Evropa

Srbsko: průvodce

11°C
Aktuálně
12.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
RS flag

Srbsko

Hodnocení průvodce: 8.2

Srbsko je rozmanitou zemí situovanou v jihovýchodní části Evropy, konkrétně na Balkánském poloostrově. Země vznikla v roce 2006 roztržením Srbska a Černé Hory. Od té doby neustále vzkvétá a přináší bezpočet možností pro cestovatele. Dovolená v Srbsku vám zajistí spoustu příjemných věcí. Je to nejenom tamní teplé prostředí, ale také přívětivá atmosféra pozitivně naladěných lidí. V Srbsku se pojí pohostinnost s kulturou, ale i dávnými tradicemi, jež k vybraným oblastem zkrátka patří. Poznávat samozřejmě můžete nejenom hlavní město Srbska Bělehrad, ale i mnohé další krásy, včetně těch přírodních.

Podle toho, do jaké části této destinace vyrazíte, rozprostře se před vámi odlišné prostředí. Například jih země je spojen s Dinárskými horami. Naopak sever vás okouzlí Panonskou nížinou, řekou Dunaj, Sáva, ale i Tisa. Na východě Srbska je to Karpatský oblouk a Valašské nížiny. Ke geografickým skvostům patří bezpochyby hornaté oblasti Tara, Kopaonik a Zlatibor. V Srbsku zkrátka poznáte vřelost ze všech stran, a to nejenom od lidí, ale také od dech beroucí krajiny.

Průvodce pro oblíbené destinace: Srbsko

Co navštívit v Srbsku

Dovolená v Srbsku přináší bezpočet možností z pohledu pohybových aktivit. Velice oblíbená je turistika a poznávání nejrůznějších přírodních krás. K tomu mimochodem můžete využít také kola. Populární je i splavování řek a vodních toků. Na své si mimo jiné přijdou horolezci. Srbsko je doslova protnuto řadou významných měst skrývajících spoustu zajímavostí.

Středobodem všeho je pochopitelně hlavní metropole Bělehrad. Atmosféru tohoto města si zamiluje naprosto každý. Navštívit můžete třeba největší balkánský pravoslavný kostel, jímž je Chrám sv. Sávy. Dále je to Kalemegdanova pevnost, Titovo muzeum, park Tašmajdan a Muzeum Nikola Tesly. Všechna tato místa a mnohá další si získají vaši pozornost. Opakem velkého města se stane vesnice Sirogojno. Právě tady se nabízí krásná panoramata v okolí, a hlavně starý skanzen. Od roku 1983 je několik historických budov prohlášeno za kulturní památku.

Srbsko je obecně spjato s velkou spoustou historických objektů rozesetých po celé zemi. Jejich poznávání můžete započít asi 10 kilometrů od města Zaječar. Právě zde jsou pozůstatky palácového komplexu Filexe Romuliana pocházející z 3. století. Milovníci opevnění jistě nezanevřou na Nišskou pevnost, která byla vybudována v 18. století. Mezi pevnostmi patří k oblíbeným Petrovaradín. Tato pevnost byla postavena v roce 1692 a majestátně se tyčí nad řekou Dubaj. Další významný objekt se na nachází ve městě Oplenac, kde stojí krásný kostel sv. Jiří v Topole. Pokud chcete vidět toto mauzoleum královské rodiny, musíte se vypravit na kopec Mali Oplenac. Pakliže jste někdy viděli film Život je zázrak, jistě jste měli možnost obdivovat tamní scenérie a vesnické stavby. Tak přesně tento film byl natáčen ve vesnici Drvengrad, v níž se musíte také zastavit.

Srbsko je neodmyslitelně spjato s přírodními krásami, které lze obdivovat na každém kroku. Dokazuje to třeba řeka Uvac protékající kaňonem. Pokud si chcete dopřát skutečně úchvatných výhledů, zamiřte mezi obce Nova Varoš a Sjenica. Dech beroucím místem se stává i Kazanská soutěska se svou délkou devět kilometrů. S ní je spojena přehrada Železna vrata. Z vodních ploch lze s naprostou jistotou jmenovat také okolí řeky Drina. Nezapomínejte ani na druhý největší vodopád v zemi, jímž je Jelovarnik. Jeho výška dosahuje 71 metrů. Podobně krásným místem jsou vodopády Slapovi Sopotnice s výškou 20 metrů. Ty se nachází přibližně 15 kilometrů od města Prijepolze.

Překrásná příroda, nezaměnitelné scenérie a přemíra klášterů. Tohle všechno a mnohé další vám nabídne Národní park Fruška Gora. Patříte-li k milovníkům treků a turistiky, zajeďte si do srbské části Karpak k nejvyššímu vrcholu v zemi. Tím je hora Rtajn, kolem níž se nachází i mnohé jeskyně. Pakliže vás to táhne spíše pod zem, jednoznačně zvítězí jeskyně Stopica. O její vyhloubení se postarala řeka Trnava. Délka tunelů dosahuje 1,7 kilometrů. Srbsko si vás mimo jiné podmaní oblastí mezi Zaječarem a Negotinem. Místo zvané Rajačke pimnice je příslibem nekonečných vinic a vinných sklípků.

A jakým dalším aktivitám se v zemi věnovat? Zkuste třeba zavítat do některé z oblíbených zoologických zahrad. Jsou to Palic ZOO a Belgrade ZOO. Pokud vás nebude bavit atmosféra Bovansko jezera, potom směřujte na Lido Beach nacházející se v cípu ostrova Veliko na řece Savě. Když do Srbska vyrazíte v srpnu, u městečka Guča se pak můžete stát nedílnou součástí Festivalu balkánské hudby.

Místní kuchyně

Kulinářské speciality jsou v Srbsku do značné míry ovlivněny Balkánem, takže můžete zjistit, že je spousta oblíbených jídel totožných i s těmi v okolních státech. Velice často používanou surovinou je například mleté maso, vepřové maso, ale také to jehněčí. Oblíbené jsou v zemi mléčné produkty a polévky. Pakliže bychom měli být ve vyjmenovávání pokrmů konkrétní, rozhodně vede jídlo zvané Pleskavica z mletého masa. Populární je také Ražnjici a Čevačiči, jež známe v drobných úpravách také z našich tuzemských kuchyních. Pochutnat si můžete na dušených závitkách Sarma nebo dáte přednost grilovanému masu Roštilj. Výjimkou není ani balkánská specialita Burek, Pita a Gibanica.

Jestliže jste podlehli chuti srbské kuchyně, potom vám jistě přijde vhod několik dalších vyhlášených pokrmů. Zakousnout se můžete třeba do pečiva s plackou z grilovaného mletého masa zvaného Lepinja. Pro mlsné jazýčky je tu laskomina z ořechů, sladkého ovoce a čokolády označovaná jako Tulumby. Místní vám mohou nabídnout i vynikající zavařeniny známé po názvem Slatko. Pokud jde o pití, v Srbsku jednoznačně vede káva. Pivaře osloví místní značky Nikšićko a Jelen. Jestliže chcete něco ostřejšího, okuste známou pálenku Rakiji vyráběnou z mnohých surovin, od hrušek, přes meruňky, až po švestky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Srbsko

  • Na cestě po Balkánu
    Srbsko - Bělehrad

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé