly, věžové domy M. Drofy a Gerbecova vila. To je jenom malá ochutnávka baťovské architektury, jíž spatříte na každém kroku.

Město Zlín pochopitelně ukrývá i postarší objekty. Je to například zdejší zámek, jehož základem byla tehdejší tvrz. V současnosti je možné v zámku navštívit Muzeum jihovýchodní Moravy. Krásná je budova Radnice. Ta původní byla po ničivém požáru nahrazena jinou v roce 1923. Obklopeni krásnou architekturou budete také na Náměstí Míru. Při procházkách Zlínem zavítejte ke kostelu sv. Filipa a Jakuba a neopomínejte ani na věhlasný Památník Tomáše Bati. K dalším lákadlům města patří Pamětní síň Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění nebo Hvězdárna Zlín. V tomto směru se rozhodně nemusíte omezovat, protože aktivit zde budete provozovat více než dost. Velký dojem na vás udělá tamní zoologická zahrada, popřípadě dáte přednost zábavnímu parku s názvem TOBOGA Galaxie Zlín.

Turistické příležitosti samozřejmě nekončí jen v centru Zlína, ale pokračují i v okrajových částech a v přilehlých oblastech. Vaše dovolená ve Zlíně může skončit například na zámku Lesná nebo u hradu Lukov. Také hrad Malenovice stojí za návštěvu. Kopcovitou dominantou Zlína je bezpochyby Tlustá hora. Za krásnou vodní hladinou se vydejte na Kurovický lom. V rámci přírody jsou jasnou výzvou Králky, Želechovické paseky, pramen Svatá voda a Dolní zboženský rybník. A pokud byste toho ve Zlíně a okolí ještě stále neměli dost, můžete objevit příjemnou atmosféru katolického kostela sv. Josefa nebo zavítáte na historickou památku Větrný mlýn. Užívat si lze i patřičných výhledů. Dokazuje to třeba rozhledna Strážná Hostišová a věž Svatojanka.

Místní zvyky a kultura

Při návštěvě Zlína si nelze nepovšimnout místního nářečí, které vás bude provázet na každém kroku. Po krátké chvíli místo „jakoby“ budete říkat „jako kdyby“, často se setkáte s výrazem „přijdu dýl“ a podobně. Běžná otázka odkud jsi může od Zlíňana vypadat takto – „a ty jsi z kama?“. Ve městě si pochutnáte i na atypických místních recepturách. Není to jenom vepřo knedlo zelo nebo svíčková, jak asi spousta lidí správně tuší. Jsou to také frgály, kyselica a trnky, jež jsou v okolí hodně populární. Zlín si doslova zakládá na svých folklorních a lidových tradicích, díky čemuž se koná spousta festivalů a slavností. To znamená tradiční hudba, kroje, tance a ukázka řemesel.

Ceny

Město Zlín vás svými cenami rozhodně nezaskočí. Patří sice k těm větším, takže v některých restauracích si trochu připlatíte, vůči běžnému průměru v Česku to však nebude o moc. Například kvalitní ubytování seženete od 900 Kč za noc. V luxusnějších hotelích to může být i 2 700 Kč za noc. Jídlo v levnější restauraci se pohybuje kolem 150 Kč  a tříchodové menu v lepší restauraci seženete od 800 Kč.

Doprava

Hlavní silniční páteř města tvoří silnice I/49 vedoucí z Otrokovic k Vsetínsku a na Slovensko. Z ní se mimochodem můžete napojit na dálnici D55 a další rychlostí tahy. Doprava obecně ve Zlíně a okolí trochu skomírá, respektive je mimo hlavní tahy České republiky. Například z pohledu železnice není Zlín napojen na žádné lepší trasy. Využívat lze stanici v Otrokovicích. Funguje tu jednokolejná slepá trať Otrokovice – Vizovice. Stanice odbavuje i rychlíky do Polska a Bratislavy. Dopravit se k ní můžete autobusovou a trolejbusovou dopravou. Ty jsou základním nosným článkem městské hromadné dopravy.

  • Jízdenka s 20minutovou platností stojí 12 Kč pro jednu jízdu.
  • Přestupní jízdenka s platností na 30 minut pro jedno použití stojí 15 Kč.
  • Celodenní jízdenka vyjde na 70 Kč, týdenní jízdenka stojí 180 Kč.
  • Průměrná cena místních taxi služeb se pohybuje kolem 22 Kč 26 Kč za kilometr. Nástupní taxa je 20 Kč a za čekání zaplatíte 4 Kč 5 Kč za minutu.

Město Zlín, potažmo Východní Moravu můžete projet bez problému na kole. V okolí se nachází spousta krásných cyklostezek.